logo
Czwartek, 09 grudnia 2021
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 Czym się różni odprawienie od odmówienia modlitwy?
Autor: Kamil (---.play-internet.pl)
Data:   2021-10-21 17:30

Na liście odpustów cząstkowych mamy wiele modlitw krótkich za które można otrzymać odpust cząstkowy m. in. za (Aniele Boży, Anioł Pański, wieczny odpoczynek, uwielbiam Cię nabożnie, pod Twoją obronę, znak krzyża przed kapliczką). Ale jest tam napisane również, że można dostać odpust cząstkowy za odprawienie modlitwy, rozmyślania. W takim razie musi to coś innego znaczyć od odmówienia modlitwy bo po co Kościół wymienia modlitwy za które można dostać odpust cząstkowy skoro i tak odmówienie każdej modlitwy daje odpust cząstkowy. Oczywiście tutaj przyjmując wersję że oba te wyrazy to samo znaczą. Może ktoś powiedzieć czym się różni odprawienie modlitwy od odmówienia modlitwy?

 Re: Czym się różni odprawienie od odmówienia modlitwy?
Autor: moderator (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2021-10-22 03:00

Zachęcam do lektury: (klik).
moderator

 Re: Czym się różni odprawienie od odmówienia modlitwy?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2021-10-24 17:37

Kamilu, szkoda, że nie podałeś źródła - tekstu o odpustach, w którym jest to rozróżnienie. Byłoby łatwiej odpowiadać. Sięgnęłam losowo do spisu, w którym informacji o rozmyślaniu nie znalazłam.
Odmówienie to coś podobnego do recytacji. Oby nie bezmyślnie, oby z zangażowanym sercem.
Generalnie nigdy nie chodzi tylko o mechaniczne odtworzenie tekstu. Są jednak formy, gdzie tego odtwarzania towarzyszącego odpowiedniej postawie serca nie ma wcale.
Istnieją takie modlitwy, które wcale nie polegają na recytacji tekstu (na głos czy w myśli). Czyli takiej modlitwy się nie odmawia, nie jest mówiona. Jest więc odprawiana, jak np. praktyka zwana rozmyślaniem.
Albo też nie chodzi o samo (od)mówienie, samo przeczytanie na głos (np. Droga krzyżowa) - czyli też nie chodzi o recytację.

 Re: Czym się różni odprawienie od odmówienia modlitwy?
Autor: Joanna (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2021-10-24 19:45

Do Hanny

Np. tutaj (http://www3.archidiecezja.lodz.pl/czytelni/odpusty.html) - punkt 38

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: