logo
Środa, 08 grudnia 2021
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 14 lat różnicy - mama jest przeciwko naszemu związkowi.
Autor: G. (24 l.) (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2021-07-28 01:06

Jestem osobą dorosłą która jest w związku z mężczyzną starszym ode mnie o 14 lat. Wszystko jest pięknie, ładnie, troszczymy się wzajemnie o siebie, chodzimy razem do kościoła, spotykamy się, pomagamy sobie. Wiele nas łączy i zaczynamy myśleć o ślubie. Jednak moja mama jest przeciwko naszemu związkowi przez dużą różnicę wieku która nas dzieli. Rozmawiałam z nią na ten temat wiele razy lecz jest nieugięta i mimo że mam juz 24 lata to jednak nie chce jej robić na złość i wbrew jej woli. Co mam zrobić aby mama doceniła tego człowieka i nie patrzyła na jego wiek?

 Re: 14 lat różnicy - mama jest przeciwko naszemu związkowi.
Autor: Ζ (---.austin.res.rr.com)
Data:   2021-08-04 00:51

"mam juz 24 lata to jednak nie chce jej robić na złość i wbrew jej woli. Co mam zrobić aby mama doceniła tego człowieka i nie patrzyła na jego wiek?"

Nie próbuj przekonywać mamy. Popracuj nad zmianą siebie. Nad własną dorosłością. Bo na razie wciąż masz mentalność dziecka, które musi zadowolić mamę.

Kontynuacja związku bez przyzwolenia mamy to według Ciebie robienie jej na złość? Naprawdę w takich kategoriach postrzegasz swój ewentualny sprzeciw? Jeśli tak, to to nasuwa poważne obawy, że Ty do małżeństwa jeszcze nie dojrzałaś. Żadnego (to nie różnica wieku stanowi zasadniczy problem).

 Re: 14 lat różnicy - mama jest przeciwko naszemu związkowi.
Autor: Aneta (---.centertel.pl)
Data:   2021-08-04 16:39

Zadaj sobie ważne pytanie: czy naprawdę chodzi tylko o to, że nie chcesz się sprzeciwić Mamie czy też może gdzieś w głębi serca podzielasz jej niepokój? Jeśli jesteś całkowicie pewna swojej decyzji, to po prostu przyjmij zdanie Mamy do wiadomości, ale rób swoje.

 Re: 14 lat różnicy - mama jest przeciwko naszemu związkowi.
Autor: Bea (---.centertel.pl)
Data:   2021-08-04 19:18

Spróbuj rozważyć argumentację mamy. Reszta zależy od Ciebie.

 Re: 14 lat różnicy - mama jest przeciwko naszemu związkowi.
Autor: Xxx (---.centertel.pl)
Data:   2021-08-05 11:06

Czy o tyle starszy mężczyzna nie mia tendencji do dominacji? Nie próbuje za Ciebie decydować? Liczy się z Twoim zdaniem? Nie ma wcześniejszych zobowiązań? Obserwując różne związki też widzę, że jest to później poważną przeszkodą. Ale oczywiście rób, co uważasz.

 Re: 14 lat różnicy - mama jest przeciwko naszemu związkowi.
Autor: G. (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2021-08-05 23:30

Między nami jak to w każdym związku bywa różnie, raz lepiej raz gorzej. Ale nie mam podstaw, aby oskarżać go o złe traktowanie mnie czy chęć dominacji. Również dla moich rodziców jest bardzo pomocny i uprzejmy.

 Re: 14 lat różnicy - mama jest przeciwko naszemu związkowi.
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-08-06 09:47

G, proponuję żebyś jak najszybciej powiedziała panu, że owszem łączy was uczucie, wzajemna troska, szacunek i troska pana do Twoich rodziców, wartości, wyznawana wiara. Ale wiesz mój ukochany, moja mama mówi, że jesteś dla mnie za stary i sprzeciwia się naszemu małżeństwu. A ja uważam się za dorosłą, ale nie chcąc zrobić mamie na złość i postąpić wbrew woli mamy w wyborze małżonka waham się się tak bardzo, iż tak ważną decyzję konsultuję z osobami, które nie znają mnie ani ciebie, na FPK.

G, wszystko powyżej, to są Twoje słowa. Jeżeli ten 38 letni mężczyzna jest bardziej dorosły od Ciebie to spodziewaj się, że po takim wyznaniu powie Ci - wiesz G. twoja mama ma rację. Jesteś dla mnie zdecydowanie za młoda i zbyt niedojrzała, żebym zakładał z Tobą rodzinę. W naszym jeszcze nie zaistniałym małżeństwie będą decyzję dotyczące miejsca i wystroju mieszkania, posiadania dzieci i sposobu ich wychowania, spędzania świąt, które trzeba będzie dzielić na obie rodziny, a na początek nawet koncepcja ślubu i formy w jakiej byśmy chcieli uczcić ten dzień. Jesteś bardzo związana z mamą i jej koncepcją twojego dorosłego życia. To ja chcę być dla Ciebie oparciem, to ja chcę budować z Tobą dom na Skale. Jeżeli tak bardzo się wahasz, to znaczy, że nie masz miłości i zaufania do mnie. Nie widzę siebie w naszym związku jako "sterowany element" według pomysłu twojej mamy. G, rozstajemy się.
To przykładowe momenty życia, które mogą stać się sporne- wy narzeczeni/małżonkowie kontra wtrącająca się i burząca spokój mama. I nie twierdzę, że bliscy nie maja prawa do głosu doradczego, do wyrażenia swojego zdania. Ale tu nie chodzi o uchronienie Cię przed patologicznym mężem, tylko upór mamy przez jakieś stereotypy. Mama jest nieugięta bo?
Piękny jest obrazek kiedy u schyłku życia idzie pod rączkę para 70,80,90 latków.
Ale to bardzo rzadki obrazek. Po drodze życia do kolejnych rocznic ślubu mogą pojawić się choroby, wypadki, niekoniecznie dotyczące starszego małżonka. Mogą pojawić się rafy, na których nie jeden może ponieść porażkę, załamać się, ulec pokusom. A jak napisałaś, troszczycie się o siebie, pomagacie sobie. Tego nie napisałaś ale można przypuszczać, że pan w tym wieku ma prawdopodobnie ustabilizowaną sytuację zawodową, bytową, potrafi zatroszczyć się o rodzinę, jest stabilny emocjonalnie, nie szuka pokus w towarzystwie innych kobiet.
14 lat w waszej sytuacji, to nie jest różnica wieku, w której trzeba się obawiać, że będzie was więcej dzielić niż łączyć, że nie zdążycie wspólnie wychować dzieci, że nie możecie wspólnie dzielić wieku dojrzałego i starości. A po drodze życia, może wydarzyć się wiele nieprzewidywalnych spraw, w których niezbędna jest wzajemna troska dojrzałych współmałżonków.
G, za 15 lat pan będzie lekko po pięćdziesiątce, Ty też będziesz już wieku średnim. Ale czy to Tobie a nie mamie nie będą przeszkadzały jego pierwsze zmarszczki? Jaka jest optymalna różnica wieku? Jaka jest gwarancja, że rówieśnik spełni wspólne oczekiwania Twoje/mamy. Jaka jest gwarancja, że taki rówieśnik pojawi się w twoim życiu i że Ty, z wyboru mamy będziesz szczęśliwa.
G, jeżeli nie potrafisz odciąć pępowiny, jeżeli jesteś tak bardzo uzależniona od mamy, z czego może nie zdajesz sobie sprawy, ale co wyraźnie widać, to masz temat do pracy nad sobą niezależnie od tego, kto będzie i czy będzie inny kandydat na męża. Do zawarcia małżeństwa potrzeba takiej dojrzałości:

"4 On odpowiedział: «Czy nie czytaliście, że Stwórca od początku stworzył ich jako mężczyznę i kobietę? 5 I rzekł: Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. 6 A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela»" Mt 19

 Re: 14 lat różnicy - mama jest przeciwko naszemu związkowi.
Autor: yeah (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-08-06 22:22

U mnie jest różnica 24 lata, ale ja byłam ciut starsza, gdy poznałam mojego Męża i zupełnie niezależna od tego, co sądzi o tym moja Mama. Tobie życzę tego samego.
W październiku obchodzimy 10. rocznicę ślubu :)

 Re: 14 lat różnicy - mama jest przeciwko naszemu związkowi.
Autor: zzapalkamid (---.centertel.pl)
Data:   2021-08-07 00:28

Mama nie ma tu nic do rzeczy. Nie musisz spełniać oczekiwań mamy. A w przypadku decyzji o ślubie wręcz nie wolno Ci tego robić. To Ty sama decydujesz.
____________

O swojej relacji z mężczyzną napisałaś:

"Między nami jak to w każdym związku bywa różnie, raz lepiej raz gorzej."

Czy mogłabyś napisać coś więcej o czasie, kiedy bywa miedzy wami gorzej? Inaczej mówiąc - kiedy określasz dany czas, jako taki, w którym jest między wami gorzej - co sie w tym czasie dzieje?

 Re: 14 lat różnicy - mama jest przeciwko naszemu związkowi.
Autor: orelka (---.merinet.pl)
Data:   2021-08-07 13:25

Z jednej strony - decyzja o małżeństwie to decyzja, którą każdy powinien podjąć samodzielnie - bez oglądania się na rodziców, ciotki, wujków, księdza proboszcza czy sąsiadów.
Z drugiej - mamy - w normalnych warunkach - chcą dobra swoich dzieci. I być może mama ppatrząc na związek z pewnego dystansu widzi coś, czego Ty nie widzisz. Widzi jakieś niepokojące sygnały, które - być może - wiąże z różnicą wieku.
Być może.
Na pewno warto z mamą szczerze porozmawiać i uważnie jej wysłuchać. Być może jej obawy są zupełnie nieuzasadnione, a być może są.

Napisałaś: "Między nami jak to w każdym związku bywa różnie, raz lepiej raz gorzej."
To jest zdanie, które mnie zawsze bardzo niepokoi. W dobrym związku nie jest "raz lepiej, raż gorzej". W dobrym związku jest po prostu dobrze. Nawet jeśli się o coś chwilowo pokłócicie.
Jeśli piszesz, że to lepiej i gorzej jest "jak w każdym związku" to być może oznacza to, ze nie do końca wiesz, jak powinno być w dobrym związku, na czym polega taki dobry związek. Nie warto wchodzić w małżeństwo z kimś z kim czasem jest gorzej. Życie samo przynosi mnóśtwo sytuacji, w których jest gorzej, dobrze jest mieć u oku kogos, z kim to gorzej zawsze zamienia się na "lepiej".

 Re: 14 lat różnicy - mama jest przeciwko naszemu związkowi.
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2021-08-07 13:49

A czy w swoim tacie masz oparcie? Jeśli tak, to może on mógłby mamę uspokoić?

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: