logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czym jest miłość do Boga?
Autor: Marek (---.146.96.171.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2021-06-12 18:31

Jeszcze do niedawna miałem w sobie uczucie ciepła, życzliwości i oddania wobec Pana Boga. Niedawno jednak utraciłem te odczucia. Traktuję Boga bardziej sztywno, bez emocji. Zacząłem się zastanawiać, czy Go rzeczywiście kocham. Nie wiem, co jest tego przyczyną. Czy kochać Boga to znaczy po prostu wybrać Go i przestrzegać Jego przykazań? Czy powinny za tym iść jakieś emocje, odczucia wewnętrzne? Czym właściwie jest miłość do Boga?

 Re: Czym jest miłość do Boga?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2021-06-12 21:46

Moim zdaniem uczucia nie są tu niczym podstawowym. Bywają, przychodzą i odchodzą, są pomocne, mówią coś o naszej aktualnej kondycji (i dobrej, i niedobrej), ujawniają nasze wnętrze, niekiedy dodają sił czy niosą radość. Niemniej miłość ostatecznie nie zasadza się na przemijających, ulotnych uczuciach. Jest decyzją, aktem woli, ponawianym systematycznie, ujawniającym się w konkretnych działaniach i postawach.
Uczucia są niestabilne, więc nie można na nich bazować. Kiedy ślubujemy miłość, nie ślubujemy uczuć, ale postawę realizowaną na co dzień.
Bardzo mi się podoba to, co napisałeś o wybraniu Boga. Tak, wybrać.
Wybrać Boga, być Mu wiernym, słuchać Go, starać się budować relację. Myślę, że to może być coś więcej niż tylko bardzo ważne przestrzeganie przykazań.

 Re: Czym jest miłość do Boga?
Autor: Danusia (178.219.104.---)
Data:   2021-06-12 21:50

Kochałeś czy kochasz bliźniego ale mądrą miłością? Wobec Boga jest podobnie. Mam tu na myśli uczucia, emocje; duchowo można to przełożyć na poruszenie serca. Najpewniejsze są jednak dobre owoce w wyniku tej relacji z Panem Bogiem. Wtedy można powiedzieć, że to jest miłość Boża.
Człowiek to nie urządzenie elektroniczne czy rzecz, więc raz możesz się czuć w taki sposób a innym razem w inny sposób i wszystko gra. Rozsądzać trzeba rozumem a dojdziesz w głąb siebie, wtedy nie będziesz się martwić dlaczego raz czujesz a innym razem nie czujesz. Duch Boży udziela się wewnętrznie, by pocieszać ale i doświadczać.

 Re: Czym jest miłość do Boga?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2021-06-12 21:58

Marku,

Na to pytanie odpowiada sam Pan Jezus:

"Jeżeli Mnie miłujecie będziecie zachowywać moje przykazania" J 14, 15.

"Kto ma przykazania moje i zachowuje je, ten Mnie miłuje, kto zaś Mnie miłuje, ten będzie umiłowany przez Ojca mego" J 14,21.

Nie ma tu nic o uczuciach.
Jest tak jak napisałeś - "kochać Boga to po prostu przestrzegać Jego przykazań".

 Re: Czym jest miłość do Boga?
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-06-12 23:46

Proponuję zastanowić się nad tym, czym w ogóle jest miłość do kogoś (do drugiej osoby czy nawet do jakiegoś zwierzęcia). Myślę, że miłość do kogoś można określić jako pragnienie szczęścia dla tego kogoś i postepowanie tak, aby był on szczęśliwy. Jeśli ktoś kocha np. swoje dziecko to będzie robił co w jego mocy, aby to dziecko było szczęśliwe. Jeśli ktoś ma np. ukochanego psa to będzie starał się zapewnić temu psu odpowiednie warunki. Podobnie według mnie wygląda sprawa z miłością do Boga. Jeśli ktoś kocha Boga to będzie się starał postępować tak, aby Bóg był szczęśliwy. Drogą do tego jest przestrzeganie przykazań.
Proponuję też inne podejście: Bóg jest naszym Stworzycielem. Mamy przynosić Bogu chwałę naszym życiem. Nie chodzi o to, żebyśmy na każdym kroku słowami wychwalali Boga. Chodzi bardziej o to, żeby Bóg patrząc na nas mógł pochwalić się nami. Jak dziecko, które wyrasta na dobrego człowieka przynosi chwałę swoim rodzicom, którzy je wychowali, tak i my mamy naszym postępowaniem przynosić chwałę Bogu. A chwałę Bogu przynosimy wtedy, gdy będziemy postępować po Bożemu - czyli gdy będziemy żyć według Jego przykazań.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: