logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Siostrzenica usunęła mnie z grona znajomych.
Autor: Stokrotka (---.icpnet.pl)
Data:   2021-03-28 18:38

Dzień dobry,
Piszę na forum, bo już nie wiem co robić. Między mną a siostrzenicą jest mniej niż 10 lat różnicy, ale trudno mi z nią nawiązać jakąkolwiek więź. Wcześniej byłyśmy bardzo zżyte, ale zmieniło się to, kiedy ja pojechałam na studia (drugi koniec Polski), a ona kończyła szkołę podstawową. Kiedyś na jej profilu zobaczyłam zdjęcie wraz z jej znajomymi, które było bardzo niestosowne (nie będę tu tego opisywać, ale było wulgarne) i napisałam to mojej siostrze, a jej mamie. Poprosiłam siostrzenicę, aby usunęła zdjęcie, bo jest po prostu wulgarne i może kiedyś tego żałować, bo internet nie zapomina. Moja siostra po prostu na mnie nakrzyczała, a ja byłam zszokowana - jak to? Jak ona może tego nie widzieć? Było mi przykro. Moja siostrzenica usunęła mnie z grona znajomych i - pomimo moich prób - już nigdy mnie do znajomych nie dodała. Rozumiem w jakimś sensie, że czułaby się ona przeze mnie szpiegowana.
Od tamtej pory, gdy przyjeżdżam w rodzinne strony w jakiś sposób mnie ignoruje - nie pożegna się, idzie do siebie. Moja siostrzenica, jak i domownicy (po części dom) mają problemy duchowe - w domu przedmioty same spadają, ostatnio zdechł kot w bardzo dziwnych okolicznościach, w domu praktycznie nie ma dewocjonaliów. W tamtym roku był pogrzeb mojej babci, a moja siostrzenica nie dość, że nie była u spowiedzi, komunii to jeszcze udawała, że zasnęła podczas mszy pogrzebowej. Nie mam już siły - preferuje ona tylko ze mną kontakt sms-owy (i to bardzo rzadki), nie dziękuje za kartki, za prezenty, które jej wysyłam z okazji jej urodzin - za te rzeczy dziękuje moja siostra telefonicznie. Mam wrażenie, że ten kontakt ze mną jest tylko dlatego, że są prezenty, pieniądze.
Siostrzenica ma już 18 lat, co robić? Jest ona daleko od KK (popiera aborcję, LGBT) i staram się o nią modlić, zamawiać msze za nią, ale czuję, że nasze drogi i tak się oddalają. Ostatnio naszły mnie myśli, żeby może zerwać w jakiś sposób kontakt - składanie życzeń tak, ale bez prezentów? Normalna rozmowa nie wchodzi w grę, czuję, że ona bardzo szybko chce skończyć rozmowę, a sama rozmowa przypomina bardziej rozmowę nieznajomych.
Moja mama zamówiła u siebie Mszę św. za moją siostrzenicę z okazji 18-stki, ale nikt nie przyszedł - ani siostrzenica, ani moja siostra, ani mój szwagier.

Proszę o rady.

 Re: Siostrzenica usunęła mnie z grona znajomych.
Autor: Adina (---.centertel.pl)
Data:   2021-04-07 23:59

Stokrotko to ważne i dobre, że zależy Ci na siostrzenicy... co możesz zrobić? Na pewno modlić się dalej, chociaż może tak żeby ona nawet o tym nie wiedziała. Nie wiem czy tylko przez tę uwagę odnośnie profilu na facebooku pogorszyła się Wasza relacja. Bardzo uważałabym żeby nie stosować moralizatorskiego tonu, nie potępiać za Jej wybory (nie mówię, że tak robisz). Ona dopiero wchodzi w dorosłość, pewnie autorytetem są teraz znajomi, szuka drogi i poglądów, które byłyby jej a nie narzucone przez rodzinę. To trudny czas. Jeśli dalej będzie Cię odtrącać to na ten moment chyba trzeba to zaakceptować, ale może uda Ci się dowiedzieć się co dla niej ważne, dlaczego popiera aborcję, LGBT? Nie mów jej od razu, że to grzech, tylko przedstaw swoją opinię bez oceniania. Daj przykład życiem, niech zobaczy, że Ty w Swojej wierze masz oparcie i szczęście. kiedyś może to do niej wróci, może w chwilach trudnych zobaczy, że wiara to nie tylko tradycja, czy relikt przeszłości ale wartość w życiu i realna pomoc.
Ściskam

 Re: Siostrzenica usunęła mnie z grona znajomych.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2021-04-08 01:10

To, że młoda osoba usunęła Cię z grona znajomych na Facebooku czy gdziekolwiek, dla Ciebie nie powinno byc bardzo istotne. To wirtualny świat siostrzenicy, jej wybrane kontakty i nie ma powodu przejmować się tym, że nie chce Cię widzieć w gronie wirtualnych koleżanek. Ma do tego prawo. Prawo decydowania o tym, z kim chce dzielić swoją wirtualną przestrzeń.
Zupełnie nie wiem, dlaczego miałoby Ci zależeć na tym, by jako ciocia figurować wśród czyichś kumpli. Tu rozumiem tę osóbkę. To jest jej internetowy ogródek, jej działka, a obecność cioci to pewnie także spory obciach. Taka faza rozwoju.

Dziewczyna nie ma także obowiązku zapraszać cioci na spotkanie z wybranymi przez siebie psiapsiółkami w realu, prawda? Wpraszanie się tam (do grona internetowych znajomych podobnie jak na spotkanie przyjaciół w świecie rzeczywistym) nie przyniesie żadnych dobrych skutków. Im bardziej nalegasz, tym gorzej. Tym bardziej, że jest pełnoletnia i ma prawo do wybierania kontaktów. Chce odrębności, a nie - masz rację - pewnego rodzaju "szpiegowania", kontroli. Poza tym jest dorosła, ma prawo do pełnej dyskrecji swojej korespondencji ze znajomymi (nie twierdzę, że dzieci to nie dotyczy, ale jednak dzieci podlegają władzy rodzicielskiej). Rodziców do tego świata może nie chcieć wpuszczać, co rozumiem, sama bym nie chciała, a Ty jesteś jednak z pokolenia rodziców. Mimo mniejszej różnicy wieku.

"ja pojechałam na studia (drugi koniec Polski), a ona kończyła szkołę podstawową" - to była mentalna przepaść. Przeogromna i naturalna. Różne światy.
Mam ulubionego, świetnego kuzyna. Jest ode mnie starszy o 6 czy 7 lat. Polubiliśmy się bardzo... dopiero gdy skończyłam studia, a jemu urodziło się trzecie dziecko. I to jest najświetniejsza relacja, ale bardzo długo żyliśmy w odrębnych światach. nie było o czym gadać. Przepaść, powtórzę. Przeszło z czasem.

 Re: Siostrzenica usunęła mnie z grona znajomych.
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2021-04-08 21:39

Stokrotko,

Przestań przejmować się siostrzenicą a pomyśl o swoim przyszłym życiu. Może o sympatycznym koledze, małżeństwie, własnej rodzinie, dzieciach...
Kłopoty i troski pozostaw jej rodzicom. Chyba że poproszą Cię o jakąś pomoc, wtedy pomóż. Spróbuj przemyśleć swoje postępowanie i wyciągnij wnioski.

Pozdrawiam

 Re: Siostrzenica usunęła mnie z grona znajomych.
Autor: HalinaMR (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2021-04-09 23:10

Stokrotko, nikogo nie można zmusić do miłych kontaktów i do akceptacji Twoich poglądów. Możesz się modlić za siostrzenicę i mieć nadzieję, że kiedyś zmądrzeje. Nie warto jej o tym mówić, bo będzie ostro protestować albo Cię ignorować. Przykre to, ale coraz trudniej znaleźć w swoim otoczeniu osoby, które nie gonią za modą akceptacji LGBT i krytyki duchownych...

 Re: Siostrzenica usunęła mnie z grona znajomych.
Autor: mary (---.dsl.bell)
Data:   2021-04-17 03:59

doradze ci zebys zrobila tak jak sama zauwazylas, skladac zyczenia bez prezentu a zamiast prezentu zamawiaj msze swiete za nia i jej rodzine, kto wie co ta dziewczyna wykombinowala bo wedlug twoich opisow jest sie czym przejmowac. A na mszy za nia i rodzine nie musza byc. Pan Bog sam wystarczy w Eucharystii.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: