logo
Sobota, 06 marca 2021
Szukaj w

Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony

4 pytania nt. mocnego postanowienia poprawy.
Autor: Maciek (213.136.255.---)
Data:   2021-02-16 13:55

Witam,
Mam takie pytania dotyczce mocnego postanowienia poprawy:

1. Czy jeeli kto nie pamita czy kiedy przy spowiedzi rzeczywicie chcia zerwa ze wszystkimi grzechami, czy byo to mocne postanowienie poprawy i tak si zastanawia nad tym to spowied bya wana?

2. Czy postanowienie poprawy musi by ze wszystkich grzechw nawet tych najpowszedniejszych?

3. Czy jeeli kto nie ma zbyt wielkiego postanowienia poprawy ale jednak co tam prbuje z tym walczy z kilkoma rzeczami to warunek jest speniony?

4. Jeeli kto nie chce zbytnio wyzby si takiej lekkiej dokuczliwo to spowied ma sens?

Re: 4 pytania nt. mocnego postanowienia poprawy.
Autor: Ona (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2021-02-16 15:03

2. Za kady grzech trzeba bdzie pokutowa w czycu, wic lepiej si ze wszystkich poprawia. Chocia nie od razu Krakw zbudowano i grzechy lekkie nawet witym si zdarzay (ale nieczsto). Moim zdaniem im grzech lejszy tym trudniej z nim zerwa, bo taka nasza uomna natura i nigdy a do mierci nie uda nam si cakowicie zerwa z grzechem, jak ju pisaam nawet wici czasem grzeszyli. Chodzi o to by wiadomie nie mie przywizania do grzechu. A co to znaczy wiadomie? Np. rozmawiam z kim i w trakcie tej rozmowy wywie si sprzeczka to jest nasza uomno a nie wiadome przywizanie. wiadome przywizanie jest wtedy kiedy celowo si z kim kc by postawi na swoim lub kiedy wiem, e mam skonno do ktni a nie walcz z tym.

Re: 4 pytania nt. mocnego postanowienia poprawy.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2021-02-16 20:42

2. Nie da rady poprawi si z wszystkiego rwnoczenie. Nie jestemy zdolni ogarn caoksztatu ycia. Literatura religijna oraz mdrzy spowiednicy mwi: jedna, realna, moe nawet niedua rzecz, ale konkretna. Postanowienie ma takiej wanie jednej konkretnej sprawy dotyczy. I nad tym konkretnie pracujemy.
Co wicej, przy nastpnej spowiedzi warto powiedzie, co konkretnie postanowilimy i co nam si udao, a co nie i dlaczego.

4. Nie mam pojcia i nie musz wiedzie, czym jest taka jedna lekka dokuczliwo (zakadam, e to jednak grzech). Jeli nie masz zamiaru nic z tym zrobi, to nie wyglda to dobrze. Taka postawa sprawia wraenie, ktre wyraziabym takimi np. sowami:
"dobrze, Panie Boe, przyznaj, tu narozrabiaem, ale zamierzam nadal w ten sposb rozrabia i nie oczekuj, e si przyo w tym wzgldzie. Robi le, myl, e to w sumie niewane, takie sobie tam mae grzeszki, i nadal bd robi le, nie liczc si z Twoim zdaniem".
Jak Ci to wyznanie zabrzmiao, Maku? Troch sabo, prawda?

Wiesz, mwi si, e spowied to nie pralka automatyczna, czyli nie chodzi o to, aby si wypra z penym przekonaniem, e zaraz w taki sam sposb co pobrudz, bo co mi tam, znowu bdzie pranie w cudownym detergencie i bdzie OK. Rozgrzeszenie i powtrka z premedytacj.
Moim zdaniem to wcale nie jest w porzdku.

Moe zacznij uczciwie i odwanie mwi przy spowiedzi, e popenie jeszcze to i to, ale wcale nie zamierzasz nic z tym zrobi.
Jeli masz opr przed takim prawdziwym wyznaniem na spowiedzi, to zastanw si, dlaczego.

Odpowiedz na t wiadomo
 Twoje imi:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: