logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Niewierzący - czy zaciąga winy z powodu grzechów?
Autor: Bea (---.play-internet.pl)
Data:   2021-11-04 18:24

Jeśli człowiek ochrzczony, w dorosłości przestał wierzyć, to czy zaciąga winy z powodu grzechów?

 Re: Niewierzący - czy zaciąga winy z powodu grzechów?
Autor: Marta (---.vm31.cable.virginm.)
Data:   2021-11-14 20:10

Bea, czy to chodzi o tego ateistę, co go chciałaś nawracać niecały miesiąc temu? Daj sobie spokój, Pan Bóg już sobie poradzi z sądem nad nim. Nam naprawdę nic do tego, kto i jakie grzechy popełnia i winy zaciąga.

 Re: Niewierzący - czy zaciąga winy z powodu grzechów?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2021-11-15 17:28

Myślę, że odpowiedź w dużym stopniu zależy od powodów odrzucenia wiary, np. czy osoba odrzuciła wiarę z powodów własnych zaniedbań, czy też może inne osoby doprowadziły ją do takiego stanu rzeczy. To pewnie wymagałoby rozważenia bardzo indywidualnej sytuacji danej osoby.

Katechizm Kościoła Katolickiego:
2125 Ateizm, odrzucając lub negując istnienie Boga, jest grzechem przeciw cnocie religijności. Odpowiedzialność za to przewinienie może znacznie zmniejszyć intencja i okoliczności. W powstawaniu i rozpowszechnianiu się ateizmu "niemały udział mogą mieć wierzący, o ile skutkiem zaniedbań w wychowaniu religijnym albo fałszywego przedstawiania nauki wiary, albo też braków w ich własnym życiu religijnym, moralnym i społecznym, powiedzieć o nich trzeba, że raczej przesłaniają, aniżeli pokazują prawdziwe oblicze Boga i religii"

http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkIII-2-1.htm

 Re: Niewierzący - czy zaciąga winy z powodu grzechów?
Autor: Jasna (---.wieszowanet.pl)
Data:   2021-11-15 21:34

A czy człowiek, który nie uznaje żadnych zasad, ich nie łamie? Np. przepisów kodeksu karnego? Zło jest złem.

 Re: Niewierzący - czy zaciąga winy z powodu grzechów?
Autor: Katechizm KK (---.austin.res.rr.com)
Data:   2021-11-15 22:15

1790 Człowiek powinien być zawsze posłuszny pewnemu sądowi swojego sumienia. Gdyby dobrowolnie działał przeciw takiemu sumieniu, potępiałby sam siebie. Zdarza się jednak, że sumienie znajduje się w ignorancji i wydaje błędne sądy o czynach, które mają być dokonane lub już zostały dokonane.

1791 Ignorancja często może być przypisana odpowiedzialności osobistej. Dzieje się tak, "gdy człowiek niewiele dba o poszukiwanie prawdy i dobra, a sumienie z nawyku do grzechu powoli ulega niemal zaślepieniu" 56 . W tych przypadkach osoba jest odpowiedzialna za zło, które popełnia.

1792 Nieznajomość Chrystusa i Jego Ewangelii, złe przykłady dawane przez innych ludzi, zniewolenie przez uczucia, domaganie się źle pojętej autonomii sumienia, odrzucenie autorytetu Kościoła i Jego nauczania, brak nawrócenia i miłości mogą stać się początkiem wypaczeń w postawie moralnej.

1793 Jeśli - przeciwnie - ignorancja jest niepokonalna lub sąd błędny bez odpowiedzialności podmiotu moralnego, to zło popełnione przez osobę nie może być jej przypisane. Mimo to pozostaje ono złem, brakiem, nieporządkiem. Konieczna jest więc praca nad poprawianiem błędów sumienia.

1801 Sumienie może pozostawać w ignorancji lub wydawać błędne sądy. Taka ignorancja i takie błędy nie zawsze są wolne od winy.

http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkIII-1-1.htm

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: