logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Mięso, dyspensa, podróż, ignorancja.
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-06-06 01:21

Mam nowy problem z mięsem w piątek. Chodzi o piątek po Bożym Ciele. W mojej diecezji biskup udzielił dyspensy. Jednak byłem z rodzicami u cioci mieszkającej w innej diecezji, a tam już takiej dyspensy nie było. Ciocia przygotowała zasadniczo bezmięsny obiad, ale zupę ugotowała na wołowinie. I ten kawałek wołowiny, który gotował się w zupie dała do zjedzenia mojemu tacie. Ojciec ma demencję, ma już 90 lat i raczej nawet nie był świadomy, że obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Natomiast moja mama i ciocia wiedziały, że jest piątek i nie ma dyspensy. Przypominałem im o tym, ale mało zdecydowanie. Może jakbym się bardziej uparł to zapobiegłbym temu zdarzeniu, ale ograniczyłem się tylko do stwierdzenia, że dyspensa nas nie obejmuje, bo dotyczy osób przebywających na terenie naszej diecezji, a my nie przebywamy na jej terenie, oraz powiedziałem, że wiek nie zwalnia od wstrzemięźliwości. Mama i ciocia to zignorowały. Ja nie mówiłem nic więcej. Ale teraz się zastanawiam - co powinienem teraz zrobić? Gdyby to dotyczyło tylko mnie to poszedłbym do spowiedzi. Ale skoro dotyczy to innych bliskich mi osób to nie wiem, co robić...

 Re: Mięso, dyspensa, podróż, ignorancja.
Autor: Karolina (---.tktelekom.pl)
Data:   2021-06-06 07:35

Witaj,

W piątek po Bożym Ciele wypada Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa i w ten dzień nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
W chrześcijaństwie chodzi o miłość a nie o samą literę prawa. Nie koncentrowałabym się tak bardzo na upominaniu innych.

 Re: Mięso, dyspensa, podróż, ignorancja.
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-06-06 08:01

"Ale skoro dotyczy to innych bliskich mi osób to nie wiem, co robić..."
W kwestii zjedzenia mięsa przez ojca, nic. Natomiast w trosce o jego dobrostan, wiek, choroby, możesz zadbać o przyjęcie przez ojca Sakramentu chorych. Jeżeli ma zdolność do odbycia spowiedzi, to zachęć, zorganizuj. Ale nie dla tego, że nieświadomie zjadł mięso w piątek, tylko z troski o życie sakramentalne, o które być może sam już nie jest w stanie zadbać.

 Re: Mięso, dyspensa, podróż, ignorancja.
Autor: Anna (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2021-06-06 08:49

Nic. Ewentualnie przeprosić ciocie, ze zrobiłeś jej przykrość swoimi "napomnieniami". Przykazanie miłości jest przed nakazem wstrzemięźliwości w piątek.

 Re: Mięso, dyspensa, podróż, ignorancja.
Autor: Ona (---.30.21.168.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2021-06-06 10:34

Co my zrobiliśmy z chrześcijaństwem...
(Mt 12,1-14)
Pewnego razu Jezus przechodził w szabat wśród zbóż. Uczniowie Jego, odczuwając głód, zaczęli zrywać kłosy i jeść.Gdy to ujrzeli faryzeusze, rzekli Mu: ”Oto Twoi uczniowie czynią to, czego niewolno czynić w szabat”.A On im odpowiedział: „Nie czytaliście, co uczynił Dawid, gdy był głodny, on i jego towarzysze? Jak wszedł do domu Bożego i jadł chleby pokładane, których nie było wolno jeść jemu i jego towarzyszom, tylko samym kapłanom? Albo nie czytaliście w Prawie, że w dzień szabatu kapłani naruszają w świątyni spoczynek szabatu, a są bez winy? Oto powiadam wam: Tu jest coś większego niż świątynia.Gdybyście zrozumieli, co znaczy: Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary, nie potępialibyście niewinnych. Albowiem Syn Człowieczy jest Panem szabatu”.
Uczono mnie, że jeśli jestem w gościach, i ktoś poda w piątek najbardziej mięsny obiad, jaki tylko może istnieć, to mam grzecznie podziękować i zjeść. Przykazanie miłości (ktoś włożył wysiłek w przygotowanie, poczęstował najlepszym kąskiem), jest ważniejsze niż przykazanie kościelne. Jeśli Tata ma demencję, to nie można mówić o grzechu, który musi być świadomy.

 Re: Mięso, dyspensa, podróż, ignorancja.
Autor: Aneta (77.87.0.---)
Data:   2021-06-06 11:17

Tomaszu, bądź spokojny. Wbrew temu, co Ci się wydaje, wiek (powyżej 60 lat) zwalnia od piątkowej wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

 Re: Mięso, dyspensa, podróż, ignorancja.
Autor: piątek (---.29.134.237.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2021-06-06 13:31

Karolino, piątek po Bożym Ciele BYŁA obowiązkowa wstrzemięźliwość, chyba że biskup udzielił dyspensy. Uroczystość jest tydzień później.

Aneta, wiek zwalnia od postu a nie od wstrzemięźliwości. Poczytaj katechizm. Tomasz dobrze zna przykazania.

 Re: Mięso, dyspensa, podróż, ignorancja.
Autor: Ona (---.30.21.168.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2021-06-06 14:00

@Karolina, uroczystość jest w najbliższy piątek, 11 czerwca.
@Aneta, nie, nie zwalnia od wstrzemięźliwości, zwalnia od postu ścisłego.

 Re: Mięso, dyspensa, podróż, ignorancja.
Autor: Aneta (77.87.0.---)
Data:   2021-06-06 15:28

@Ona, faktycznie, miałam błędne przekonanie. Dzięki za zwrócenie uwagi.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: