logo
Czwartek, 09 grudnia 2021
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 Mama nie daje sobie kupować prezentów. Co robić?
Autor: Dorosła córka (---.play-internet.pl)
Data:   2021-11-24 15:58

Mama, emerytka, nigdy nie pozwalała sobie kupować prezentów na święta, urodziny itd. Zawsze „sama sobie kupi”, i nawet kupuje, ale tylko jakieś żele pod prysznic czy inne rajstopy, które przecież i tak trzeba czasem kupić i nie jest to typowo prezentowa sprawa. Do tego jakieś słodycze i na tym koniec. Jak czasem ja coś kupiłam, to zdarzały się awantury i późniejsze wyrzuty, że ona nie ma gdzie tego trzymać. Np. kiedyś wymyśliłam, że może ciepła piżama jej się przyda, ale to też nie było zbyt mile przyjęte – owa piżama jest rzadko używana, za to w ciągłym użyciu są inne, takie powyciągane i z dziurami. Tak było od zawsze. Wiem, że za komuny była bieda i trzeba było każdy grosz oszczędzać, ale to już przecież minęło. Teraz ma emeryturę całkiem przyzwoitą, dzieci poszły na swoje, a Mama dalej ściubi każdy grosz. Ma na koncie tyle, że mogłaby kolejne dwa mieszkania sobie kupić, ale nawet nie chce zrobić remontu w tym, co ma, więc łazienka jest tak zdezelowana, że mi wstyd przed gośćmi. Proponowałam, że zajmę się remontem łazienki i sprzątaniem po remoncie, nawet chętnie zafundowałabym ten remont, a ona by w tym czasie pojechała do siostry i wróciłaby na gotowe po tygodniu, ale też nie chce o tym słyszeć, bo za duży kłopot. Jak jej pomóc, żeby zaczęła trochę korzystać z życia?

 Re: Mama nie daje sobie kupować prezentów. Co robić?
Autor: maryla (---.dsl.bell)
Data:   2021-12-04 03:34

Albo zostawic ją tak jak sobie zyczy albo bez pytania zrobic remont podczas kiedy bedzie u siostry (jeszcze siotre poprosic zeby pobyla kilka dni dluzej). Mysle ze masz klucz do domu mamy. Nie pytac tylko zrobic najpotrzebniejsze rzeczy bez dekoracji (moza sama to zrobi ) zeby mieszkanie nie bylo zdezelowane jak piszesz. Jak bedzie zrobione to nie bedzie miala wyjscia - bedzie musiala w tym mieszkac.

 Re: Mama nie daje sobie kupować prezentów. Co robić?
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2021-12-04 18:30

Mama jest dorosła i ma prawo żyć po swojemu. Ja wiem, że chcesz dobrze, ale to "dobrze" oznacza, że ma być tak, jak Ty chcesz. Mnie osobiście by to, delikatnie mówiąc, denerwowało. Moje to moje i ma być po mojemu.
Ja bym w takiej sytuacji zrobiła prezent z tego, co mama sobie zwykle kupuje sama: właśnie zapas żeli pod prysznic, rajstop (lubią się rwać, mnie by taki prezent bardzo ucieszył), szamponów, jakieś ładnie pachnące mydełka. Można to zapakować z ciekawy sposób, dodać jakieś ulubione przez mamę przysmaki, może świeczkę (ładnie pachnące i tanie są w Biedronce), durnostojkę, kryształowy wazonik, kwiatek doniczkowy czy co tam mama lubi i kolekcjonuje, a nie jest drogie. Znasz mamę całe życie, wiesz, czym się zachwyca. Dobry prezent zwykle wynika z umiejętności obserwacji danej osoby i wyciągania wniosków.
P. S. W powyciąganych piżamach śpi się najlepiej. Co do tych z dziurami... Myślę, że warto spokojnie z mamą porozmawiać o tym, dlaczego są dla niej takie ważne i nie chce innych. To może być dobre doświadczenie i dla Ciebie i dla niej. Ty masz szansę zrozumieć jej punkt widzenia, a ona zastanowić się np. nad przejrzeniem zniszczonych rzeczy i ich ewentualnym wyrzuceniem. Ważne: nie wolno jej do tego zmuszać. Jako edukację dla Ciebie polecam filmy o zbieraczach na YouTube, jeśli znasz angielski, to szczególnie serię "Hoarders next door". Wiem, że to nie do końca ten problem, niemniej w tej serii jest sporo o tym, że takie zachowania nie biorą się z niczego i to osoba, ktora mieszka w danej przestrzeni musi sama chcieć zmiany.

 Re: Mama nie daje sobie kupować prezentów. Co robić?
Autor: Dorota (---.satfilm.com.pl)
Data:   2021-12-07 08:29

Piszesz o dorosłych dzieciach, czyli masz rodzeństwo. Czy masz może brata? Matki często chętniej słuchają synów.

 Re: Mama nie daje sobie kupować prezentów. Co robić?
Autor: Ζ (---.res.spectrum.com)
Data:   2021-12-07 23:36

"Proponowałam, że zajmę się remontem łazienki i sprzątaniem po remoncie, nawet chętnie zafundowałabym ten remont, a ona by w tym czasie pojechała do siostry i wróciłaby na gotowe po tygodniu, ale też nie chce o tym słyszeć, bo za duży kłopot."

Myślę, że warto porozmawiać z mamą o tym kłopocie. Spróbować się dowiedzieć, w czym konkretnie go upatruje. I czy sama chce go uniknąć, czy chce chronić innych, np. Ciebie. Może się okaże, że kłopot nazwany po imieniu wcale nie jest taki wielki i da się go przezwyciężyć. Chociaż w pierwszej kolejności należałoby ustalić, czy mamie w ogóle zależy na wyremontowanej łazience. Czy w tym wszystkim naprawdę chodzi o jej dobro, przed którym się wzbrania z powodu trudności, czy może bardziej o Twój wstyd przed gośćmi? Czy tym remontem nie próbujesz uszczęśliwiać mamy na siłę, podobnie jak prezentami, których ona po prostu nie chce, czego zdaje się nie potrafisz w pełni zaakceptować.

"Wiem, że za komuny była bieda i trzeba było każdy grosz oszczędzać, ale to już przecież minęło."

Może wcale nie chodzi o oszczędzanie, tylko o duży dystans do rzeczy zbytecznych, których - jak mama tłumaczy - nie ma nawet gdzie trzymać.

Może więc zamiast szukać sposobów, jak zmienić mamę, lepiej by było się zastanowić, jak zaakceptować jej odmienność?

 Re: Mama nie daje sobie kupować prezentów. Co robić?
Autor: orelka (---.merinet.pl)
Data:   2021-12-08 13:20

A czy koniecznie trzeba jej te prezenty kupować?
Jeśli nie chce, nie lubi, są awantury - to po co się upierać?
Prezent z założenia powinien sprawiać przyjemność - jeśli dla kogoś podarunek nie jest przyjemnością, to po co?
Mamie można sprawić przyjemność w inny sposób - może bardziej ucieszyłoby ją spotkanie rodzinne, posiedzenie przy herbacie i jakimś dobrym cieście, może spacer, może jeszcze coś innego.

Natomiast nie da się nikogo zmusić by zaczął korzystać z życia - zwłąszcza, ze każdy to "korzystanie z życia" rozumie inaczej.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: