logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Chrzestny zerwał kontakt. Co zrobić, by dziecko nie ucierpiało?
Autor: Ilona (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-08-19 20:22

Może tutaj znajde jakaś poradę, ponieważ bardzo martwi mnie sytuacja, w jakiej znalazło się nasze dziecko. Mała skończy roczek za miesiąc roczek, wybralismy dla niej chrzestnych - kuzyn i kuzynka męża. Chrzestna wywiązuje się super ze swoich obowiązków, ma kontakt z mała, interesuje się, jest osobą wierzącą. Natomiast problem stanowi chrzestny, który odrzucił swoją chrześnicę. Stało się to po tym, jak wyznał moim teściom, którzy sympatyzują z pewną partia polityczną, że zrywa kontakty ze wszystkimi znajomymi i rodziną, którzy lubia te partie polityczną, tak też zrobił, ale przy okazji zerwał kontakty również z nami, a my nie idziemy za żadną partią, tym bardziej nasze zaledwie roczne dziecko, ale on stwierdził, ze musi postapić zgodnie ze swym sumieniem, bo jednak mieszkamy z tesciami w domu rodzinnym. Zależy nam, by mieć kontakt z kuzynem, poniewaz jest on chrzestnym naszej Krysi, deklarował, ze stanie na wysokosci zadania, a tu taka zmiana w pare miesięcy i to o jakąś głupia partie polityczną. Tesciom jest przykro, ponieważ mieli z nim dobry kontakt, nie namawiaja nikogo do lubienia tej partii, nie wyzywają na inne partie, a tak wszyscy zostalismy potraktowani. Dodam, ze jego rodzice zrobili tak samo i ponoć jego narzeczona też, że w ramach protestu zerwali kontakty ze wszystkimi, którzy lubią te partię (celowo nie pisze nazwy, by nie wyglądało to politycznie, bo nie o politykę chodzi, a o nasza córeczkę). Co więc zrobić, by nasze dziecko niewinnie nie ucierpiało, by ojciec chrzestny był nim nie tylko już na papierze? Dodam, ze nie jest to młody chłopak, a mężczyzna, który ma 31 lat. Mała niebawem skończy roczek, dowiedziałam się, że nie będzie go na mszy, bo rezygnuje z udziału w zyciu Kościoła, ani na roczku, bo chce byc konsekwentny i nie rzuca slów na wiatr. Modlic się, czekać?

 Re: Chrzestny zerwał kontakt. Co zrobić, by dziecko nie ucierpiało?
Autor: Bea (---.centertel.pl)
Data:   2021-08-20 11:50

A na co wam taki chrzestny, który odszedł od Kościoła? Jako niepraktykujacy, jak będzie wspierać je w wierze, jak da mu przykład życia chrześcijańskiego, jak będzie wypełniał powinności wobec chrześniaczki?
A módlcie się za niego i owszem, ale dziecku potrzebny jest żywy przykład i lepszy szczerze jego dobrem zainteresowany krewny, nie-chrzestny, niż tytułowany, acz fikcyjny.

 Re: Chrzestny zerwał kontakt. Co zrobić, by dziecko nie ucierpiało?
Autor: Jasna (---.wieszowanet.pl)
Data:   2021-08-20 12:13

Wiele dzieci nie ma kontaktu z chrzestnymi. I wcale nie znaczy, że muszą na tym ucierpieć. Najważniejsi są rodzice. Kuzyna nie zmuszaj, nie nalegaj. Może kiedyś sytuacja się zmieni.

 Re: Chrzestny zerwał kontakt. Co zrobić, by dziecko nie ucierpiało?
Autor: Ilona (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-08-20 19:27

Chciałam, by moje dziecko miało lepiej niż ja. Ja również miałam chrzestntną, która po chrzcie zupełnie unikala ze mną kontaktu (wtedy urodziła swoje dziecko upragnione) i nawet na komunię przyjsc nie chciała wykręcając się brakiem czasu. Mślałam, ze kuzyn męża będzie dobrym chrzestnym, wszyscy go chwalili, że jest odpowiedzialny, że o swoją pierwsza chrzesniaczke bardzo dba (córka jego siostry), boli nas, że przed księdzem tak się popisywał, szczerze, to w naszej parafii miał super opinię, bo zawsze był zaangazowany w jej zycie. Mam nadzieję, ze odzyska wiarę....

 Re: Chrzestny zerwał kontakt. Co zrobić, by dziecko nie ucierpiało?
Autor: Asia BB (---.play-internet.pl)
Data:   2021-08-21 10:47

Mnie gadanie o tej partii politycznej wygląda na pretekst, bo nikt normalny tak kategorycznie nie zrywa kontaktu z rodziną z powodu poglądów politycznych. Możesz oczywiście wspomnieć kuzynowi, że wasze dziecko nie popiera jeszcze żadnej partii politycznej a on jest chrzestnym dla niego a nie dla Was, ale myślę, że nic nie osiągniesz. Nie da się zmusić do kontaktu kogos, kto nie chce. Pozostaje wam modlić sie za tego chrzestnego i mimo wszystko wysylac mu zaproszenia na uroczystości, na których pojawiają się chrzestni. A dziecko nie ucierpi, nie myśl w ten sposób, dla niego najważniejsi są rodzice, także w kwestiach wiary.

 Re: Chrzestny zerwał kontakt. Co zrobić, by dziecko nie ucierpiało?
Autor: Jasna (---.wieszowanet.pl)
Data:   2021-08-21 13:07

Ilono, każdy dobry rodzic chciałby, żeby jego dziecko miało lepiej. Ale żaden rodzic nie jest wszechmogący; nie wszystko od nas zależy. I to jest ten przypadek. Nawet Bóg nie jest wszechmogący w tym znaczeniu - bo nie zmusza człowieka.

 Re: Chrzestny zerwał kontakt. Co zrobić, by dziecko nie ucierpiało?
Autor: Mateusz (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2021-08-21 15:37

Chrzestny ma być wsparciem dla rodziców dziecka. Wspieranie nigdy nie oznacza zastępstwa, czego zresztą nawet w wypadku zaistnienia okoliczności trudno byłoby się spodziewać w przypadku, gdy ów chrzestny ogłasza, że definitywnie zrywa kontakt.

 Re: Chrzestny zerwał kontakt. Co zrobić, by dziecko nie ucierpiało?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2021-08-22 11:16

Żeby dziecko nie ucierpiało, warto byłoby przy nim powstrzymać się od wszelkich komentarzy piętnujących chrzestnego, porównań i użalań się - to może obudzić jakieś poczucie krzywdy. Nie podsycać tematu. Dziecko dość długo samo się nie orientuje, że coś jest nie tak. Przyjmuje świat jaki jest. Chrzestny się oddala - trudno, takie życie. Nie mamy wplywu. Może to się zmieni, może nie.

Piszę to jako osoba, która nie zna chrzestnej. Nie pamiętam twarzy - miałam jakieś 4 lata, kiedy kontakty, wcześniej dobre, się urwały. Kiedy byłam już dobrze po trzydziestce, okazało się nagle, że mamy na gruncie pozarodzinnym wspólnych znajomych. Zorganizowano nam jedyne spotkanie. Szczerze mowiąc, wiązałam z nim pewne nadzieje. Nie zaiskrzyło. No i jednak nie zapamiętałam twarzy.

 Re: Chrzestny zerwał kontakt. Co zrobić, by dziecko nie ucierpiało?
Autor: Megi (---.centertel.pl)
Data:   2021-08-25 00:31

Ilono, wiele dzieci nie zna swoich chrzestnych, z przeróżnych powodów. Nie zawsze dlatego, że rodzice wybrali niewłaściwa osobę, wujka i ciocię od prezentów. Moi rodzice wybrali na moich chrzestnych osoby glęboko wierzace, żyjace Ewangelia do dziś. Niestety nasze życie potoczyło się tak, że zostaliśmy zmuszeni przez losowe zdarzenia do emigracji i zamieszkania daleko od kraju. Z braku pieniędzy nie odwiedzaliśmy ojczyzny 10 lat, bo nie było nas stać na przyjazd całej rodziny. Chrzestnych nie było na mojej komunii, nie miałam z nimi żadnego kontaktu w dzieciństwie. Chrzestna poznałam będac nastolatka, nie mamy żadnej relacji. Wciaż mieszkamy daleko od siebie, widuję ja raz na dwa lata. Chrzestnego widziałam raz w moim 35 letnim życiu. Mieszka równiez daleko. Wybrałaś dobrze, chciałaś dobrze, a różnie się życie toczy. Nie da się wszystkiego przewidzieć, zaplanować. Nie masz na to wplywu. Nie zadręczaj się tym.

 Re: Chrzestny zerwał kontakt. Co zrobić, by dziecko nie ucierpiało?
Autor: R (---.play-internet.pl)
Data:   2021-09-07 10:31

Dlaczego przejmujesz się chrzestnym? Czy to on ma wychowywać w wierze wasze dziecko? On ma wam w tym pomagać, ale jezeli nie chce to trudno. To nie on przyczynił sie do tego ze dziecko przyszło na swiat, tylko wy. I to wy jestescie za nie odpowiedzialni. Szczególnie własnie w takich trudnych dla rodziny sytuacjach. A za chrzestnego, tak jak ktoś juz tu wspomniał, modlić się. I nigdy nie mowic o nim źle przy dziecku. Oczywiście, trzeba żeby i dziecko rozumiało że jego zachowanie jest nieodpowiednie, ale nie obgadywać go.
My takze mamy taką sytuację i jest to przykre, owszem. Ale to nie pierwsza i jedyna przykrość w życiu. Inni nie bedą przecież zachowywać się i żyć tak jak my byśmy tego chcieli.
Jeżeli bardzo cierpicie z tego powodu to módlcie sie i za siebie, żeby Bóg pomógł wam właściwie przechodzić te trudności.
Pozdrawiam(:

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: