logo
Środa, 08 grudnia 2021
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 Czy jeden kapłan może odprawić 4 Msze Święte w niedzielę?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2021-11-13 02:19

Czy jest możliwe, aby jeden ksiądz w wyjątkowej sytuacji odprawił cztery Msze Święte w niedzielę? Załóżmy, że są zaplanowane cztery Msze, które ma odprawić dwóch księży, ale jeden z nich nagle zachoruje. Jeśli nie udaje się znaleźć nikogo na zastępstwo, to jak się rozwiązuje taką sytuację?

 Re: Czy jeden kapłan może odprawić 4 Msze Święte w niedzielę?
Autor: Ona (---.146.128.201.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2021-11-13 08:31

W pandemii część biskupów udzieliła takiej zgody. Poniżej fragment dekretu abp Rysia: "Mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo wiernych w związku z sytuacją zagrożenia epidemiologicznego, dla uniknięcia zgromadzeń wiernych powyżej 5 osób, na mocy reskryptu Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dnia 22 stycznia 1997 roku, Prot. n. 102/97/L do odwołania zezwalam na kwadrynację w niedzielę i święta nakazane we wszystkich parafiach archidiecezji łódzkiej, ilekroć sytuacja będzie tego wymagać. Należy zachować pozostałe przepisy liturgiczne i prawne dotyczące stypendiów mszalnych (kan. 951 Kodeksu Prawa Kanonicznego)."

 Re: Czy jeden kapłan może odprawić 4 Msze Święte w niedzielę?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2021-11-13 09:46

Tak, może odprawić 4 Msze św. Mówi o tym Kodeks Prawa Kanonicznego, kanon 905.

Temat był już wałkowany, np. 6.10. 2006 r. (Mirek, ile Mszy św....)

 Re: Czy jeden kapłan może odprawić 4 Msze Święte w niedzielę?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2021-11-13 12:59

Ona i Magdalena,

Dziękuję :)

Magdalena,
W kanonie widzę binację i trynację, a z kwadrynacją dopiero teraz się spotkałam pierwszy raz w kościele. Nie udało mi się wyszukać przewałkowanego tematu.

Kan. 905 - § 1. Z wyjątkiem wypadków, w których zgodnie z prawem można kilka
razy odprawiać lub koncelebrować Eucharystię w tym samym dniu, nie wolno kapłanowi więcej niż raz odprawiać w ciągu dnia.
§ 2. Gdy brakuje kapłanów, ordynariusz miejsca może zezwolić dla słusznej
przyczyny na binację, a gdy tego domaga się konieczność duszpasterska, także na trynację w niedzielę i święta nakazane.

 Re: Czy jeden kapłan może odprawić 4 Msze Święte w niedzielę?
Autor: A (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2021-11-13 13:39

Ile Mszy Św. może sprawować kapłan w ciagu 1 dnia?
Autor: Mirek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 2007-10-06 21:54

https://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=189979&t=189979

 Re: Czy jeden kapłan może odprawić 4 Msze Święte w niedzielę?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2021-11-13 14:10

O, już mam: https://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=189979&t=189979

Ale to wątek z 2007 r. W każdym razie widzę, że liczbę Mszy Świętych da się modyfikować w zależności od potrzeb.

 Re: Czy jeden kapłan może odprawić 4 Msze Święte w niedzielę?
Autor: ... (---.29.174.103.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2021-11-13 14:47

"Gdyby gdzieś zaistniała taka sytuacja, że byłaby konieczność odprawiania w dni powszednie więcej niż dwóch Mszy św., a w niedziele i święta nakazane więcej niż trzech, o stosowne zezwolenie należałoby się zwrócić za pośrednictwem biskupa diecezjalnego do Kongregacji do Spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów."
Ks. Benedykt Glinkowski, dr prawa kanonicznego
https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TA/TAI/msza1.html

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: