logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Dziecko nie może przebaczyć matce?
Autor: zamyślona (---.11.236.76.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2021-05-06 13:28

Kto komu może przebaczyć?
Ostatnio wyszłam z Mszy Świętej skonsternowana. Ksiądz podczas kazania mówił, że dziecko nie może przebaczyć matce, ponieważ zawsze coś jej zawdzięcza, a to jest życie. I nawet gdyby wszystko inne było złe, to matka dała życie. Pewne złe rzeczy trzeba natomiast zrozumieć.

I ksiądz tłumaczył dalej, że dziecko nie może przebaczyć matce, bo jest niżej niż ona (nie takie słowa, ale sens taki). To tak samo, tłumaczył ksiądz, jak człowiek nie może przebaczyć Bogu. Przebaczyć może ktoś, kto jest wyżej, temu, kto jest niżej. Czyli matka dziecku może.

Przekonajcie mnie, że źle zrozumiałam słowa księdza. Albo przekonajcie mnie, że ksiądz miał rację. Bo tego, że człowiek nie może przebaczyć Bogu, nawet nie chcę tu roztrząsać. To jest sprawa oczywista; Bóg jest doskonały, nie może więc popełniać błędów, więc nie mamy Mu czego przebaczać. Zostawmy to. Ale czy można porównywać relację człowieka do Boga z relacją człowieka do człowieka, nawet jeśli ta relacja ma charakter hierarchiczny? Przecież jeden i drugi człowiek popełnia błędy.

Czy to naprawdę jest tak, że jako katolicy mamy udawać, że ktoś wobec nas nie zawinił tylko dlatego, że stoi wyżej od nas, i dlatego nie mamy prawa do wybaczania takiej osobie?

Zaznaczam, że sprawa osobiście, na szczęście, mnie nie dotyczy, ale bardzo mnie przestraszyła ta teoria, ponieważ zakłada ona bycie bezkrytycznym chociażby wobec czynów swoich rodziców, a może nawet starszych krewnych, przełożonych itd. (o nich jednak już ksiądz nie mówił). A przecież wielu dorosłych ludzi chodzi na terapie, bo nie może poradzić sobie z krzywdą, jaką doznało w dzieciństwie ze strony rodziców. Dobrym przykładem są DDA.

Napiszcie mi, że się mylę i ksiądz ma rację, a jeśli tak, to dlaczego. Napiszcie, że źle zrozumiałam. Jestem otwarta na argumenty, ale chcę zrozumieć, o co chodzi. Proszę.

 Re: Dziecko nie może przebaczyć matce?
Autor: Aneta (77.87.0.---)
Data:   2021-05-27 15:12

W sprawie przebaczenia matce ksiądz się myli i nie ma w tym nic niezwykłego - ksiądz jest człowiekiem i jako taki jest omylny. Każdy, kto został skrzywdzony, może wybaczyć sprawcy, niezależnie od tego, kim on jest. Co do tego, że matka dała życie też ksiądz się myli. Gdyby to matki dawały życie, to miałyby prawo to życie odbierać. Tymczasem jedynym dawcą, a co za tym idzie Panem życia jest Bóg. Rodzice jedynie przekazują życie, nie zawsze zresztą w sposób świadomy i godny człowieka (gwałt, seks po alkoholu czy narkotykach). Podsumowując: sam fakt zajścia w ciążę i odbycia porodu nie daje nikomu prawa do krzywdzenia drugiej osoby. Matka, która skrzywdziła swoje dziecko powinna prosić o przebaczenie zarówno je, jak i Boga, gdyż sprzeniewierzyła się misji, którą Bóg jej powierzył. Fakt, że przekazała życie, nie jest tu okolicznością łagodzącą, a wręcz raczej obciążającą - osoba, powołana do opieki i obrony staje się krzywdzicielem.

 Re: Dziecko nie może przebaczyć matce?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2021-05-27 16:49

Może ksiądz się myli, może Ty coś źle zrozumiałaś, tego nie wiemy i to nie jest najważniejsze. Chodzi o samo sedno problemu

Matka może zawinić wobec dziecka. Ktoś wyżej w hierarchii może skrzywdzić podwładnego. Ktoś mądry i dobry może kiedyś zrobić coś złego innemu człowiekowi. Zdarza się, wiadomo.
Hierarchia, wiek, doświadczenie, zakres wyświadczonego komuś dobra nie są czymś, co uniemożliwia popełnienie zła i co przekreśla potrzebę uzyskania przebaczenia.
Zło osoby wyżej usytuowanej w hierarchii nie jest do usprawiedliwienia tylko dlatego, że ma ona taką czy inną pozycję. Krzywda jest krzywdą. Była krzywda, to jest co przebaczać. Jeśli skrzywdzili mnie rodzice, to jestem skrzywdzona i mogę pracować nad tym, żeby im przebaczyć.

 Re: Dziecko nie może przebaczyć matce?
Autor: Joanna (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2021-05-27 18:23

Chyba musiałaś coś źle zrozumieć albo może coś pominąć z tej wypowiedzi. Mogłaś np. zgubić jakieś słowo, którego brak zmienił sens całej wypowiedzi. Nie wiem jak było - chyba najlepiej byłoby zapytać o to bezpośrednio tego księdza, który mówił to kazanie - ale może np. chodziło o to, że dziecko nie może NIE wybaczyć swojej mamie. Właśnie dlatego, że tyle jej zawdzięcza. Ona pozwoliła mu się urodzić. I nawet jeśli potem ten ktoś doświadczył wiele złego z jej strony, to jednak dzięki niej żyje. Ona go urodziła. Pozwoliła mu przyjść na świat. Gdyby nie ona, jej decyzja, którą podjęła, nie byłoby go na świecie. Dlatego trzeba spróbować zrozumieć dlaczego nie potrafiła kochać tego dziecka, dlaczego je krzywdziła, spróbować to zrozumieć i przebaczyć jej. To dziecko nie może jej nie przebaczyć, właśnie dlatego, bo zawdzięcza jej życie. Może właśnie o to chodziło w tym kazaniu.

 Re: Dziecko nie może przebaczyć matce?
Autor: Anna (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2021-05-27 20:11

Zamyślona, a nie byłoby prościej zapytać u źródła - tego księdza?
Wydaje mi się, że mu nie o to chodziło, co zrozumiałaś. Dziecko jest zależne od rodzica bardzo głęboko, i prędzej winę weźmie na siebie, niż będzie szukało winy w rodzicu. To jest szczególna relacja. Najlepiej jednak zapytaj tego księdza.
Aneto, oprócz zrodzenia istotną funkcją rodziców jest też wychowanie.

 Re: Dziecko nie może przebaczyć matce?
Autor: Aneta (77.87.0.---)
Data:   2021-05-27 20:40

Anno, właśnie o to między innymi chodzi w mojej wypowiedzi. Wychowanie wyklucza krzywdzenie. Krzywdząc dziecko rodzic sprzeniewierza się istocie swego powołania.

 Re: Dziecko nie może przebaczyć matce?
Autor: Ona (---.30.19.93.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2021-05-27 21:31

Hmmm... Kiedyś pewien ksiądz w modlitwie prowadził mnie do przebaczenia Panu Bogu. Nie dlatego, że Bóg zrobił coś złego, tylko właśnie dlatego, że człowiek w swojej słabości nie rozumie swojego życia czy historii. Czy człowiek, który obiektywnie patrząc, został skrzywdzony, nie może mieć subiektywnego odczucia, że Bóg mógł zrobić coś więcej? Olbrzymią pomocą w takim przypadku jest właśnie modlitwa przebaczenia doskonałemu Bogu. I mam przekonanie, że Pan Bóg się na to nie obrazi, raczej ogromnie ucieszy, że ktoś w końcu do Niego wraca. Co do przebaczenia matce, to oczywiste, że wiele dzieci potrzebuje przebaczyć coś swoim rodzicom.

 Re: Dziecko nie może przebaczyć matce?
Autor: zamyślona (77.111.247.---)
Data:   2021-05-27 22:14

@Ona

Jeśli chodzi o „modlitwę przebaczenia Bogu”, to Komisja Nauki Wiary KEP orzekła, że jest ona niezgodna z wiarą katolicką. To znaczy, że nie powinno się jej praktykować.

Co do mojego pytania: wydaje mi się, że usłyszałam o tym, że dziecko nie może przebaczyć matce (i byłam tego pewna, dopóki nie zasialiście wątpliwości ;)); przebaczyć może tylko matka dziecku, bo jest „wyżej”. Ona dała dziecku życie.

Nie mogę zapytać tego księdza, bo był tylko gościnnie w mojej parafii.

 Re: Dziecko nie może przebaczyć matce?
Autor: AsiaBB (---.play-internet.pl)
Data:   2021-05-28 20:21

Czytałam ostatnio książkę ks. Marka Dziewieckiego "kod milosierdzia" - jest właśnie o przebaczeniu i pojednaniu. Mi wiele wyjaśniła, może i tobie pomoże.

 Re: Dziecko nie może przebaczyć matce?
Autor: orelka (---.merinet.pl)
Data:   2021-05-29 11:09

Przebaczyć - według słownika języka polskiego to "wyzbyć się żalu, urazy, darować komuś winę". Czy można mieć żal do kogoś będącego wyżej w jakiejkolwiek hierarchii? Można. Czy ktoś stojący "wyżej" może zawinić wobec kogoś kto jest "niżej"? Oczywiście, że może. Czy matka może zawinić wobec dziecka? Niestety może i to bardzo. Czy wobec tego dziecko może przebaczyć matce? Może i z pewnością będzie mu łatwiej w życiu jeśli to zrobi.

Tyle w kwestii przebaczania. Jeśli zaś chodzi o konsternację po kazaniu - do kazań - do wszystkiego, co mówią inni ludzie (nawet księża) trzeba podchodzić z pewną dozą ostrożności. Czasem można coś źle zrozumieć, czasem ktoś może się nieprecyzyjnie wyrazić, zastosować jakiś skrót myślowy, czy nieczytelną metaforę, a czasem - niestety - ktoś może powiedzieć coś, co jest pozbawione sensu, bądź błędne.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: