logo
Sobota, 20 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy Komunia Święta musi być w dniu odpustu?
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-11-03 20:52

Czy Komunia Święta musi być w dniu odpustu, czy może być później? Rozumiem to tak: Zasadniczo Komunia powinna być tego samego dnia, ale odpust uzyskamy nawet wtedy, gdy będzie innego dnia. To ważna kwestia, bo jeśli chcemy np. uzyskać 30 odpustów - każdego dnia listopada po jednym musielibyśmy każdego dnia listopada uczestniczyć w Eucharystii, a to nie zawsze jest możliwe. Jeśli możemy odłożyć Eucharystię na inny dzień (np. na kolejne niedziele) to uzyskanie odpustów za zmarłych będzie znacznie łatwiejsze. Proszę o wyjaśnienie i prośbę kieruję zwłaszcza do osób, które mają dostęp do odpowiednich źródeł.

 Re: Czy Komunia Święta musi być w dniu odpustu?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2021-11-03 21:35

https://episkopat.pl/penitencjaria-apostolska-odpust-dla-wiernych-zmarlych-przez-caly-listopad/
Czyli nadal jest to 8 dni, ale rozproszonych w ciągu całego miesiąca. Nie zaś 30 dni i 30 odpustów.

 Re: Czy Komunia Święta musi być w dniu odpustu?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2021-11-03 22:01

Pomijając wszystko inne, to wersja z cyklu: dziś po raz ósmy cmentarz, Komunia zaś dopiero za dwa miesiące, bo tak komuś wygodnie, bo bywa w kościele tylko w niedziele, dla mnie jest hm... dziwna.
Moim zdaniem odpust ma swój KOSZT osobisty. To nie automat.

 Re: Czy Komunia Święta musi być w dniu odpustu?
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-11-03 22:09

Dziękuję za odpowiedź. Jeśli to możliwe to prosiłbym jeszcze o wyjaśnienie, czy w przypadku osoby "mobilnej" (nie będącej osobą unieruchomioną w domu) wymagane jest, aby przyjęcie Komunii nastąpiło w dniu odpustu (nawiedzenia cmentarza i modlitwy za zmarłych), czy też możliwe jest przyjęcie Komunii w innym dniu, np. w którąś z kolejnych niedziel? Oraz czy jest jakiś określony maksymalny czas pomiędzy spowiedzią, a uzyskaniem odpustu (spotkałem się bowiem z wypowiedzią jakiegoś księdza, który mówił, że warunkiem odpustu jest to, aby spowiedź była nie dalej, niż bodajże dwa tygodnie przed dniem odpustu)?

 Re: Czy Komunia Święta musi być w dniu odpustu?
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-11-03 22:25

Jeśli to rzeczywiście jest 8 dni do wyboru spośród 30 to rzeczywiście udział w każdym z tych dni we Mszy jest możliwe do wypełnienia. Natomiast ciekaw jestem, jak wyglądają formalne wymagania. Czy jest wymóg, żeby Komunia była w dzień odpustu, czy może być przełożona na inny dzień?

 Re: Czy Komunia Święta musi być w dniu odpustu?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2021-11-03 23:17

O ile pamiętam wyjaśnienia, ważny jest stan łaski uświęcającej. Nie być w grzechu ciężkim. Nie jest zaś warunkiem "spowiedź wczoraj czy aż tydzień temu". Choć fakt, są wykazy, gdzie się wymienia spowiedź.

Nigdy osobiście nie korzystałam z wersji "innego dnia", to nie jest wszakże argument. Ale "któraś z kolejnych niedziel" wydaje mi się zupełnie nieprawdopodobna. Czyli co, jak to widzisz, zbieramy pewne uczynki do magazynu, a po paru tygodniach dopełniamy Komuniami?

""Ewentualna spowiedź, Komunia święta i modlitwa w intencjach Ojca Świętego mogą być wypełnione w ciągu kilku dni przed lub po wypełnieniu czynności, z którą związany jest odpust; między tymi elementami musi jednak istnieć związek".
https://deon.pl/kosciol/jak-uzyskac-odpust-na-wszystkich-swietych,1666091
Jaki byłby związek między wizytą na cmentarzu dziś a Komunią za cztery niedziele?
Nie wiem, ile dni odstępu jest dopuszczalnych, zapewne to dzionki pojedyncze. Dzień, dwa... Na razie nie znalazłam. Znalezione zaś zapisy są mało precyzyjne.

Moim zdaniem nie chodzi tu wcale i nigdy o nic "łatwiejszego". Odpust jest darem przeogromnym, ma swoją niewyobrażalną wagę.
Prosimy (!) Pana Boga o odpust. Nie kupujemy go w zamian za nasze działania. Mam nadzieję, ale nie wiem, naprawdę nie wiem, jak Pan Bóg widzi moje serce, a nawet czy kiedykolwiek rzeczywiście na 100% spełniłam warunek braku przywiązania do jakiegokolwiek grzechu. Pozostaje mi staranie o jak najlepszą dyspozycję serca. I ufność.

 Re: Czy Komunia Święta musi być w dniu odpustu?
Autor: Ζ (---.austin.res.rr.com)
Data:   2021-11-04 00:05

"czy też możliwe jest przyjęcie Komunii w innym dniu, np. w którąś z kolejnych niedziel?"
Myślę, że teoretycznie tak. Tylko nie wydaje mi się, żeby osoba "mobilna" mająca możliwość przystąpienia do Komunii wcześniej, ale zwlekająca z tym do niedzieli, spełniała warunek (konieczny do uzyskania odpustu zupełnego) braku przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, np. do lenistwa. ;)

"czy jest jakiś określony maksymalny czas pomiędzy spowiedzią, a uzyskaniem odpustu (spotkałem się bowiem z wypowiedzią jakiegoś księdza, który mówił, że warunkiem odpustu jest to, aby spowiedź była nie dalej, niż bodajże dwa tygodnie przed dniem odpustu)?"

Penitencjaria Apostolska
Dar Odpustu

"5. Wskazane jest, ale nie konieczne, aby przystąpić do spowiedzi sakramentalnej, a zwłaszcza do komunii św. i pomodlić się w intencjach papieskich w tym samym dniu, w którym dokonuje się dzieła związanego z odpustem; wystarczy jednak, jeśli dopełni się tych pobożnych obrzędów i modlitw w okresie kilkunastu (ok. 20) dni przed lub po dziele odpustowym. Wybór modlitwy do odmówienia w intencjach papieskich pozostawia się wiernym, ale zaleca się «Ojcze nasz» i «Zdrowaś Maryjo». Dla uzyskania kilku odpustów zupełnych wystarczy jedna spowiedź sakramentalna, ale dla każdego z osobna wymagana jest komunia św. i modlitwa w intencjach papieskich."

https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WR/inne/odpusty.html

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: