logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy nie zamówiony prezent mogę uznać za jałmużnę?
Autor: maryla (---.gigainternet.pl)
Data:   2021-11-05 20:45

Od organizacji ktora zajmuje sie sprzedaza obrazow otrzymalam "prezent" ktorego nie zamawialam. Kalendarz w wykonaniu artystow malarzy (malujacych wylacznie ustami, nogami). Zaplace za ten prezent bo naprawde zasluguja. Czy moge to uznac jako moja jalmuzne jezeli place za prace, gdybym nie zamawiala to bym nie kupila bo mam inne wydatki?

 Re: Czy nie zamówiony prezent mogę uznać za jałmużnę?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2021-11-15 23:41

Podziwiam tych arstystów. Nie rozumiem natomiast, do czego potrzebna Ci taka klasyfikacja. Nie muszę, dla mnie to nie takie ważne, ale dobrze, żebyś Ty to wiedziała dla siebie: po co Ci to, po co to przyporządkowanie wydatku.
Zgaduję.
Wykazujesz to gdzieś?
Uzasadniasz lub sprawiedliwiasz sobie (komuś) coś?
Podnosisz sobie autoocenę (poczujesz się lepiej, gdy uznasz czyn za jałmużnę)?

Do tego inspirujące (mnie) pytanie: czy jałmużna jest darem "za nic", czy też jak tutaj: aktem kupna, wymianą dóbr?
Płacisz za otrzymany towar, to wyrównuje czyjś nakład pracy itd.;
działa też proste prawo perswazyjne, zwane prawem rewanżu: oni dali, Ty czujesz się zobowiązana też dać. Perswazja fundacji okazała się bardzo skuteczna, bo z własnej inicjatywy, nie zaś przekonana odpowiednio przemyślanym "prezentem", nie wydałabyś tych pieniędzy.

 Re: Czy nie zamówiony prezent mogę uznać za jałmużnę?
Autor: maryla (---.dsl.bell)
Data:   2021-11-16 03:28

moze mi to zalicza w niebie jak dam jalmuzne rozumiesz Hanno? Chce dawac jalmuzny o ktore namawia Maryja o zbawienie swiata.

 Re: Czy nie zamówiony prezent mogę uznać za jałmużnę?
Autor: Ona (---.146.162.234.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2021-11-16 06:37

Jeżeli to ma być na "zaliczenie" czegokolwiek to daj sobie spokój. Muszę Cię zmartwić, ale jałmużna, choćby niewiadomo jak wielka, nie zapewnia szybkiej ścieżki do Nieba (por. 1 Kor 13,3)

 Re: Czy nie zamówiony prezent mogę uznać za jałmużnę?
Autor: Bea (---.centertel.pl)
Data:   2021-11-16 10:30

Maryla,
Możesz zapłacić, a możesz sprzedać i pieniądze przekazać potrzebującym. Jeśli firma wysłała za darmo, to ma wliczone w koszty takie prezenty.
Możesz zrealizować jałmużnę w formie jakiej chcesz, ważna jest Twoja wewnętrzna intencja.

 Re: Czy nie zamówiony prezent mogę uznać za jałmużnę?
Autor: Kalina (---.net.autocom.pl)
Data:   2021-11-16 11:45

Maryla, w tym przypadku dokonujesz transakcji. Otrzymałaś dany produkt i chcesz za niego zapłacić. I nie ma tu znaczenia, że nie planowałaś takiego zakupu. Mogłaś nie przyjąć przesyłki, odesłać. Często dołączane są do tego typu przesyłek druki do przelewu. Możesz to potraktować jako dzieło charytatywne, podobnie jak dokonywanie odpisów podatkowych. To nie jest jałmużna.

"moze mi to zalicza w niebie jak dam jalmuzne"

Oj, pachnie interesownością a nie miłością.

https://diecezja.siedlce.pl/podstrony/czym-jalmuzna-chrzescijanska/

Zachęcam do lektury

 Re: Czy nie zamówiony prezent mogę uznać za jałmużnę?
Autor: Marta (---.vm31.cable.virginm.)
Data:   2021-11-16 13:24

Zawsze myślałam, że jałmużnę się daje bezinteresownie, z troski o bliźniego, a nie w nadziei na "wymianę" w niebie.
Myślę, że kalendarz był albo materiałem reklamowym (darmowym), albo właśnie strategią marketingową (jak napisała Hanna). Na twoim miejscu chyba bym zapłaciła im jakąś kwotę za ten kalendarz, jeśli rzeczywiście ładny, ale nie traktowałabym tego jako jałmużny.

 Re: Czy nie zamówiony prezent mogę uznać za jałmużnę?
Autor: A. (---.toya.net.pl)
Data:   2021-11-16 19:24

Maryla,
a czy wiesz, że dostałaś tę przesyłkę od tej akurat organizacji? Dostałaś pismo z numerem rachunku bankowego. To ryzykowne, ponieważ dokonując przelewu ze swojego konta, dajesz tym ludziom numer swojego konta i rodzaj banku z którego korzystasz. Jeżeli przesłali na Twój adres przesyłkę, to jeżeli mają złe intencje mogą te informacje połączyć w celu włamania na konto. Lepiej sprawdzić w internecie tę organizację i zadzwonić do nich z zapytaniem, czy ktoś się pod nich nie podszywa w celu włamania na konto i opróżnienia rachunku oraz uzgodnić numer konta bankowego z tym, który jest na przesyłce.
Z Panem Bogiem.

 Re: Czy nie zamówiony prezent mogę uznać za jałmużnę?
Autor: maryla (---.dsl.bell)
Data:   2021-11-17 02:57

dziekuje i tak nie rozumiem o czym probujecie mi powiedziec. Jezeli Maryja prosi o modlitwy, posty, jalmuzny to namawia takie jak ja na przyklad na bycie interesownymi? A moze wy nie rozumiecie ze zdobywanie odpustow dla siebie i dla innych sa z samej rzeczy interesowne? Doprawdy trudno was zrozumiec.

 Re: Czy nie zamówiony prezent mogę uznać za jałmużnę?
Autor: Ona (---.146.162.234.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2021-11-17 06:34

Skup się na Piśmie Świętym, które jest źródłem wiary, nie na objawieniach prywatnych, w które nie mamy obowiązku wierzyć. Tak, wiem, szok, przecież jest tyyyyyleeeee fascynujących objawień, takie to fajne, medialne, więc po co czytać nudną książkę sprzed kilku tysięcy lat...

 Re: Czy nie zamówiony prezent mogę uznać za jałmużnę?
Autor: Kalina (213.134.163.---)
Data:   2021-11-17 07:14

Maryla, ja nie rozumiem czego Ty nie rozumiesz.

W pierwszej Twojej wypowiedzi:
"Zaplace za ten prezent bo naprawde ZASŁUGUJĄ."
I w kolejnej:
"moze mi to zalicza w niebie..."

Jeszcze raz, to nie jest jałmużna. Nie dajesz datku z wielkoduszności serca, tylko dlatego, że na niego zasługują. Ty chcesz zapłacić za ten kalendarz. Tyle można wywnioskować z Twoich wypowiedzi.
Nie miałabyś wątpliwości co chcemy Ci przekazać, gdybyś zapoznała się z treścią z podanego przeze mnie wcześniej linku.
Jak zechcesz się zagłębić, żeby zrozumieć, to proponuję jeszcze to:

http://mateusz.pl/duchowosc/ck-pfp.htm

"Jałmużna chrześcijańska różni się od wszelkiego rodzaju działań filantropijnych czy nawet akcji humanitarnych ze względu na motywy, z których wynika."

z wyszczególnieniem tego fragmentu, żeby Ci nie umknął.

Maryla, proszę otwórz się na zamieszczone odpowiedzi. Wiemy tyle, ile napisałaś w określonych słowach, a z tych jasno wynika, że zapłata za kalendarz nie jest jałmużną. A przecież o to pytałaś. Reszta jest Twoim sam na sam z Bogiem.

 Re: Czy nie zamówiony prezent mogę uznać za jałmużnę?
Autor: Joanna (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2021-11-17 12:34

Możesz zapłacić więcej niż cena tego kalendarza. Wtedy to, co jest ponad, będzie Twoim darem dla nich.

 Re: Czy nie zamówiony prezent mogę uznać za jałmużnę?
Autor: maryla (---.dsl.bell)
Data:   2021-11-17 15:11

Dziekuje Kalina za strone o jalmuznie "Jałmużna chrześcijańska różni się od wszelkiego rodzaju działań filantropijnych czy nawet akcji humanitarnych ze względu na motywy, z których wynika. Nierzadko bowiem działania te związane są z bardziej lub mniej wyraźną intencją zdobycia rozgłosu (reklamy, wszelkiego typu tzw. sponsoring) lub zaspokojenia potrzeby publicznego uznania. Tymczasem głównym motywem dawania jałmużny powinna być miłość Boga i bliźniego w duchu słów samego Chrystusa: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25, 40)."
Tak mowiac szczerze najbardziej zalezalo mi na krotkiej odpowiedzi i w ogole co mozna nazwac jalmuzna o ktore prosi Maryja a wy probowaliscie zastanawiajacego czlowieka zdolowac. Ja sie takimi ripostami nie przejmuje i pomimo wszystko dziekuje wam. Najprostszym sposobem jalmuzny dla mnie przez cale moje zycie bylo dawac biednym, kalekim datki, usmiech czy kilka slow i tak wlasnie rozumialam. Chcialam dowiedziec sie jedynie o jakis inny sposob nazwania jalmuzny. Wedlug wyjasnien podanych przez KKK dla jednych zaplacenie za niezamowiony prezent nie jest jalmuzna a dla innych tak (bo cena w obu przypadkach jest taka sama).

 Re: Czy nie zamówiony prezent mogę uznać za jałmużnę?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2021-11-17 17:18

Maryla,

Weź sobie do serca szczególnie wpis "A". To bardzo dobra przestroga na przyszłość, da Ci sporo do myślenia, nie zlekceważ jej.

Pozdrawiam

 Re: Czy nie zamówiony prezent mogę uznać za jałmużnę?
Autor: Ζ (---.austin.res.rr.com)
Data:   2021-11-17 18:14

"Najprostszym sposobem jalmuzny dla mnie przez cale moje zycie bylo dawac biednym, kalekim datki, usmiech czy kilka slow i tak wlasnie rozumialam"

Może byłoby lepiej, gdybyś przy tej formie pozostała. I dała sobie spokój z przekonywaniem forowiczów, że ten dokonany przez Ciebie zakup niezamówionego kalendarza, który zatrzymujesz m.in. dlatego, że Ci się podoba i że chcesz, by Ci tę akcję zaliczono w niebie, jest jałmużną.

Nie chcę Cię odwodzić od Twojej decyzji kupna. Ale czy kupując ten kalendarz, potrafisz powiedzieć, kogo przede wszystkim wspierasz? Jaka część Twoich pieniędzy trafi do artystów, a jaka do organizacji? I czy ci artyści to na pewno osoby ubogie, potrzebujące jałmużny, czy po prostu zapłaty za swoją pracę.

 Re: Czy nie zamówiony prezent mogę uznać za jałmużnę?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2021-11-17 18:22

Marylo, piszesz: "A moze wy nie rozumiecie ze zdobywanie odpustow dla siebie i dla innych sa z samej rzeczy interesowne?"

Moim zdaniem tzw. zdobywanie odpustu dla innych - proszenie Pana Boga o odpuszczenie kar zmarłym - wcale a wcale nie musi być interesowne. Jeśli proszę Pana Boga o dar odpustu dla zmarłego, to interesowność widziałabym wtedy, gdy spodziewam się wprost, że ten zmarły, lecz żyjący w Panu, będzie się w zamian za mnie modlił. Oczekuję wtedy wzajemności. Żeby nie powiedzieć: dopełnienia transakcji.

Zmarł właśnie młodo nasz kolega. Piękny człowiek. I naprawdę nie po to prosimy Boga o dar odpustu, by interesownie sobie coś załatwić. Nie wiem, jak komu, ale grupie przyjaciół bardzo zależy na zbawieniu tego mężczyzny. Nie na naszym interesie. I nie interesownie tak wielu z nas dziś brało urlop na pogrzeb...

 Re: Czy nie zamówiony prezent mogę uznać za jałmużnę?
Autor: Jasna (---.wieszowanet.pl)
Data:   2021-11-17 19:41

Marylo,
nie przejmujesz się, a piszesz: "wy probowaliscie zastanawiajacego czlowieka zdolowac." - czyli uznajesz to za dołowanie. Nic takiego tu nie zauważam. Są rozsądne odpowiedzi, dające do myślenia. Nie przejmujesz się, tzn. robisz swoje, nie zmieniasz zdania pod wpływem tego, co inni życzliwie chcą Ci przekazać? Skąd ktoś ma wiedzieć, czy w danym objawieniu prywatnym o takie kalendarze Maryi chodzi?

 Re: Czy nie zamówiony prezent mogę uznać za jałmużnę?
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-11-17 20:03

Myślę, że wiem, kto Ci przysłał ten kalendarz. Napisałem już wcześniej odpowiedź, ale nie ukazała się - prawdopodobnie z tego powodu, że podałem w niej nazwę tej firmy
/.../

Nie chodzi o nazwę firmy. Swoją odpowiedź opiera Pan na przekonaniu, że chodzi o firmę w Polsce. Z błędnego założenia nie można wyciągnąć dobrych wniosków.
moderator

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: