logo
Piątek, 19 sierpnia 2022
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 Nie powinno się brać do Małżeństwa osobę niewierzącą.
Autor: Boss (---.204.19.117.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2021-07-11 20:56

Czy to TEN, czy to TA? - To chyba jedno z najczęściej zadawanych pytań we wszechświecie 🌍🤗
Nie wszystkie odpowiedzi w życiu są czarno - białe, choć niektóre... są.
Przygotowałam kilka wskazówek dla katolików, radząc się osób doświadczonych i mądrzejszych ode mnie 🤗🔥🕊️plus kilka czerwonych flag ⛔ które są owocem moich kilkuletnich poszukiwań wskazówek w temacie relacji, owocem wielu doświadczeń, modlitwy, obserwacji i rozmów z osobami, które mają szczęśliwe małżeństwa i rodziny oraz osób, które popełniły dokładnie takie właśnie BŁĘDY i teraz bardzo tego żałują.

CZERWONE FLAGI.
⛔ Relacja NIE ZBLIŻA mnie/nas do Boga.
⛔ Tracę stan łaski uświęcającej (np. poprzez grzechy nieczystości/mieszkanie razem).
⛔ "Muszę" rezygnować z najważniejszych wartości, takich jak np. czystość serca, godność, wierność, uczciwość ->
"Nie wsprzęgajcie się w jedno jarzmo z niewierzącymi" 2 Kor 6,14
"Prawdę Bożą przemienili oni w kłamstwo i stworzeniu oddawali cześć, i służyli jemu, zamiast służyć Stwórcy" 1 Rz, 25.
⛔ Druga osoba nie doświadczyła osobistego spotkania z Jezusem, które totalnie przemienia życie, myślenie i za którym idzie wybór konkretnej drogi.
⛔ Relacja stoi od dłuższego czasu w miejscu - brak decyzji co dalej. Zdrowy związek zmierza w kierunku MAŁŻEŃSTWA, albo ROZSTANIA.
⛔ STOP MISSIONARY DATING - kiedy związek staje się działalnością ewangelizacyjną.
⛔ Kiedy jedna ze stron jest mamuśką, terapeutą, psychologiem, tudzież kierownikiem duchowym - spotykasz się wtedy z wyobrażeniem drugiej osoby, nie z nią taką, jaka naprawdę jest.
⛔ Trwam w relacji, BYLEBY TYLKO nie być samemu, czy z lęku, że już nic lepszego mnie nie spotka. "Lepszy rydz, niż nic" - chyba najgorsze polskie powodzenie. 😱
⛔ Druga osoba (obsesyjnie) pokazuje, że nie może bez ciebie żyć. Że jej życie bez ciebie nie ma sensu. To najbardziej niebezpieczne - być dla kogoś sensem - czyt. bożkiem.
Albo odwrotnie - nic nie ma dla ciebie sensu bez niego/niej. Zdrowa relacja to związek dwóch szczęśliwych serc, a nie dwóch głodnych połówek.
⛔Manipulacja/ szantaż/ nałogi/brak podjęcia odpowiedzialności za pracę i własne życie ze strony drugiej osoby.
⛔ Jeśli związek jest toksyczny, pierwszą toksyczną osobą jestem JA.
⛔ Nie rozeznaję ze Słowem Bożym, nie modlę się szczerze w tej intencji, nie szukam rad/pomocy u Bożych ludzi, specjalistów i wspólnoty Kościoła.
⛔ Teraz ważne zdanie ⬇️⬇️
Relacja z kimś może oddalać od Boga, nawet jeśli druga osoba jest też wierząca, nawet jeśli jest wspaniałym człowiekiem. Ale być może to nie jest osoba, którą Bóg chce dla mnie.
JEŚLI NIE TROSZCZY SIĘ O TWOJĄ DUSZĘ, NIE JEST TWOJĄ BRATNIĄ DUSZĄ.
Jason and Crystalina Evert

👩‍❤️‍💋‍👨 Bóg nigdy nie zsyła kogoś, PRZEZ KOGO oddalamy się od Niego samego, czyli od prawdziwej Miłości. Bardzo często my, chrześcijanie obwiniamy naszego Ojca o niepowodzenia miłosne. Przecież tyle się modliłem. Modlitwa nie wystarczy. Modlitwa plus praca nad sobą to dobra droga. Zresztą jeśli się DOBRZE modlimy, to naturalnie prowadzi nas to do zmiany życia. 🕊️
Zupełnie zapominamy, że to my podejmujemy konkretne decyzje (w relacjach). Często lekceważymy Boży GŁOS sumieniu i tkwimy w dziwnych, niejasnych relacjach.
Bóg jest dobry i nie chce dla nas umęczenia i krzyża, który sami na siebie nakładamy wchodząc do jednego jarzma z osobami niewierzącymi, czy tkwiąc w toksycznej relacji bez przyszłości.
To, co pochodzi od Boga, nie prowadzi do destrukcji, lecz niesie głęboką radość (pomimo nawet wielkich trudności) i pokój serca ❤️🕊️
👩‍❤️‍💋‍👨 Zaraz zostanę pewnie zgromiona, że "przecież może się nawróci!" i "nie wolno nikogo skreślać!" Tak, zgadzam się. Nikogo nie skreślam, ale mam prawo WYBRAĆ. Jestem wolnym człowiekiem. Szansę można dawać na początku znajomości 🙂 , zachęcać, inspirować, ale nie tracić rozumu i nie wyrzucać swoich wartości do kosza.
Owszem, Bóg zawsze będzie błogosławił i nas szukał, gdy zbłądzimy. Ale czy warto schodzić z Jego dróg?
👩‍❤️‍💋‍👨 Celem związku NIE JEST NAWRACANIE nikogo, chodzenie dla przyjemności, czy zmienianie drugiej osoby według własnych oczekiwań. Celem związku jest poznawanie się, rozwijanie przyjaźni, rozwój i DECYZJA, w którą stronę idziemy. Wspólne zbliżania się do Miłości, którą jest Bóg. Spójrzmy prawdzie w oczy - bardzo często albo ta wierząca osoba SŁABNIE w wierze i idzie na niebezpieczne kompromisy (np. seks/pornografia/nocowanie u siebie/mieszkanie razem przed ślubem), opuszczenie wspólnoty, albo totalnie odchodzi od Kościoła. Życie to nie bajka. Celem związku jest zawsze MIŁOŚĆ, a w miłość wpisana jest odpowiedzialność wyboru, czy CHCĘ być z tą osobą przez całe życie, czy też NIE. To mój wybór, ale NIEzapraszając do niego Boga, mogę bardzo mocno się POMYLIĆ. 😷
Chemia i zakochanie nie mogą być wyznacznikiem wyboru męża /żony.
👩‍❤️‍💋‍👨 "Związek z dobrym mężczyzną sprawia, że czujesz się szanowana, wzmocniona, cenna. On pomoże Ci widzieć twarz Chrystusa i będzie chciał Cię do Niego przybliżać.
Zgoda na bycie z chłopcem lub mężczyzną traktującym Cię inaczej to marnowanie Twojego cennego życia."
Emily Wilson
👩‍❤️‍💋‍👨 Jeśli odejdziesz... A nawet jeśli jest to TA osoba, pewnego dnia wróci, odważna w miłości i zdecydowana.
(Jeśli nie będzie za późno...)
ALE DZIŚ nie zgadzaj się na MINIMUM, tylko po to, żeby z kimś być 👇
Nie WYKORZYSTUJ nikogo tylko po to, żeby poczuć się lepiej, żeby czuć się bezpiecznie, żeby nie być samotną, żeby uciekać od swoich zranień, czy żeby mężczyzna Cię przytulił.
Bo wtedy sama zachowujesz się egoistycznie i marnujesz swój i jego CENNY czas.
Na ile pozwalasz - TYLE MASZ 👍
👩‍❤️‍💋‍👨 Jedno z pytań podczas przysięgi ślubnej brzmi:
"Czy chcecie przyjąć i po katolicku wychować potomstwo, którym was Bóg obdarzy?"
To zdanie mówi samo za siebie. Nie chodzi o to, żeby ktoś tylko szanował, tolerował moje wartości, ale żeby je PODZIELAŁ. Mąż i ojciec to AUTORYTET w wierze, PIERWSZY... który naśladuje Jezusa w rodzinie. Oczywiście zdarzają się sytuacje, gdzie strona niewierząca się nawraca, ale pewności NIGDY nie mamy.
I nie to powinno być wyznacznikiem. W jaki sposób druga osoba, która nie poznała Jezusa będzie wychowywać dzieci w wierze? Jak będziemy wspólnie rozpoznawać, jako małżeństwo, wolę Bożą dla naszego życia? Jaki mamy wspólny CEL?
W jaki sposób będziemy służyć Kościołowi?
"I teraz nie dla rozpusty biorę tę oto siostrę moją za żonę, lecz dla związku prawego"
Tb 7,7
👩‍❤️‍💋‍👨 Czy to jest TA osoba, której Bóg dla mnie pragnie? Czy jesteśmy dla siebie, czy Bóg CHCE DLA NAS tego małżeństwa? Konkretnie - dla nas. Mamy wolną wolę, tak, ale mądrością i pokorą jest pytać, szukać odpowiedzi, wychodzić poza własne emocje i różowe okulary. Być totalnie wolnym. Życie w łasce uświęcającej to chyba minimum. Dużo dystansu, dużo ciszy, dużo modlitwy. 🙏💒🕊️
Przecież to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. To ja decyduję z kim jestem, kogo poślubię. Ale warto szczerze pytać Boga. On najlepiej zna nasze serca i to On spełnia najpiękniejsze pragnienia.
👩‍❤️‍💋‍👨 Małżeństwo to sakrament. Znak Chrystusa i Kościoła. Nie biała suknia, super wesele i happy end 🙂 Celem małżeństwa nie jest wychowanie dzieci, "dorobienie się", czy nawet bycie ze sobą na dobre i na złe. Ludzkie siły się kończą. I gdyby to było nieprawdą, nie mielibyśmy żadnych rozwodów. A tymczasem statystyki mówią same za siebie. Może problem tkwi nie tyle w "niezgodności charakterów", zdradach, czy alkoholizmie, ale może w ludzkich złych wyborach męża/żony? Może to tylko KONSEKWENCJA niebożych decyzji? A jeszcze wcześniej - niebożego stylu życia.
👩‍❤️‍💋‍👨 "Miłość nie jest samowolą. Miłość nie polega na tym, żeby "dobrze się poczuć". Miłość oznacza naśladowanie Chrystusa i zachowywanie Jego przykazań.
Małżeństwo jest małżeństwem, a sakrament sakramentem, na tyle, na ile uczestniczy w dobrowolnej, całkowitej, wiernej i płodnej miłości Boga. "
Christopher West
👩‍❤️‍💋‍👨 Tak jak nie da się zbudować domu bez fundamentu, tak NIE DA SIĘ wytrwać w miłości bez Boga. Co więcej - to On sam jest Celem. Wg. św. Jana Pawła II, którego notabene, my, Polacy, tak kochamy (tylko czy znamy Jego naukę?😱) jest budowa komunii osób na wzór Trzech Osób Boskich. Wspólna droga do Nieba! Czasem radosna, innym razem bolesna, tak! Ale wspólna - droga. Ze źródłem Miłości - Bogiem, twórcą małżeństwa, miłośnikiem życia. Wow. "Tajemnica to wielka... "
❤️"Pokój Boży wypełnił moją duszę. Zawsze byłeś mi przeznaczony - wiedziałam to od pierwszej randki. Wiedziałam to, kiedy się przyjaźniliśmy, kiedy się związaliśmy i później, 29. czerwca kiedy zmieniliśmy naszą wieczność, pobierając się. Dziękuję, Ricky, za bycie moim wiernym numerem dwa i za to, że nie pozwalasz, by Chrystus spadł z pierwszego miejsca."
Leah Darrow
❤️ Czasami zerwanie jest najlepszym, co możemy zrobić. Czasami najgorsze prowadzi do najlepszego. A może zawsze? 🕊️
Odejść w imię miłości do Boga. Do samego siebie. I do tej drugiej osoby. Ah, jakie to piękne! Choć ogromnie bolesne. Kochać prawdziwie to umieć odejść, dać wolność.
"Nie pragnę ciebie jako dobra, pragnę TWOJEGO dobra" - Karol Wojtyła
❤️ "Boże, jeśli to nie jest ON, oddal go ode mnie" - tak się modliłam.
Jestem szczęśliwa, że była cierpliwa, że nie porzuciłam swoich wartości, nie stawiałam człowieka ponad Boga i nie poprzestałam na tym, byleby być w związku. Marzyłam o mężczyźnie, który też będzie kochał Pana. Mogłam być w wielu związkach z dobrymi chłopakami, ale pragnęłam powiedzieć kiedyś swoim dzieciom:
"Czekałam cierpliwie na mężczyznę moich marzeń! Czekałam na mężczyznę, którego będę kochać z pasją, który będzie moim najlepszym przyjacielem, który będzie prowadził mnie do świętości, przy którym będę mogła być totalnie sobą!"
Teraz wiem, że warto było czekać na Niego - na mężczyznę moich marzeń - Tego od Boga. Jesteśmy pewni, że w czasie oczekiwania On przygotowywał nas DLA SIEBIE. Nie jesteśmy idealni, ale pasujemy do siebie idealne. Jestem wdzięczna za Męża, który prowadzi mnie do Nieba. I jestem wdzięczna Bogu, że to On nas połączył.💞

LET GOD WRITE YOUR LOVE STORY! 🙏🕊️👩‍❤️‍💋‍👨
Jackie Francois
❤️ Nie pozwól, by samotność, niewiara, rozczarowanie, niepoukładane serce, czy presja społeczna popchnęły cię do NIEWŁAŚCIWEJ osoby. To najgorsze, co można zrobić - szukać ratunku w drugiej osobie. Bóg pamięta o Tobie. Ale nie uczyni więcej niż ponad to, na co pozwolisz. A więc zacznij słuchać Jego głosu.. Duch Święty chce do ciebie mówić.. 🕊️
❤️ Szczęśliwe małżeństwo to nie wygrany los na loterii, czy łut szczęścia. To konsekwencja pracy nad sobą, wzrastaniu w czystej miłości i wierności - owoc współpracy z Bogiem w swoich decyzjach. Tych dużych i małych. Także tych dzisiejszych, nawet jeśli jesteś jeszcze singlem.
❤️ Czas bycia singlem może być CUDownym czasem uzdrawiania serca, nauki bezinteresownej miłości, rozwoju oraz przygotowania do zdrowego związku i założenia rodziny. Przygotowania na przyjęcie wielkich darów. Bo Bóg spełnia pragnienia serc, które Go kochają i ufają wbrew nadziei❤️
(por. Ps 37,4).
Jest wierny swoim Obietnicom. A czy my jesteśmy wierni Jemu w chwilach próby?
❤️ Miłość cierpliwa jest. Wszystko ma swój czas. Bóg niesamowicie wynagradza tym, którzy wiernie idą Jego ścieżkami, rezygnują z ułudy szybkiego szczęścia, ufają Jego Obietnicom i z nadzieją 🌷 oczekują na NAJLEPSZE. 😍 Tak bardzo warto czekać...
Na koniec kilka cytatów 😉
KKK 1661 Sakrament małżeństwa jest znakiem związku Chrystusa i Kościoła. Udziela on małżonkom łaski miłowania się wzajemnie tą miłością, jaką Chrystus umiłował Kościół. Łaska sakramentu udoskonala zatem ludzką miłość małżonków, umacnia ich nierozerwalną jedność i uświęca ich na drodze do życia wiecznego.
KKK 1666 Chrześcijański dom rodzinny jest miejscem, gdzie dzieci otrzymują pierwsze głoszenie wiary. Dlatego dom rodzinny słusznie jest nazywany "Kościołem domowym", wspólnotą łaski i modlitwy, szkołą cnót ludzkich i miłości chrześcijańskiej.
KKK 1615 Jezus daje siłę i łaskę do przeżywania małżeństwa w nowych wymiarach Królestwa Bożego. Idąc za Chrystusem, wyrzekając się siebie, biorąc na siebie swój krzyż (Por. Mk 8, 34) małżonkowie będą mogli "pojąć" pierwotny sens małżeństwa i przeżywać je z pomocą Chrystusa. Łaska małżeństwa chrześcijańskiego jest owocem Krzyża Chrystusa, będącego źródłem całego życia chrześcijańskiego.
Mężowie, miłujcie żony, bo i Chrystus umiłował Kościół i wydał za niego samego siebie, aby go uświęcić. Ef 5, 25-26
Dlatego opuści człowiek ojca i matkę, a połączy się z żoną swoją, i będą dwoje jednym ciałem. Tajemnica to wielka, a ja mówię: w odniesieniu do Chrystusa i do Kościoła.
Ef 5, 31-32).
Nie wprzęgajcie się z niewierzącymi w jedno jarzmo. Cóż bowiem na wspólnego sprawiedliwość z niesprawiedliwością? Albo cóż ma wspólnego światło z ciemnością.
2 Kor 6,14
We czci niech będzie małżeństwo i łoże nieskalane. Hbr 13,4
Tylko czyste serce może w pełni dokonać wielkiego dzieła miłości, jakim jest małżeństwo! Tylko czyste serce może w pełni służyć drugiemu. Nie pozwólcie, aby zniszczono waszą przyszłość. Nie pozwólcie odebrać sobie bogactwa miłości.
Brońcie waszą wierność; wierność waszych przyszłych rodzin, które założycie w miłości Chrystusa.❤️💒
św. Jan Paweł II

 Re: Nie powinno się brać do Małżeństwa osobę niewierzącą.
Autor: rrr (212.180.176.---)
Data:   2021-07-26 13:59

Przyznam, że nie doczytałem tego tekstu do końca ale jest mi bliskie małżeństwo wierzącej kobiety i naukowca-ateisty. On jej powiedział, że chociaż tego nie rozumie, to może poczekać do ślubu. Chodzą razem do kościoła, chociaż on się wyraźnie w ten sposób dla niej poświęca. Moim zdaniem w życiu nie ma sytuacji zero-jedynkowych....

 Re: Nie powinno się brać do Małżeństwa osobę niewierzącą.
Autor: Aneta (77.87.0.---)
Data:   2021-07-26 22:12

Jakie to piękne, proste i oczywiste... Jaka szkoda, że w życiu mamy tak mało prostych i oczywistych sytuacji...

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: