logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Dziecko nie może przebaczyć matce?
Autor: zamyślona (---.11.236.76.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2021-05-06 13:28

Kto komu może przebaczyć?
Ostatnio wyszłam z Mszy Świętej skonsternowana. Ksiądz podczas kazania mówił, że dziecko nie może przebaczyć matce, ponieważ zawsze coś jej zawdzięcza, a to jest życie. I nawet gdyby wszystko inne było złe, to matka dała życie. Pewne złe rzeczy trzeba natomiast zrozumieć.

I ksiądz tłumaczył dalej, że dziecko nie może przebaczyć matce, bo jest niżej niż ona (nie takie słowa, ale sens taki). To tak samo, tłumaczył ksiądz, jak człowiek nie może przebaczyć Bogu. Przebaczyć może ktoś, kto jest wyżej, temu, kto jest niżej. Czyli matka dziecku może.

Przekonajcie mnie, że źle zrozumiałam słowa księdza. Albo przekonajcie mnie, że ksiądz miał rację. Bo tego, że człowiek nie może przebaczyć Bogu, nawet nie chcę tu roztrząsać. To jest sprawa oczywista; Bóg jest doskonały, nie może więc popełniać błędów, więc nie mamy Mu czego przebaczać. Zostawmy to. Ale czy można porównywać relację człowieka do Boga z relacją człowieka do człowieka, nawet jeśli ta relacja ma charakter hierarchiczny? Przecież jeden i drugi człowiek popełnia błędy.

Czy to naprawdę jest tak, że jako katolicy mamy udawać, że ktoś wobec nas nie zawinił tylko dlatego, że stoi wyżej od nas, i dlatego nie mamy prawa do wybaczania takiej osobie?

Zaznaczam, że sprawa osobiście, na szczęście, mnie nie dotyczy, ale bardzo mnie przestraszyła ta teoria, ponieważ zakłada ona bycie bezkrytycznym chociażby wobec czynów swoich rodziców, a może nawet starszych krewnych, przełożonych itd. (o nich jednak już ksiądz nie mówił). A przecież wielu dorosłych ludzi chodzi na terapie, bo nie może poradzić sobie z krzywdą, jaką doznało w dzieciństwie ze strony rodziców. Dobrym przykładem są DDA.

Napiszcie mi, że się mylę i ksiądz ma rację, a jeśli tak, to dlaczego. Napiszcie, że źle zrozumiałam. Jestem otwarta na argumenty, ale chcę zrozumieć, o co chodzi. Proszę.

 Tematy Autor  Data
 Dziecko nie może przebaczyć matce? nowy zamyślona 
  Re: Dziecko nie może przebaczyć matce? nowy Aneta 
  Re: Dziecko nie może przebaczyć matce? nowy Hanna 
  Re: Dziecko nie może przebaczyć matce? nowy Joanna 
  Re: Dziecko nie może przebaczyć matce? nowy Anna 
  Re: Dziecko nie może przebaczyć matce? nowy Aneta 
  Re: Dziecko nie może przebaczyć matce? nowy Ona 
  Re: Dziecko nie może przebaczyć matce? nowy zamyślona 
  Re: Dziecko nie może przebaczyć matce? nowy AsiaBB 
  Re: Dziecko nie może przebaczyć matce? nowy orelka 
 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: