logo
Sobota, 20 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Udział w Eucharystii podczas pandemii.
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-04-02 19:03

Co niedzielę (lub często w sobotni wieczór) uczestniczę w Eucharystii. Obawiam się, co będzie podczas Wielkanocy 2021. Może się okazać, że przyjdzie taka duża ilość osób, że nie zmieszczę się w kościele. Czy w tej sytuacji nieudana próba dostania się do kościoła zastępuje udział? Czy też muszę próbować w różnych kościołach, aż uda mi się w tych dniach uczestniczyć w Eucharystii?

 Re: Udział w Eucharystii podczas pandemii.
Autor: Ina (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2021-04-03 18:39

Otwórz stronę swojej Diecezji i przeczytaj "Dekret o dyspensie", bo zapewne taki jest.

 Re: Udział w Eucharystii podczas pandemii.
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-04-03 20:38

W moim przypadku to diecezja Gliwicka. Czy ja źle szukam, czy też
/.../

Najlepiej zapytać - nie przeglądać stronę, ale zadzwonić/wysłać maila - u źródła: w diecezji gliwickiej.
moderator

 Re: Udział w Eucharystii podczas pandemii.
Autor: Mateusz (84.38.86.---)
Data:   2021-04-03 21:01

A to czytałeś, Tomaszu?
https://kuria.gliwice.pl/2020/10/17/wytyczne-dotyczace-zasad-bezpieczenstwa-i-higieny/

 Re: Udział w Eucharystii podczas pandemii.
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-04-04 02:45

@Mateusz - dziękuję, tego nie znalazłem (a tak na marginesie - jak wyszukałeś tę informację?) Co prawda to już dość dawny dokument, zasady (np. dopuszczalna ilość osób na metr kwadratowy) się zmieniły, ale jeśli nie ma nowszego dokumentu, a obecne zasady są ostrzejsze od podawanych w tym dokumencie to chyba oznacza, że obecnie obowiązuje dyspensa. Zgodnie z sugestią Moderatora spróbuję jeszcze zadzwonić do kurii, ale nie wiem, czy w Wielkanoc ktoś odbierze telefon.

------

w Wielkanoc kuria nie pracuje. Na pewno.
moderator

Godziny urzędowania:
od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 16
(12.30-13.00 ? przerwa obiadowa)

Kuria Diecezjalna w Gliwicach
ul. Łużycka 1
44-100 Gliwice
skrytka pocztowa 196

Telefon: 32/230-71-42; 230-71-43; 230-71-44
Fax: 32/230-78-88
E-mail: kancelaria@kuria.gliwice.pl

ze strony:
https://kuria.gliwice.pl/kuria/kancelaria-kurii/

 Re: Udział w Eucharystii podczas pandemii.
Autor: lucy (---.centertel.pl)
Data:   2021-04-04 21:29

Nie nie zastępuje udziału. Możesz wyjść z domu pół godziny wcześniej, aby być pierwszą osobą w kościele, wtedy wejdziesz.

 Re: Udział w Eucharystii podczas pandemii.
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2021-04-04 22:14

lucy - ale wtedy ktoś inny będzie miał podobny dylemat

Autorze - dla ułatwienia: u mnie najmniej oblegane są msze popołudniowe, z wyjątkiem ostatniej danego dnia. Ale jak się nie da, to się nie da.

 Re: Udział w Eucharystii podczas pandemii.
Autor: Joanna (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2021-04-04 22:36

Zawsze możesz być na zewnątrz, przed kościołem i tam uczestniczyć we Mszy św. No chyba, że na zewnątrz nie ma nagłośnienia.

 Re: Udział w Eucharystii podczas pandemii.
Autor: B. (---.191.1.216.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2021-04-04 23:06

I jak było? U mnie poszłam na 18-tą, ludzi było poniżej limitu. Na pewno mogło przyjść dużo więcej, ale może obawiali się, że się nie zmieszczą?

 Re: Udział w Eucharystii podczas pandemii.
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-04-05 00:14

@B. Dostałem zaproszenie na neokatechumenalną Paschę do zaprzyjaźnionej wspólnoty - dostali zgodę na zorganizowanie i było mniej ludzi, niż się przepisowo mieści w kościele, czyli udało mi się uczestniczyć. Natomiast nie wiem, czy uda mi się uczestniczyć w Eucharystii w Poniedziałek Wielkanocny.

 Re: Udział w Eucharystii podczas pandemii.
Autor: Justyna (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-04-05 21:36

Warto przyjść na mszę nawet pół godziny wcześniej. Dziś byłam 25 min wcześniej i już nie zdążyłam :-) ale u nas są też msze w dolnym kościele i kaplicy (do kaplicy była już kolejka a w dolnym się zmieściłam). Też czuję potrzebę udziału we mszy osobiście, na początku pandemii uczestniczyłam duchowo. Dobrze że było tak dużo mszy dzisiaj :-) U nas jest jeszcze codzienna Adoracja - super pociecha duchowa na te dziwne czasy.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: