logo
Sobota, 08 maja 2021
Szukaj w

Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony

Jak wierzyc w sens przykazan?
Autor: Katarinkas (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-04-20 15:28

Zyja moi znajomi bez slubu 10lat, potem biora slub (maja juz dzieci, dom itd), kpia z czystosci, smieja sie z ksiezy, a praktyka to cos w rodzaju: raz na swieta isc do kosciola. Potem wesele planowane przez 5 lat, zycie na wlasnych zasadach. Formalnie taki slub sie uznaje - bo malzenstwo jest skonsumowane. To ma byc blogoslawienstwo? Wiecie jak boli serce, gdy ja sie modle cale zycie o meza i zrezygnowalam z takich ukadw, a ktos zyje na kocia lape i bierze slub. Nie chce sluchac, ze na pewno u nich zle sie dzieje,no Boga nie ma. A jak dobrze sie dzieje wiele lat, znam mega szczesliwe osoby nie tylko z obrazka - to jak czlowiek ma wierzyc w sens przykazan?

Re: Jak wierzyc w sens przykazan?
Autor: Estera (---.231.48.146.koba.pl)
Data:   2021-05-01 15:32

No dobra, ale po co i dlaczego waciwie jeste z Bogiem? Dla modlitwy o ma, lubu, bycia szczliw, korzyci pyncych z przestrzegania przykaza, uznania lubu znajomych (chocia akurat tej czci Twojej wypowiedzi nie rozumiem - jest ten lub, czy go nie ma, kto go uzna, skd zasady?), bogosawiestwa, Twojego rozumienia przykaza? Jaka jest twoja motywacja?

Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2021-05-01 16:34

Twoim udziaem jest nieszczcie porwna. Na pewno bolesne.
I pewnie zazdro? Skoro moje ycie ukada si inaczej ni ja bym chciaa, to niech innym te nic si nie wiedzie! Ja tu czysta, oni brudni, no prosz, co to ma by!
Ja tu si modl, ja tu zrezygnowaam, a oni...

Co w tym zego, e kto bierze lub?
Co Ci do tego, z czego kto si by moe wyspowiada?
Czyby patrzaa zym okiem na to, e Bg jest dobry take dla yjcych, jak piszesz, latami na koci ap?
Czyby nie powinien?
No nie, bo Boa dla niektrych cierpliwo Ciebie krzywdzi?
Mt 20, 1-16. Polecam.

Cakiem na temat:
https://bozeobietnice.blog.deon.pl/2020/09/20/czy-na-to-zlym-okiem-patrzysz-ze-ja-jestem-dobry/

Autor: Mika (178.212.127.---)
Data:   2021-05-01 20:22

Myl e nie chodzi o sam problem porwna. Ale rzeczywicie w kocu zaczn si pojawia wtpliwoci, poczucie alu skoro wkoo tyle par yjcych w nieczystoci, potem wspaniay lub, ktry jakby przekrela ten grzech, bo ksidz nie zabroni przecie bra lubu. Potem czsto udane ycie, bo nie jest prawd, e takie zwizki si rozpadaj nagminnie po lubie. Moe by przykro komu kto jednak podejmuje trud ycia w czystoci czy innych wyrzecze zachowujc przykazania. A inni jakby yj lekko a wiedzie im si dobrze. Nie wiemy jak to bdzie oceniane po mierci. Moe Ci co "uywali" za ycia te bd agodnie potraktowani, albo na rwni z tymi trudzcymi si. Nie wiadomo.

Data:   2021-05-01 21:15

1.
"Moe by przykro komu kto jednak podejmuje trud ycia w czystoci czy innych wyrzecze zachowujc przykazania. A inni jakby yj lekko a wiedzie im si dobrze."
Zauwamy, e lub, wspaniay co do oprawy czy nie, nie jest, a przynajmniej nie powinien by ani celem, ani nagrod za porzdne ycie, za dotrzymanie czystoci itd.

Zatem zestawianie si z innymi: bo mieli adny lub, a ja aden - opiera si na jakim gbszym bdzie. Bd ten polega na:
- porwnywaniu si wanie (niby nie o porwnania chodzi, ale jednak o tym, Miko, dalej i tak o tym piszesz),
- na zestawianiu zasug,
- na koncepcji w stylu: zapracowywaam dobrym yciem i nie dostaam takiego wynagrodzenia, a oni nie zapracowali i otrzymali, no jak to jest!

2.
"potem wspaniay lub, ktry jakby przekrela ten grzech, bo ksidz nie zabroni przecie bra lubu".

lub sam jako wydarzenie grzechu nie przekrela.
Pan Bg owszem, ma moc przebaczy, sakramentalnie unicestwi grzech. I to jest wspaniae.
Zamiast si wic ucieszy, e Bg ma moc przebaczy czyj grzech, nawet wieloletni, pakujemy si w ale... jak starszy syn z przypowieci o synu marnotrawnym. Sparafrazuj: Tyle lat Ci suyem, a teraz ten mj modszy brat, o fatalnej przeszoci, przyszed gotw przeprosi, no i jest wito na jego cze. A ja co?

"25 Tymczasem starszy jego syn przebywa na polu. Gdy wraca i by blisko domu, usysza muzyk i tace. 26 Przywoa jednego ze sug i pyta go, co to ma znaczy. 27 Ten mu rzek: "Twj brat powrci, a ojciec twj kaza zabi utuczone ciel, poniewa odzyska go zdrowego". 28 Na to rozgniewa si i nie chcia wej; wtedy ojciec jego wyszed i tumaczy mu. 29 Lecz on odpowiedzia ojcu: "Oto tyle lat ci su i nigdy nie przekroczyem twojego rozkazu; ale mnie nie dae nigdy kolcia, ebym si zabawi z przyjacimi. 30 Skoro jednak wrci ten syn twj, ktry roztrwoni twj majtek z nierzdnicami, kazae zabi dla niego utuczone ciel". 31 Lecz on mu odpowiedzia: "Moje dziecko, ty zawsze jeste przy mnie i wszystko moje do ciebie naley. 32 A trzeba si weseli i cieszy z tego, e ten brat twj by umary, a znw oy, zagin, a odnalaz si"»."
(k 15, 25-32)

Ksidz nie zabroni takim lubu, co wicej - uwaga - Pan Bg nie zabrania. A powinien Twoim zdaniem? Bo za mao zasug?

3.
Generalnie rysuj si tu pewne sprawy do przepracowania:
a. Niebezpieczna koncepcja zapracowywania przed Bogiem na... (upatrzone dobro)
b. Trudno w uznaniu, e Bg "pozwala sobie" na przebaczenie i zaufanie ludziom, ktrzy grzeszyli (i bd grzeszy, to jest o nas wszystkich, a nie tylko o parze ludzi, ktra ya w niesakramentalnym zwizku)
c. Skonno do porwnywania si

4.
Bardzo podoba mi si zakoczenie dotyczce sdu po mierci: nie wiadomo...
Ja bym napisaa jeszcze: zostawmy to Panu Bogu.

Autor: Katarinkas (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2021-05-01 22:06

Mika, dokladnie. Nie lubie tego zarzucania,ze zazdrosc, ze na pewno grzeszysz, na pewno jestes z Bogiem interesownie... no a jak nie? Dlatego pytam, bo jest mi przykro. Gdy caly czas jest mi smutno, a widze slub siostry z rozwodnikiem, to jaki sens mojego zachowywania przykazan? Cala rodzina od lat szaleje, bo urodzila sie corka, maja mnostwo kasy, podrozuja... nie zakladajcie,ze juz o sa zli i jest miedzy nimi zle. A ja nie moge miec nawet dzieci w zyciu. Staralam sie tyle lat i blagalam o kawalek domu, a nic mi latwo nie przychodzi. Nikt mnie nigdy nie kochal, a jestem po 30. Wiecie jak czlowiekowi przykro? Zycze innym dobrze, niech sobie zyja w palacach i oplywaja w miliony. Ja po prostu chce tez zazyc odrobine milosci, a nie cale zycie walczyc i byc samotna. Trace wiare w Boga. Chyba stracilam, bo co to za zycie dla samotnej kobiety...wiecznosc wiecznoscia, ale kilkadziesiat lat trzeba tu przezyc i co, w takich mekach? Czlowiek gorzknieje i placze po nocach bo nie ma do kogo sie odezwac

Autor: Magda (---.wdm.pl)
Data:   2021-05-02 01:45

Rozumiem Ci, jestem w podobnej sytuacji. Wiesz, duo ludzi poznaje si teraz przez internet - na rnych stronach, aplikacjach. Nie chc reklamowa, nie jest to moim celem, ale w sekcji 'Zanim zapytasz' jest kilka adresw:

www.zapisanisobie.pl
www.szczesliweserca.pl
www.znajomapolonia.com
www.wymodleni.pl
www.dla-samotnych.pl
www.oratorium.com.pl
www.catholicsingles.com/
www.catholicmatch.com
www.avemariasingles.com
www.eharmony.com

Mona pozna katolikw szukajcych mioci. S tam przykady par, ktre tam si poznay. Moe warto sprbowa :)

Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2021-05-02 03:35

"Kto ma przykazania moje i zachowuje je, ten Mnie miuje. Kto za Mnie miuje, ten bdzie umiowany przez Ojca mego, a rwnie Ja bd go miowa i objawi mu siebie." J 14, 21

Czy te sowa Jezusa to dla Ciebie zbyt mao, eby wierzy w sens przykaza? Jeli za mao czy wrcz bez znaczenia, to myl, e jest Ci potrzebne spotkanie z ywym Bogiem. Nie kiedy tam w niebie, ale teraz, tutaj, na ziemi. Takie spotkanie, ktre zapocztkuje w Tobie przemian. Spotkanie, ktre Ci zacznie uzdrawia. I takiego spotkania Ci ycz.

Autor: Katarinkaas (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2021-05-02 11:53

J, kiedy czlowiek latami probuje zyc dobrze,nie wszystko mu wychodzi i stara sie... to gdzie tego Boga masz? Lepiej uwazam grzeszyc, wejsc w zwiazek i potem Bog przebaczy. Tak zrobili wszyscy moi znajomini sa szczesliwi, a ja przez te przykazania zostalam sama jak palec, w biedzie,bo nie chcialam oszukiwac klientow i w dodatku chora. Bog nie pokaral moich starych, ktorzy zle mnie wychowali, dali im 2 dzieci, a mi Bog dal kalectwo. Ja sensu nie odnajduje w tym prawym zachowaniu, bo sie nie da. A przypowiesc o synu marnotrawnym nie jest dobrym porownaniem - syn marnotrawny mial wszystko. A byl zazdrosny.

Autor: Estera (---.231.48.146.koba.pl)
Data:   2021-05-02 14:11

Autorko, ponawiam pytanie: z jakiego powodu jeste z Bogiem? Dla korzyci? Zastanw si nad tym. Nie musisz tego pisa na forum, ale przyda Ci si takie zatrzymanie nad powodami i motywacj. Piszesz, e tracisz wiar, bo nikt Ci nigdy nie kocha. Czy rzeczywicie nikt? Czy wierzysz w to, e Kto tak bardzo Ci kocha, e odda za Ciebie ycie?
Mam wraenie, e czujesz si mniej wartociowa przez brak ma. To trzeba przepracowa, bo to kamstwo. Twoja warto nie zaley od innych, nie zaley od tego, jak kto na Ciebie patrzy. Jeste wartociowa dlatego, e jeste. Jeste crk Krla. Poczytaj Pie nad Pieniami i wszystko, co mwi tam Oblubieniec do Oblubienicy, odnie do siebie.
I jeszcze jedno do zastanowienia... Serio chcesz zrezygnowa z Boga, bo Twoja siostra yje w grzechu? Dla mnie to nielogiczne. Ale zemu bardzo zaley na tym, eby Ciebie odcign od Boga. Moe dlatego pokazuje Tobie, ycie, siostry jako dobre i atrakcyjne.

Data:   2021-05-02 16:00

"kiedy czlowiek latami probuje zyc dobrze,nie wszystko mu wychodzi i stara sie... to gdzie tego Boga masz?"
"a nic mi latwo nie przychodzi"

A co, czy Bg ma obowizek spowodowa, e wszystko nam bdzie wychodzio? I przychodzio atwo? Pierwsze sysz.
To zupenie normalne, e nie wszystko nam wychodzi.

"Lepiej uwazam grzeszyc, wejsc w zwiazek i potem Bog przebaczy."

To ju byoby dziaanie z premedytacj. Ryzykujesz, o ile wybierzesz tak drog. Tym, e si przeliczysz. Na przykad nie zdysz poprosi o przebaczenie. Igra z Bogiem?

Sensem przykaza jest na przykad to, e yjc w zgodzie z nimi, nie krzywdzi si siebie i innych. To sens wany, nawet na paszczynie tylko przyrodzonej, humanistycznej. O waniejszych sensach na razie nie pisz.

Twoje szczcie, mimo e w to nie wierzysz, nie zaley od zwizku, jak to nazywasz. Ani od dzieci itd.
Napisz brutalnie - nie da si tak budowa czegos sensownego, nie bdziesz szczliwa, jeli nie pogodzisz si ze sob. Ze swoimi limitami.
Jeli nie zaakceptujesz siebie, nie znajdziesz w sobie wartoci, to co innym dasz? Wniesiesz te gorycze do kadego "zwizku" i nadal bdziesz miaa pretensje o kade niespenione oczekiwanie. Zawiesisz si na innych ludziach, na mczynie itd., a gdy nie bdzie tak, jak chcesz, znowu powiesz: a inni s szczliwi, a Bg mi nie da....

Autor: Ј (---.res.spectrum.com)
Data:   2021-05-02 18:52

"J, kiedy czlowiek latami probuje zyc dobrze, nie wszystko mu wychodzi i stara sie... to gdzie tego Boga masz?"

Tutaj jest Bg:
"Oto stoj u drzwi i koacz: jeli kto posyszy mj gos i drzwi otworzy, wejd do niego i bd z nim wieczerza, a on ze Mn." Ap 3, 20

Autor: Joanna (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2021-05-02 19:56

"to gdzie tego Boga masz?"

Gdzie? Tu obok. To, e Go nie widzisz obok siebie, w swoim yciu, to nie znaczy, e Go tam nie ma. Jest. Zapewniam Ci, e jest. A zwaszcza tam, gdzie si tego zupenie nie spodziewasz. Trzeba stara si Go dostrzec.

"Zacznij dostrzega Moj obecno tam, gdzie si tego zupenie nie spodziewasz. Bo tam wanie jestem i dziaam."

To sowa, ktre usyszaam kiedy w czasie ktrego kazania. W takim momencie, e odebraam je jakby byy skierowane specjalnie do mnie. Czy dla mnie. W ogle samo kazanie byo dla mnie zaskoczeniem. Sam fakt, e ksidz je wtedy powiedzia. Bo to bya Msza w dzie powszedni. W taki zwyky dzie. Gdzie zwykle kazania nie ma. A wtedy byo. I te sowa bardzo mi wtedy pomogy. I s dla mnie bardzo cenne. Moe Tobie te pomog.

Autor: orelka (---.merinet.pl)
Data:   2021-05-02 21:55

To nie jest tak, e przestrzeganie przykaza gwarantuje nam szczliwe i dostatnie ycie ziemskie. Przykaza przestrzegamy dlatego, e taki, a nie inny jest nasz system wartoci.
Przed otarzem lubujemy mio, wierno i uczciwo w dobrej i zej doli nie dlatego, e to magiczne zaklcie gwarantujce udany zwizek, ale dlatego, e my CHCEMY kocha, by wiernym i uczciwym niezalenie od sytuacji - a robimy to przed Bogiem w nadziei na to, e gdy wypenienie tej przysigi bdzie trudne - On pomoe.

Zazdrocisz innym szczliwych zwizkw, ale tak naprawd nie wiesz czy i na ile s one szczliwe. Nie wiesz, co bdzie za pi, dziesi lat - co si wydarzy, jakie przyjd burze (a zawsze jakie przychodz) i czy rzeczywicie jest (bdzie) czego zazdroci.

aujesz - tak zrozumiaam - e z pewnych ukadw musiaa rezygnowa, ale nigdy nie wiesz, czy w takim zwizku byaby szczliwa. Wybieranie na ma czowieka o podobnym wiatopogldzie nie jest oczywicie gwarancj, e wszystko sie uda, niemniej jednak zwiksza prawdopodobiestwo, e nie bdzie si za kilka lat pisa "m zostawi mnie z dwjk dzieci i odszed do innej kobiety - gdzie w tym wszystkim jest Bg?" albo "jestem w ciy, badania pokazay, e dziecko ma wad genetyczn, m powiedzia, e jak nie usun, to on odejdzie, bo nie bdzie marnowa sobie ycia, a sama nie dam rady z chorym dzieckiem".
Gwarancji - jak pisaam - nie ma - ale zgodno w podstawowych kwestiach (a do takich nale kwestie wiatopogldowe) jest w maestwie bardzo, bardzo wana.

Boe przykazania nie s - powiedziaabym - jakimi wygrowanymi wymaganiami. Pierwsze trzy dotycz kwestii czysto religijnych, kolejne odwouj si do do uniwersalnych wartoci.
Nawet na szste - z pewnych wzgldw budzce najwicej emocji - mona spojrze i od takiej strony - naprawd chciaaby i do ka (z czego potencjalnie moe narodzi si nowe ycie - tak wiem, istnieje antykoncepcja, ale i ona czasem zawodzi) z mczyzn, ktry nie jest w stanie zadeklarowa si, e chce z Tob by na dobre i na ze - w szczeglnoci na to ewentualne ze (bo bycie z kim "na dobre" nie jest szczeglnie trudne)?

Bycie uczciwym, czy przestrzeganie jakichkolwiek zasad moralnych nie daje nam adnych gwarancji, e nasze ycie bdzie udane i szczliwe. Daje nam to, e bez wzgldu na rozwj sytuacji bdziemy w stanie spojrze sobie w oczy.

Wiara w Boga te nam nie daje gwarancji, e wszystko bdzie si ukadao. Wiara w Boga polega tylko na tym, e wierzymy, e On jest. e jest taki, jaki jest.
Wiara w Boga nie chroni nas przed yciowymi burzami. wiadomo, e Bg jest pozwala nam te burze przetrwa - nawet jeli musimy - w imi przyjtych zasad - z jakiego rozwizania zrezygnowa. Ale to wcale nie znaczy, e zawsze rezygnujemy z umiechem na ustach.

Lepiej wej w zwizek grzeszc, a potem Bg wybaczy?
Bg by moe wybaczy. Ale to wcale nie znaczy, e ten zwizek bdzie szczliwy. Bo Bg moe wybaczy, ale jeli m odejdzie do innej, zdradzi, czy zrobi co innego - to tego wybaczenie Boga nie zmieni. Z tym i tak bdziesz si musiaa upora.

Maestwo nie polega na tym, e "kochamy si, a reszta si uoy". W maestwie dzieje si naprawd wiele mniejszych i wikszych trudnoci, Trzeba podejmowa wiele - nierzadko nieatwych decyzji.
To jest pikne, ale pod warunkiem, e ma si u boku czowieka na ktrym naprawd mona polega. Rozpoczynanie tego przedsiwzicia od amania swojego systemu wartoci, rozpoczynanie go z kim, kto ma inny system wartoci ni my jest ryzykowne.

Autor: Krystyna (---.elblag.vectranet.pl)
Data:   2021-05-03 08:33

Katarinkas, pewnie wiele samotnych dziewczt, ktre powanie traktuj swoj wiar, efektem midzy innymi czego pozostay samotne, ma myli podobne do Twoich.
To nieprawda, e niewierzcy yjcy w niesakramentalnych zwizkach, to ludzie nieszczliwi. Owszem, wielu z nich ma problem z wiernoci, ale i katolikom to problem nieobcy, itd.
A jeli kiedy zdecyduj si zawrze lub kocielny i jeli auj - lub chocia auj, e nie auj - otrzymuj rozgrzeszenie.
Znam wiele pobonych, wspaniaych, mdrych i piknych przy tym dziewczt, ktre pozostaj osobami samotnymi, bo nie chciay zdradzi swoich wartoci, zasad dla utrzymania znajomoci czy wejciu w konkubinat z fajnym, ale yjcym wedug swoich zasad mczyzn.

Nie wiemy, dlaczego tak jest. Moe bdzie to nam odkryte dopiero na drugim wiecie.
A moe takie osoby s wiadectwem dla wielu, e by wierzcym to take by gotowym na straty? e nawet m, rodzina, cho pikne, to Bg ponad nimi?
A tak swoj drog to przecie wszystko przed Tob dziewczyno ☺

Odpowiedz na t wiadomo
 Twoje imi:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: