logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy modlitwa z brakiem skupienia ma sens?
Autor: Karolina (---.dynamic-4-waw-k-1-1-0.vectranet.pl)
Data:   2021-12-07 16:42

Witam,

Od jakiegoś czasu odmawiam nowennę pompejańską, ale często brakuje mi skupienia podczas jej odmawiania. Odmawiam ją najczęściej przed spaniem. Robię to również na słuchawkach - na youtube puszczam sobie wybraną część nowenny. Mam wrażenie, że inaczej bym nie dała rady i ciągle się zastanawiam czy odnawianie nowenny w taki sposób ma sens?

 Re: Czy modlitwa z brakiem skupienia ma sens?
Autor: Ona (---.146.41.114.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2021-12-07 18:03

Po co odmawiasz tę nowennę? Jaka jest Twoja motywacja? Nie ma obowiązku odmawiania tej, czy jakiejkolwiek innej modlitwy. Jeśli chodzi Ci o wyproszenie łaski, to odpuść. Jeśli o czas i relację z Bogiem, to walcz.

 Re: Czy modlitwa z brakiem skupienia ma sens?
Autor: Aneta (77.87.0.---)
Data:   2021-12-07 18:25

Tak, każda modlitwa ma sens.

 Re: Czy modlitwa z brakiem skupienia ma sens?
Autor: nowy (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2021-12-07 18:49

Również odmawiam nowennę pompejańską. Robię to pierwszy raz i dzisiaj mijają dwa tygodnie. Obawiam się, że zostawiając wszystko na koniec dnia zasnę zanim ukończę modlitwę. Do tego dochodzą problemy z koncentracją - łatwiej utrzymać koncentrację odmawiając jedną cześć różańca na raz.
Z tych powodów mój plan wygląda tak:
- radosne najlepiej przed lub po śniadaniu (ale koniecznie przed obiadem),
- bolesne najlepiej po obiedzie (ale koniecznie przed kolacją),
- chwalebne po kolacji.
Idzie mi całkiem nieźle, nie licząc dni kiedy kiepsko się czułem i chciałem zupełnie odpuścić (w te dni plan się zupełnie posypał). Wydrukowałem sobie również tabelkę, która ma 54 wiersze i kolumny do zaznaczania tajemnic, które już odmówiłem.

Moim zdaniem nie powinnaś się poddawać. Pomyśl za to nad modleniem się wcześniej i/lub częściej w ciągu dnia - to automatycznie poprawi koncentrację.

 Re: Czy modlitwa z brakiem skupienia ma sens?
Autor: Kalina (---.net.autocom.pl)
Data:   2021-12-07 22:47

Karolina, jakiego sensu szukasz w modlitwie? Oddajesz Bogu czas, masz pragnienie modlitwy. A to, że niedoskonała? Jesteś cały czas w drodze do doskonalenia.
Modlitwa to spotkanie z Bogiem, pogłębianie więzi. Odmawianie nowenny pompejańskiej opiera się na modlitwie różańcowej. Poprzez rozważanie tajemnic poznajesz życie Jezusa i Maryi.
Zapytałam o Twój "sens". Czy podejmując się odmawiania modlitwy rozpoczęłaś ją ze świadomością istoty(rozważania) czy może nowennę traktujesz jako magiczną drogę do osiągnięcia określonego celu i odmawiasz tylko mechanicznie.

Co do rozproszeń, to na FPK częsty temat: (klik)

 Re: Czy modlitwa z brakiem skupienia ma sens?
Autor: rrr (212.180.176.---)
Data:   2021-12-08 09:44

Oczywiście, że ma sens. Czasami odmawiając różaniec "łapię się" na tym, że odpływam myślami, ale nie uważam, że powinienem przez to odpuścić.

 Re: Czy modlitwa z brakiem skupienia ma sens?
Autor: orelka (---.merinet.pl)
Data:   2021-12-08 13:12

Zawsze gdy słyszę o rozproszeniach przypomina mi się taka anegdota:

Pewien młody mnich żalił się starszemu, że podczas jednego Ojcze nasz aż siedemnaście razy przyłapał się na rozproszeniu.
- Spójrz na to z drugiej strony - odparł starszy mnich - podczas jednego Ojcze nasz aż siedemnaście razy zwróciłeś swą myśl ku Bogu...

Różaniec jest modliwą dość monotonną. Niektórym zdarza się nawet przy niej zasypiać. Taki po prostu jego urok - ta monotonia i czas trwania też ma sens.
Trzeba próbować, starać się, trwać, ale nie martwić się za bardzo. Trwanie na modlitwie - nawet niedoskonałe tak czy siak jest trwaniem przy Bogu. A trwanie przy Bogu zmienia nas zawsze.
I ostatecznie - lepiej zasnąć odmawiając różaniec niż myśląc o glupotach.

 Re: Czy modlitwa z brakiem skupienia ma sens?
Autor: Hania (---.icpnet.pl)
Data:   2021-12-08 22:50

Rozproszeń podczas modlitwy doświadcza każdy. Z różnym natężeniem, na różnych etapach drogi rozwoju duchowego. Dobrze wykorzystane rozproszenia, mogą pomóc wzrastać naszej relacji z Bogiem.

Pomocą w walce z nimi podczas modlitwy różańcowej mogą być tzw. dopowiedzenia. Do tego sposobu odmawiania Różańca zachęca św. Jan Paweł II.
Warto spróbować, może z czasem praktyka ta dopasuje się do poruszeń serca i potrzeb. Na pewno utrzyma naszą uwagę na wypowiadanych słowach.

Św. Jan Paweł II pisze: "Centrum "Zdrowaś Maryjo" jest imię Jezus. Przy pospiesznym odmawianiu to CENTRUM uchodzi z uwagi, a wraz z nim również nawiązanie do misterium Chrystusa, które jest kontemplowane".

Odmawiając każde "Zdrowaś Matyjo" po słowach "...i błogosławiony owoc żywota Twojego Jezus" dodajemy owo dopowiedzenie zależnie od rozważanej tajemnicy różańca.

I tak np. w pierwszej tajemnicy radosnej: po słowach "...i błogosławiony owoc żywota Twojego Jezus" możemy dopowiedzieć "zwiastowany Tobie przez anioła" i dalej kontynuować "Święta Maryjo Matko Boża, módl się za nami grzesznymi..."

W drugiej tajemnicy bolesnej: po słowach "...i błogosławiony owoc żywota Twojego Jezus" możemy dopowiedzieć np. "wyszydzony przez żołnierzy" i kontynuować "Święta Maryjo Matko Boża, módl się za nami grzesznymi..."

W każdym z dziesięciu "Zdrowaś Maryjo" dopowiadamy inne słowa, które odnoszą się do treści danej tajemnicy, a które pomagają lepiej skupić się na niej, głębiej w nią wniknąć, rozważać ją. Tym sposobem na każdą dziesiątkę przypada 10 różnych dopowiedzeń.

10 przykładowych dopowiedzeń dla I Tajemnicy Radosnej - Zwiastowanie NMP:

1 ... Jezus zapowiedziany od wieków
2 ... Jezus wyczekiwany przez proroków
3 ... Jezus upragniony przez grzeszną ludzkość
4 ... Jezus zwiastowany Tobie przez anioła
5 ... Jezus z Ciebie biorący ciało
6 ... Jezus, Bóg, który zachował Cię od grzechu pierworodnego
7 ... Jezus w twoim dziewiczym łonie
8 ... Jezus, ukryty Bóg
9 ... Jezus współistotny Ojcu i Duchowi Świętemu
10 ... Jezus przyjęty przez sprawiedliwego Józefa

5 przykładowych dopowiedzeń do II Tajemnicy Radosnej - Nawiedzenie św. Elżbiety

1 ... Jezus niesiony z pośpiechem w góry
2 ... Jezus wchodzący z Tobą do domu Zachariasza
3 ... Jezus radujący Jana w łonie Elżbiety
4 ... Jezus nazwany przez Elżbietę Panem
5 ... Jezus powód Twojej radości

Rozpoczynając ten sposób odmawiania modlitwy różańcowej warto spisać sobie owe dopowiedzenia na kartce i doczytywać je w trakcie modlitwy. Rozproszenia wykluczone!

Spisanie tych dopowiedzeń jest zajęciem twórczym (pomóc może zajrzenie do Pisma Św.) 1 część różańca, 5 tajemnic, 50 dopowiedzeń.

Z czasem praktyka ta może polegać na spontaniczne tworzonych i wypowiadanych dopowiedzeniach. Obydwa sposoby trzymają nasze myśli w skupieniu, zapobiegają rozproszeniom.

Warto spróbować, moją modlitwę różańcową ta praktyka ustawiła w skupieniu.
Zaczerpnęłam ją z kwartalnika "Pod płaszczem Maryi" 2/2021 wydawanym przez poznański Karmel.

Z powyższego opisu może to wydawać się skomplikowane, ale praktyka pokaże coś innego z korzyścią dla w walki z rozproszeniami. Zaręczam warto. Tylko początki były trudne. Drugi, trzeci dzień już bez zastrzeżeń.

 Re: Czy modlitwa z brakiem skupienia ma sens?
Autor: Hania (---.icpnet.pl)
Data:   2021-12-10 12:14

Dla wszystkich zmagających się z trudnościami w odmawianiu różańca polecam słowa św. Teresy od Dzieciątka Jezus:

„Odmawianie Różańca kosztuje mnie więcej, niż używanie narzędzi pokutnych… Czuję, że tak źle go odmawiam! Muszę zadawać sobie gwałt, by rozmyślać o tajemnicach różańcowych; nie mogę skupić myśli”.
Nie są to chwilowe rozterki, a jej wieloletnie doświadczenia. A mimo to została świętą, a nawet Doktorem Kościoła.

A na dodatek... To zapewne uśmiech Boga Ojca i Matki Najświętszej kierowany szczególnie do zmagających się z trudem modlitwy różańcowej - jej święto patronalne przypada 1 października, jest więc jakby "bramą" otwierającą miesiąc modlitwy różańcowej.

 Re: Czy modlitwa z brakiem skupienia ma sens?
Autor: ... (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2021-12-19 15:15

Każda modlitwa jest spotkaniem z Bogiem, przyjściem do Niego. Czasem, w którym jestem z Nim, przy Nim. Który Mu oddaję. Więc jakakolwiek by ona nie była, to zawsze ma sens. Każda. Może nawet ta z brakiem skupienia szczególnie. Jeśli mimo wszystko potrafię w niej wytwać.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: