logo
Sobota, 20 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy powiedzieć narzeczonemu o innym?
Autor: Zuza (---.play-internet.pl)
Data:   2021-10-19 19:08

Szczęść Boże,
Bardzo proszę o odpowiedź na nurtujące mnie aktualnie pytanie. 3 miesiące temu zaręczyłam się. Mój narzeczony to wspaniały, ciepły i co najważniejsze wierzący człowiek. Zna moją przeszłość, wie, że przed nim byłam w długim prawie trzyletnim związku. Kiedy ten właśnie poprzedni związek się rozpadł, poznaliśmy się i zaczęliśmy ze sobą pisać. Na początku wydawało mi się, że oprócz przyjaźni, nic więcej do mnie nie czuje. W międzyczasie odezwał się mój były chłopak z chęcią naprawienia naszego związku do czego ja podeszłam z dystansem, ale dałam szansę. W między czasie cały czas pisałam z nowo poznanym chłopakiem (obecnym narzeczonym). Nie wiedział on, że spotkałam się parę razy i dałam szansę byłemu. Mój były chłopak jednak, zgodnie z moimi przypuszczeniami nie zmienił się i za 2 miesiące definitywnie ze sobą skończyliśmy. Nie odzywamy się do siebie, nie widzieliśmy się nigdy więcej. Od tego momentu poznawałam dalej mojego obecnego narzeczonego, wtedy jeszcze kolegę, aż po 4 kolejnych miesiącach poznawania się wyznał mi miłość i byłam bardzo szczęśliwa a w tym roku zaręczyliśmy się (po roku bycia w związku i 1,5 rocznej znajomości). Ostatnio dręczy mnie pytanie, czy powinnam była powiedzieć mojemu narzeczonemu o tym, że po tym, jak poznaliśmy się i pisaliśmy ze sobą (nie byliśmy parą), dałam szansę swojemu byłemu, jednak po niedługim czasie zdecydowałam, że definitywnie zrywam z byłym. Czy gdybym nie powiedziała o tym swojemu obecnemu narzeczonemu to czy nasze małżeństwo, które mamy zaplanowane zawrzeć za 1,5 roku będzie nieważne ? Dodam jeszcze, że nigdy wcześniej nie nachodziły mnie takie rozterki, ostatnio zdałam sobie z tego sprawę. Sama już nie wiem. Nie podchodzi to pod zdradę, bo nie byłam wtedy w związku z moim narzeczonym, byliśmy ledwo po tym, jak się poznaliśmy i zaczął do mnie pisać, bo wiedział, że się rozstałam i chciał mnie bliżej poznać. Proszę bardzo o pomoc. Wtedy nie czułam żadnych wyrzutów sumienia, bo wydawało mi się, że mam prawo wyboru, a z poprzednim chłopakiem nie byłam nawet w narzeczeństwie. Gdybym wiedziała jak potoczy się relacja z nowo poznanym chłopakiem (obecnym narzeczonym) na pewno nie pozwoliłabym na to, żeby w moim życiu był jeszcze obecny były chłopak. Czuję, że gdybym o tym powiedziała narzeczonemu, to pomyślałby, że ,,zostawiłam sobie furtkę" na wypadek, gdyby z nim ,,nie wyszło". Okropnie się czuję...

 Re: Czy powiedzieć narzeczonemu o innym?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2021-11-02 19:36

"Nie podchodzi to pod zdradę, bo nie byłam wtedy w związku z moim narzeczonym, byliśmy ledwo po tym, jak się poznaliśmy i zaczął do mnie pisać, bo wiedział, że się rozstałam i chciał mnie bliżej poznać."

Właśnie tyle i tylko tyle. Osobiście nie widzę żadnego powodu do tłumaczenia się. To, że korespondowałaś z obecnym narzeczonym, wtedy dopiero dopiero co poznawanym chłopakiem, nie zobowiązywało Cię moim zdaniem do wyłączności. Niczego - zakładam - wtedy nie obiecywałaś.
Narzeczony albo przyjmuje Cię z całą przeszłością (bez konieczności spowiadania mu się z detali), albo jednak nie przyjmuje i wtedy dążenie do małżeństwa nie miałoby sensu.

 Re: Czy powiedzieć narzeczonemu o innym?
Autor: Zuza (62.233.212.---)
Data:   2021-11-02 20:07

Zgadza się, nic nie obiecywałam, a nie chciałam kończyć znajomości z nowopoznanym, bo wiedziałam, że z ,,tej naprawy" poprzedniego związku i tak nic nie będzie. Wiem, że skrzywdziłabym tym wyznaniem narzeczonego, bo mógłby się poczuć jak ,,wyjście awaryjne". Suma summarum po ok. dwóch miesiącach i tak zakończyłam definitywnie poprzedni związek.

 Re: Czy powiedzieć narzeczonemu o innym?
Autor: A (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2021-11-02 20:51

Ten wątek jest dziwnie podobny do trochę wcześniejszego:
Czy przez zatajenie tego małżeństwo będzie nieważne?
Autor: Ela (---.204.1.68.dsl.dynamic.t-mobile.pl)
Data: 2021-10-14 21:57

(klik).

Mam wrażenie, że to pisała ta sama osoba. Ale może się mylę. W każdym razie w obu wątkach autorka ma takie same wątpliwości. I w obu jest zaręczona od 3 miesięcy, a z wcześniejszym chłopakiem była 3 lata.

 Re: Czy powiedzieć narzeczonemu o innym?
Autor: Zuza (62.233.212.---)
Data:   2021-11-02 21:11

Zgadza się, pisze ta sama osoba, tylko pod innym nickiem.

 Re: Czy powiedzieć narzeczonemu o innym?
Autor: Bea (---.centertel.pl)
Data:   2021-11-02 22:22

Przecież już o to pytałaś.
Poczytaj sobie w Kodeksie Prawa Kanonicznego, jakie moga wystąpić powody uznania małżeństwa za zawarte w sposób nieważny, czyli za niebyłe.
To, o czym piszesz nie należy do tego typu sytuacji.

 Re: Czy powiedzieć narzeczonemu o innym?
Autor: Zuza (62.233.212.---)
Data:   2021-11-03 11:13

Przewertowałam już chyba cały internet. W KPK nie ma tego, natomiast jak czytam sobie z jakich czasem dość błahych powodów ludzie dostawali już unieważnienia to zaczęły mnie dopadać jakieś mega skrupuły odnośnie tego, o czym jeszcze powiedzieć. Nie wiem, może to szatan miesza się w moje życie przed ślubem i robi wszystko, żeby wplątać mnie w jakieś poczucie winy non stop.

---------

KPK zawiera przeszkody do zawarcia sakramentu małżeństwa: (klik).
moderator

 Re: Czy powiedzieć narzeczonemu o innym?
Autor: A. (---.toya.net.pl)
Data:   2021-11-03 12:19

Przeszłość pozostaw za sobą i już nie wracaj. Mało jest ludzi, którzy wiążą się węzłem małżeńskim ze swoją pierwszą miłością. Zapomnij o tamtym i myśl o przyszłości.

 Re: Czy powiedzieć narzeczonemu o innym?
Autor: Zuza (62.233.212.---)
Data:   2021-11-03 12:34

Miałam na myśli nie ma mowy o takiej przeszkodzie.

--------

Ergo mam na myśli: EOT.
moderator

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: