logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Św. Piotr nie mógł odpuszczać grzechu?
Autor: Ciekawski (---.31.112.197.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2021-05-11 21:17

Pytanie, które zadał mi pewien protestant:

"skoro mówisz, że Apostołowie mogli odpuszczać grzechy to czemu masz fragment - Dzieje Apostolskie 8:

20 «Niech pieniądze twoje przepadną razem z tobą - odpowiedział mu Piotr - gdyż sądziłeś, że dar Boży można nabyć za pieniądze.
21 Nie masz żadnego udziału w tym dziele, bo serce twoje nie jest prawe wobec Boga.
22 Odwróć się więc od swego grzechu i proś Pana, a może ci odpuści twój zamiar."

Wynika z tego jakby Sw Piotr nie mógl odpuszczac grzechu tylko sam Bog mógł to zrobić. Jak to jest?

 Re: Św. Piotr nie mógł odpuszczać grzechu?
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-05-11 22:25

Myślę, że sedno tkwi nie w tym, że Piotr nie mógł odpuścić grzechu. Sedno w tym, że Szymon Mag wcale nie przyszedł po odpuszczenie grzechów, a po to, aby uzyskać dla siebie władzę, jaką mieli Apostołowie.
Poza tym jest taka sytuacja: Apostołowie uzyskali władzę odpuszczania grzechów, ale nie znaczy to, że mają każdemu odpuszczać. Dostali bowiem tez władzę zatrzymywania ludziom grzechów: "Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane" (J20, 23). Zatem należy uznać, że Apostołowie nie powinni odpuszczać grzechów "z automatu", ale powinni roztropnie rozeznawać, czy odpuścić, czy zatrzymać. Można sądzić, że Piotr uznał, że nie widząc skruchy u Szymona nie powinien mu odpuszczać grzechu, aż ten się autentycznie nie zwróci ku Bogu. Stąd chyba się wzięło wezwanie Piotra, aby Szymon odwrócił się od swojego grzechu (przeczytaj uważnie Dz 8, 20-23 i pomyśl, co Piotr mógł mieć na myśli wypowiadając te słowa).

 Re: Św. Piotr nie mógł odpuszczać grzechu?
Autor: Ona (---.30.20.25.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2021-05-12 07:03

Przecież w konfesjonale to Bóg odpuszcza grzechy, kapłan jest tylko pośrednikiem... W podanym fragmencie można powiedzieć o "braku rozgrzeszenia", ponieważ Szymon nie uznaje swojej winy. Dopiero w następnym zdaniu - ach to wyrywkowe cytowanie - Szymon przyznaje się do błędu i prosi Apostołów o modlitwę za niego:
Dz 8,24 «Módlcie się za mną do Pana, aby nie spotkało mnie nic z tego, coście powiedzieli».
Czyli przyznaje, że ich modlitwa może wyjednać przebaczenie. Do dzisiaj symonia podlega ekskomunice, należy do najcięższych przewinień.

Podstawa biblijna sakramentu pokuty:
Pierwszego dnia tygodnia, tam gdzie przebywali uczniowie, gdy drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: «Pokój wam!» 20 A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie ujrzawszy Pana. 21 A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». 22 Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego!10 23 Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane»11. (J 20).

 Re: Św. Piotr nie mógł odpuszczać grzechu?
Autor: Joanna (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2021-05-12 11:57

Grzechy zawsze odpuszcza Bóg. Robiąc to przez księży, a wcześniej Apostołów. Ale żeby ten grzech mógł zostać odpuszczony, człowiek musi najpierw przyjść do Boga - w osobie księdza czy wtedy któregoś z Apostołów - i przyznać się do tego grzechu, wypowiedzieć go i prosić o wybaczenie. A ten człowiek - Szymon - wtedy tego nie zrobił. Nie przyszedł do Apostołów po odpuszczenie grzechów. Nie prosił o nie. On chciał od nich zupełnie co innego. Chciał mieć taką władzę jak oni. I chciał tą władzę od nich kupić. Piotr mu powiedział, żeby się odwrócił od swojego grzechu i prosił Pana o wybaczenie. Czyli tak, jakby mu powiedział, żeby przyszedł do spowiedzi. Księża przecież też nie odpuszczają automatycznie grzechów, nawet jeśli je widzą w kimś. Ten ktoś musi najpierw przyjść z tym grzechem do spowiedzi. Żeby Piotr wtedy mógł odpuścić ten grzech - Bóg przez niego - to Szymon musiał by najpierw z tym grzechem do niego przyjść i prosić Boga o wybaczenie. Zrobił to w wierszu pomiętym przez Ciebie: «Módlcie się za mną do Pana, aby nie spotkało mnie nic z tego, coście powiedzieli». Dz 8,24

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: