logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Połowinki szkolne. Czy konieczna dyspensa?
Autor: Tadeusz (---.static.wrotapodlasia.pl)
Data:   2021-10-06 23:10

Szczęść Boże!
Jestem w połowie szkoły średniej, w piątek 15. wybieram się na połowinki szkolne. Czy w takiej sytuacji mogę nie przestrzegać postu od mięsa? Czy konieczne jest otrzymanie dyspensy, jeśli tak to jak można to zrobić? Jak Państwo zapatrujecie się na tę sprawę?

 Re: Połowinki szkolne. Czy konieczna dyspensa?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2021-10-07 02:22

Moim zdaniem konieczna jest dyspensa. Sam fakt organizacji połowinek nie anuluje postu (a dokładniej wstrzemięźliwości). Nieważne, połowinki, wesele, urodziny. Piątek ma swoje prawa.
O dyspensę prosi się generalnie proboszcza miejsca, w którym organizowane jest wydarzenie. Czyli chodzi o to, w jakiej parafii jest impreza i tam się należy zgłosić. Do kancelarii albo podejść do księdza po najbliższej dowolnej mszy w tygodniu i zapytać, co dalej.

 Re: Połowinki szkolne. Czy konieczna dyspensa?
Autor: A2 (---.icpnet.pl)
Data:   2021-10-07 15:26

Jeżeli organizatorzy imprezy (jakiejkolwiek, np. połowinki) szanują uczucia wierzących, to sami starają się o dyspensę. Zapytaj, czy coś takiego załatwili.

 Re: Połowinki szkolne. Czy konieczna dyspensa?
Autor: Maciek (212.180.176.---)
Data:   2021-10-07 17:17

A trzeba jeść to mięso na połowinkach?

 Re: Połowinki szkolne. Czy konieczna dyspensa?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2021-10-19 22:16

Tadeuszu,

Gdyby nie było dyspensy... Nie wiadomo ile osób zachowa wstrzemięźliwość? Może pięć a może dziesięć. Co wtedy z zakupionym wcześniej mięsem, jeśli go nie zjecie? Wyrzucicie, czy rozdacie np. ubogim, bezdomnym, zabierzecie ze sobą? etc. Wyrzucanie pokarmów nie jest wskazane. Musicie to wszystko szczegółowo ustalić, zanim podejmiecie właściwą decyzję.

Myślę, że lepiej wybrać inny dzień tygodnia, będzie bez problemów moralnych.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: