logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy Adam miał 14 żeber?
Autor: Kacper (---.centertel.pl)
Data:   2021-10-12 05:23

Wtedy to Pan sprawił, że mężczyzna pogrążył się w głębokim śnie, i gdy spał, wyjął jedno z jego żeber, a miejsce to zapełnił ciałem. Po czym Pan Bóg z żebra, które wyjął z mężczyzny,zbudował niewiastę.
Czyli Adam pierwszy człowiek miał 14 żeber? Czy miał 12, a po wyjęciu 10? Bo przeważnie ludzie posiadają 12 żeber? Chodzi mi o to ile miał przed wyjęciem.
Dziękuję, pozdrawiam

 Re: Czy Adam miał 14 żeber?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2021-10-12 14:24

Przepraszam Cię, ale nie mamy wyników prześwietlenia rentgenowskiego Adama. Zaginęły nam z kartoteką w potopie, taki pech.

A serio: to doprawdy nie jest ważna sprawa. I nie ma wpływu na nasze zbawienie. Nie przejmuj sie tym, nie ma po co.

 Re: Czy Adam miał 14 żeber?
Autor: Aneta (---.centertel.pl)
Data:   2021-10-12 14:31

Kacprze, niestety, operacja odbyła się bardzo dawno i wygląda na to, że pełna dokumentacja medyczna nie zachowała się do naszych czasów. Jeśli mogę coś doradzić, to żyj tak, aby spotkać się z Adamem w niebie i osobiście policzyć mu żebra.

 Re: Czy Adam miał 14 żeber?
Autor: antonima (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-10-12 14:34

Przed wyjęciem miał 14 metafor, a potem Bóg wyjął jedną i do tej pory możemy ją czytać w opisie stworzenia ludzi.
Metafora.

 Re: Czy Adam miał 14 żeber?
Autor: Ona (---.30.4.6.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2021-10-12 15:13

Muszę Cię zmartwić: początek Księgi Rodzaju to baśniowe przedstawienie początków świata. Ważne w kontekście wiary, bardzo mało przydatne w kontekście wiedzy o stworzeniu świata.

 Re: Czy Adam miał 14 żeber?
Autor: Kl (---.147.65.178.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2021-10-12 16:36

Zapoznaj się ze znaczeniem słowa żebro w języku, który był wtedy używany. Żebro oznacza można powiedzieć "lustrzane odbicie". A oto historia tego słowa- Lata temu ludzie nie wiedzieli, że mają mózg, serce. To były głównie domysły i badania posekcyjne. Nie wiedzieli, że serce pompuje krew. NIC. Żebra są widoczne u szczupłych za życia. Żebra lewe wyglądają jak prawe. I żebro zostało uznane za słowo obrazujące coś lustrzanego tzw odpowiednik (musimy pamiętać, że wtedy zasób słownictwa był niezwykle ubogi, a pojęcia takie jak lustrzane odbicie nie istniały). Jest to dokładnie opisane w Biblii wydawnictwa M. Dodam, że tak samo lędźwia (nerki) i wątroba miały swoją synonimikę, co w paru miejscach Biblii zostało użyte.
Nie należy dosłownie traktować słów "z żebra". Oznacza to, tyle że kobieta jest lustrzanym odbiciem mężczyzny a mężczyzna kobiety. Adam i Ewa mieli tyle samo żeber czyli 12. Bóg stworzył kobietę na wzór mężczyzny, tak jak żebro lewe jest takie samo jak żebro prawe. Dowodzi to równości. Jest bardzo dużo opisów w internecie na temat biblijnej symboliki narządów.

 Re: Czy Adam miał 14 żeber?
Autor: Kl (---.147.65.178.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2021-10-12 16:38

Już znalazłam- hebrajskie słowo tsela oznacza żebro, ale też podobieństwo, odbicie

 Re: Czy Adam miał 14 żeber?
Autor: Jasna (---.wieszowanet.pl)
Data:   2021-10-14 17:35

Słowo cela' oznacza "żebro, bok, stronę". "Podobieństwo" [a także "posąg, rzeźba"] to wyraz celem (Rdz 1,26). Łączenie tych dwóch słów to błędna interpretacja.

 Re: Czy Adam miał 14 żeber?
Autor: Kl (---.8.235.87.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2021-10-14 20:00

@jasna podałabyś jakieś źródło, które wyklucza znaczenie słowa tesla jako podobieństwo w tamtym czasie? Ja spotykam się jedynie z interpretacją, którą zamieściłam, tzn. że tsela to i żebro i podobieństwo. Bok i strona również, ale o tym nie wspominałam. I tak jak mówię jest to informacja zaczerpnięta z katolickich opracowań.

Spotkałam się z opinią, że słowo żebro jest metaforą lustrzanego odbicia, więc może jest jak mówisz. Może nie jest to dosłowne tłumaczenie, ale moim zdaniem bardzo sensowne, bo w Biblia w dużym stopniu jest metaforyczna.

 Re: Czy Adam miał 14 żeber?
Autor: Jasna (---.wieszowanet.pl)
Data:   2021-10-15 10:49

Dane te wzięłam ze słownika hebrajsko-polskiego [Prymasowska Seria Biblijna, Vocatio], to naukowe opracowanie. Nie mam wątpliwości, że takie jest znaczenie.
Natomiast nie widzę powodu, dla którego ktoś miałby w słowniku udowadniać, że jakieś słowo czegoś nie znaczy, chyba że byłaby rozpowszechniona jakaś niewłaściwa wersja.
Metafora nie polega na tym, że zmieniamy dosłowny sens wyrazu. Tak, jest w tym tekście mowa o równości mężczyzny i kobiety, ale nie wynika to z samego znaczenia słowa żebro jako odbicie.
Długo by tłumaczyć, ale na to trzeba czasu, szybkiego pióra i niebolących od klawiatury dłoni. Może Hanna poratuje, bo ona zdecydowanie lepiej pisze niż ja.

 Re: Czy Adam miał 14 żeber?
Autor: Mateusz (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2021-10-15 13:34

Pallotyni pracowali nad przekładem 'Tysiąclatki'.
/.../

Pallotyni są wydawcami 'Tysiąclatki'.
Natomiast pracę nad tłumaczeniem 'Tysiąclatki' na język polski wykonali następujący bibliści: (klik).
moderator

 Re: Czy Adam miał 14 żeber?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2021-10-15 23:58

Wywołana do tablicy: przepraszam i dziękuję, ale nie jestem biblistą i nie znam się na starożytnych językach. Tym bardziej uwierzyłabym słownikowi z Serii Prymasowskiej.
Generalnie słowniki języka takiego czy innego podają częściej znaczenia (także przenośne), nie zaś możliwe interpretacje w danych (kon)tekstach. To duża różnica. Czyli ze słownika języka polskiego niekoniecznie dowiemy się, co symbolizują maliny w znanym, chyba, wierszu Leśmiana.

Słownik https://www.biblestudytools.com/lexicons/hebrew/nas/tsela-3.html o podobieństwie i odbiciu nie mówi (o ile rozumiem).

Zgadzam się ze zdaniem: "nie widzę powodu, dla którego ktoś miałby w słowniku udowadniać, że jakieś słowo czegoś nie znaczy, chyba że byłaby rozpowszechniona jakaś niewłaściwa wersja." Przestrogi przed złym rozumieniem podaje się tylko w niektórych słownikach, uwzględniających kwestie poprawnościowe, typu: nie mylić adoptowania z adaptowaniem. Nie ma natomiast zwyczaju regularnego publikowania w słowniku obszernej listy wykluczanych znaczeń czy wręcz interpretacji.

"Spotkałam się z opinią, że..."
Ja zaś spotkałam się swego czasu z wierszem Elżbiety Drużbackiej (XVIII w.), który mówi o tym, że Ewa została stworzona - pardon, ale... - z psiego ogona. I taka jest tradycja folkloru wielu narodów Europy. Nie żebym podważała Biblię, broń Boże, ale samo "spotkałam się z opinią" może nie starczać.
Kapituluję.
Wybaczcie.

 Re: Czy Adam miał 14 żeber?
Autor: A. (---.toya.net.pl)
Data:   2021-10-16 00:34

Żebro to צֵלָע [cela] rodzaj żeński. Podobieństwo, obraz oraz idol (wyobrażenie bożka) to צֶלֶם [celem] rodzaj męski.
Polskie słowa: oko i okno też mają podobieństwo w brzmieniu, są związane z widzeniem, ale oznaczają inne rzeczy.

 Re: Czy Adam miał 14 żeber?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2021-10-16 01:01

Istnieją badania, które pokazują, że ubytki żeber u ludzi regenerują się. Stąd można wnioskować, że w jakiś czas po wyjęciu żebra, Adam miał taką samą liczbę żeber jak przed wyjęciem.

 Re: Czy Adam miał 14 żeber?
Autor: Jasna (---.wieszowanet.pl)
Data:   2021-10-16 20:18

G_JP, to taka ciekawostka. Ale znowu sprowadza symboliczną narrację do opowiadania historycznego, którym Rdz 1-2 nie jest. Adam nie miał żadnej operacji, naprawdę.

Hanno, chodziło mi o kwestię metafor, symboli itp. Taką językową, nie stricte biblijną.

A ja to się spotkałam z opinią, że skoro Bóg stwarzał od tego, co najprostsze w stronę coraz lepszego [najpierw rośliny, potem zwierzęta morskie itd], to stworzenie kobiety po mężczyźnie oznacza, że to ona jest istotą wyższą, doskonalszą niż on. Czy to jest sensowne rozumienie?

 Re: Czy Adam miał 14 żeber?
Autor: Kl (---.8.235.87.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2021-10-16 21:01

Żebra nie odrastają i nie ma żadnych dowodów na to. Może chodziło o chrząstkę żebrową albo o określony typ złamania żebra, ale to też mocno naciągane. Kość po dosłownym, całkowitym wyjęciu nie jest w stanie odrosnąć.

 Re: Czy Adam miał 14 żeber?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2021-10-17 00:23

Jasna,
Polecam fragment na tej stronie: https://bit.ly/3pdW5CX

począwszy od:
"A wreszcie rzekł Bóg: «Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam.
Zawsze komentatorów dziwiła ta liczba mnoga"

aż do słów:
"Otóż mężczyzna i kobieta to dwie strony człowieczeństwa."

Kl,
Miałam na myśli ubytki żeber średnio o długości 13 cm na podstawie: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7332200/
Jeśli to było całe żebro, to nie widziałam takiego badania. Fajnie jest myśleć, że mężczyzna nic nie stracił zyskując Ewę, ale może jednak stracił.

 Re: Czy Adam miał 14 żeber?
Autor: Jasna (---.wieszowanet.pl)
Data:   2021-10-17 18:10

"Fajnie jest myśleć, że mężczyzna nic nie stracił zyskując Ewę, ale może jednak stracił".

G_JP, czy jest z Ciebie uparciuch i fundamentalista biblijny, czy też rozwijasz nadal symbolikę opisu (zresztą w niejasny sposób)?

 Re: Czy Adam miał 14 żeber?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2021-10-18 22:08

dylemat :)

- Pan Bóg stworzył pięknie i doskonale człowieka (wiemy jak i z czego) na obraz i swoje podobieństwo - powiedział parafianom proboszcz.
Ale pewien garbaty z wykrzywionym nosem i krótszą nogą zapytał:
- Czy i mnie Bóg stworzył doskonale?
Proboszcz spojrzał z ambony wzrokiem oceniającym i odpowiedział:
- Jak na upośledzonego fizycznie, stworzył cię bez zarzutu, cudownie.

Biblia nieraz potrafi nas zaskoczyć i zafascynować, nawet różnymi drobiazgami (!)

pozdrawiam :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: