logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak rozmawiać ze zwolennikami aborcji?
Autor: Adam (---.play-internet.pl)
Data:   2021-10-08 13:15

Mam pytanie, ostatnio miałem taką sytuację, gdy byłem w gronie znajomych, koleżanka stwierdziła, że nienawidzi jakiegoś polityka za to, że zabrania aborcji i że jak można w ogóle wpaść na pomysł zabraniania aborcji. Z racji tego, że nie miałem pola do swobodnej dyskusji, aby przedstawić swoich argumentów, to nic nie powiedziałem. Pytanie jest takie, w jaki sposób dyskutować z takimi ludźmi, mam wrażenie, że ich do swojego zdania nie przekonam, ale z drugiej strony chciałbym coś zmienić. I czy przy każdej okazji, gdy ktoś mówi, że jest za aborcją powinienem wykazać do takich poglądów dezaprobatę?

 Re: Jak rozmawiać ze zwolennikami aborcji?
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2021-10-08 16:32

Adam, a czy Ty wiesz, ale tak naprawdę, dlaczego jesteś przeciwko aborcji?
Jak rozmawiać? Bez krzyków i nerwów. Masz prawo do własnego zdania. Masz prawo uważać, że człowiek jest człowiekiem od początku i zawsze ma prawo żyć.
Jak coś zmienić? Oprócz rozmów, może to być duchowa adopcja, modlitwa o nawrócenie tych osób i konkretna pomoc osobom w trudnej sytuacji, np. wspomaganie domu samotnej matki (jako wolontariusz lub finansowo), stowarzyszenia Dwie Kreski, towarzyszenie znajomej rodzinie z chorym dzieckiem.
Tak jeszcze myślę... Możesz tym osobom mówić o Bogu i o Twojej wierze. Może któraś z nich się nawróci, a szacunek dla życia wynika między innymi z nawrócenia i życia z Bogiem.

 Re: Jak rozmawiać ze zwolennikami aborcji?
Autor: A. (---.toya.net.pl)
Data:   2021-10-08 16:37

"nienawidzi jakiegoś polityka za to, że zabrania aborcji", "w jaki sposób dyskutować z takimi ludźmi"?
Tą osobą kierują złe emocje. Nienawiść do człowieka, pogarda dla życia nienarodzonego. Przemiana w człowieku następuje czasami na skutek pewnych zdarzeń. Zbrodniarz wojenny Rudolf Hoess (nie mylić z Rudolfem Hessem), komendant obozu zagłady Auschwitz-Birkenau nawrócił się dopiero przed wykonanym wyrokiem śmierci. Czy możliwe było jego nawrócenie, gdy Niemcy wygrywały wojnę? Trzeba się modlić o nawrócenie ludzi, a jałowe dyskusje i konflikt tylko utwierdzą taką osobę w swoim zdaniu. Ale własne zdanie jak najbardziej można przedstawić, że aborcja to zabójstwo dziecka nienarodzonego.

 Re: Jak rozmawiać ze zwolennikami aborcji?
Autor: A2 (---.rogozno.vectranet.pl)
Data:   2021-10-08 17:42

Nie każdy chce słuchać argumentów. Ma swoje poglądy i już. Zapytaj tę osobę, czy dzieci, co się nie rodzą, też są za aborcją. Bo ich to dotyczy bardziej niż matkę, a jakoś ich nikt nie bierze pod uwagę.

 Re: Jak rozmawiać ze zwolennikami aborcji?
Autor: Aneta (77.87.0.---)
Data:   2021-10-08 18:58

Przekonywanie nie ma sensu, jeśli koniecznie chcesz rozmawiać, to po prostu przedstaw swoje poglądy, nie komentując ani nie oceniając poglądów drugiej strony. Często takie spokojne i rzeczowe przedstawienie swoich poglądów bardziej skłania do refleksji, niż usilne argumentowanie i przekonywanie.

 Re: Jak rozmawiać ze zwolennikami aborcji?
Autor: A. (---.toya.net.pl)
Data:   2021-10-10 15:11

Aborcja jest jednym z grzechów ciężkich. Sytuacja przedstawiona przez autora wątku nie dotyczy go bezpośrednio, jednakże Katechizm Kościoła Katolickiego wymienia dziewięć tzw. grzechów cudzych:
namawiać do grzechu; grzech nakazywać; zezwalać na grzech; pobudzać do grzechu; pochwalać grzech drugiego; milczeć, gdy ktoś grzeszy; nie karać za grzech; pomagać do grzechu; usprawiedliwiać czyjś grzech.
Jednym z uczynków miłosierdzia względem duszy to grzesznych upominać. Jak rozsądnie upominać jest przedstawione np. w artykule https://deon.pl/wiara/2-grzesznych-upominac-latwo-powiedziec,372571

 Re: Jak rozmawiać ze zwolennikami aborcji?
Autor: Maciek (212.180.176.---)
Data:   2021-10-11 09:55

Moim zdaniem nie da się z takimi osobami dyskutować bo nie są otwarci na inne poglądy.

 Re: Jak rozmawiać ze zwolennikami aborcji?
Autor: Anna (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2021-10-11 16:14

Na pewno trzeba zacząć od gorącej, osobistej modlitwy na te osoby.

 Re: Jak rozmawiać ze zwolennikami aborcji?
Autor: Maciej (78.133.205.---)
Data:   2021-10-13 08:05

Na pewno powinniśmy mówić wszystkim o tym co jest dobre o chronieniu życia nienarodzonego itd. konkretnie i dosadnie, nie jak wystraszone owce. Mówienie prawdy nie może być okraszone lękiem, strach nie pochodzi od Boga. Czasami wśród kilku znajomych pojawia się dominująca osoba, która próbuje wszystkim narzucić swój tok myślenia, swoje poglądy, którym większość ludzi potakuje, żeby nie pogorszyć atmosfery. Ja uważam, że takie przytakiwanie czy milczenie jest błędem, należy szczerze i jasno odnieść się do tak ważnego tematu jak mordowanie nienarodzonych dzieci, i to czy nasza wypowiedź/odpowiedz spodoba się otoczeniu nie ma żadnego znaczenia. Jeżeli przestaniemy bronić życia, swoich wartości, zostaniemy zagłuszeni przez współczesny "ciekawy" świat, promujący, swobodę, wolność szeroko pojętą, wygodne i bogate życie bez cierpienia, wieczną młodość i doskonałość ciała itd. Media oraz portale społecznościowe są już pełne nienawiści do tych wszystkich, którzy chcą żyć z Jezusem, wypełniać Jego wolę. Pamiętaj, że prawdziwy wierzący chrześcijanin nigdy nie wstydzi się swojej wiary! Wstydzić powinni się ci, którzy siedzą w kościele w pierwszych ławkach, a na takich imprezach udają zwolenników aborcji i popierają wszelkie niszczenie wiary poprzez rozgłaszanie poglądów fałszywej "wolności". Jezus uczy nas, abyśmy modlili się za swoich nieprzyjaciół, to bardzo ważne, ale oczekuje również reakcji na zło, czasami merytorycznej, czasami dynamicznej, zależnej od sytuacji, tak aby nasze milczenie nie zostało odebrane jak akceptacja zła.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: