logo
Środa, 27 października 2021
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony
 
 
 Zachowanie czystości do ślubu ma wartość?
Autor: Tomasz (185.135.2.---)
Data:   2021-10-02 15:55

Ech... Przeglądając odpowiedzi w tym wątku (klik) można mieć poważne wątpliwości, czy zachowanie czystości aż do ślubu ma jakąkolwiek wartość...

---
Wpis wydzielony z ww. wątku.
z-ca moderatora

 Re: Zachowanie czystości do ślubu ma wartość?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2021-10-10 23:20

Tomaszu,

Zachowanie czystości miało, ma i będzie mieć dalej ogromną wartość. Nie miej żadnych wątpliwości.

 Re: Zachowanie czystości do ślubu ma wartość?
Autor: Kl (---.146.37.183.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2021-10-10 23:57

Odpowiedzi słuszne. Zachowujesz dziewictwo dla siebie. To nie transakcja - ja zachowam i ty też to wtedy ślub weźmiemy i spoko. A jak nie zachowasz dziewictwa to ślubu nie weźmiemy. To jak prezent (nie sprzedasz choroby wenerycznej). Starasz się być dobry i miły, żeby druga osoba dostała co najlepsze, ale to nie oznacza, że ta druga osoba musi Ci dać DOKŁADNIE to samo. Dziewictwo to wąski kawałek czystości. Bardzo wąski i można je stracić zupełnie szybko i nieprzemyślanie. Można być dziewicą i nie żyć w czystości (np. oglądając pornografię) oraz można nie być formalną dziewicą i żyć w czystości (dziewice z odzysku). Nie myl dziewictwa z czystością.

 Re: Zachowanie czystości do ślubu ma wartość?
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2021-10-11 00:08

Unikanie każdego grzechu, czy to niezachowania czystości, czy kradzieży, czy oszustwa, ma wartość zarówno dla Ciebie, jak i dla całego Kościoła. Ale nie wolno przekreślać człowieka dlatego, że jakiś grzech popełnił i tego głównie dotyczą odpowiedzi w tamtym wątku.

 Re: Zachowanie czystości do ślubu ma wartość?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2021-10-11 12:51

Dziewictwo OBU stron przed ślubem ma wartość, niewątpliwie, ale uwaga, uwaga: nie jest ona bezwzględna.
Przekreślanie człowieka z powodu np. jednego doświadczenia w przeszłości albo i z powodu doznanej krzywdy można uznać lekkomyślne i bywa ono również krzywdą.

Domysły stawiające w złym świetle kobietę przedstawiane przez autora wcześniejszego wątku są natomiast same w sobie zbędne i niedobre, nieuprawnione. Na dodatek rysują sytuację prawdopodobnie taką: mi się należy dziewica, nie chcę dostać mniej, więc gardzę innymi.

 Re: Zachowanie czystości do ślubu ma wartość?
Autor: Jo (---.f-net.pl)
Data:   2021-10-11 13:39

Wypowiedziałam się w tamtym wątku, więc tutaj również.

Oczywiście zachowanie czystości ma sens. Ja w to wierzę i dlatego ją zachowuję. Natomiast patrzenie na kogoś przez pryzmat czy tę czystość zachował czy nie jest już wg mnie błędem. Jest wiele wartościowych, wierzących osób którym tak się życie potoczyło że współżyli bez ślubu. Nie uważam, że są gorsi. Dziewictwo będzie darem dla mojego przyszłego męża. Nie oczekuję, że on mi da ten sam prezent. Może ma dla mnie coś innego, równie wartościowego?

Inny aspekt to powody zachowania czystości. Jeżeli zachowujemy dziewictwo w powodu wiary, wyznawanych wartości itp. to uważam, że jest to piękne.
Zauważam jednak, że powodów zachowania dziewictwa jest wiele. Są to również np. lęk przed bliskością, kompleksy, negowanie seksualności itd. I tu już mamy problem. Bo często pod przykrywką wiary znajduje się właśnie to. Czasem mam wrażenie, że kościół przyciąga ludzi poranionych, zakompleksionych, nieakceptowanych (i dobrze, w końcu sam Jezus powiedział "przyjdźcie do mnie wszyscy...") którzy tłumaczą swoje postawy motywanane lękiem, ranami, brakiem dojrzałości właśnie wiarą. Wg mnie potrzeba czujności i rozwagi, aby kogoś błędnie nie ocenić (w jedną i w drugą stronę)

Fakt bycia w kościele nie oznacza wyzbycia się własnej seksualności, potrzeb i pragnień. A co za tym idzie również i upadków w tym aspekcie

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: