logo
Piątek, 01 lipca 2022
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 Profanacja Mszy św. to brak szacunku?
Autor: Kacper (---.centertel.pl)
Data:   2021-12-19 14:59

Czy jeśli ktoś profanuje Mszę św. to znaczy, że jej nie szanuje?

 Re: Profanacja Mszy św. to brak szacunku?
Autor: Ona (---.205.149.15.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2021-12-19 19:56

Profanacja to coś o wiele poważniejszego niż brak szacunku. To pogarda, nienawiść. Coś, co jednocześnie jest bardzo świadome i dobrowolne.

 Re: Profanacja Mszy św. to brak szacunku?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2021-12-19 23:11

Przypuszzczam, że chcesz zrozumieć, czym jest profanacja.
Profanacja - każda, nie tylko mszy - owszem, jest niewątpliwie wyrazem braku szacunku, ale to bywa i coś gorszego niż sam brak szacunku. To nie tylko odmowa szacunku (nie darzę czegoś, rzadziej kogoś, należną czcią; to byłoby coś w rodzaju: niech sobie coś tam jest, ale dla mnie to nieistotne, ja tego nie szanuję).
Profanacja to bywa coś więcej: znieważanie, umyślne naruszanie świętości, pewien rodzaj pogardy. Także świadome czy nawet manifestacyjne obrażanie tego, co jest dla innych wartością, co uważamy za święte. Nie szanować - to mało, można też coś aktywnie znieważać, poniewierać czymś. Użyć poświęconych naczyń liturgicznych do pijaństwa. Zorganizować orgię w kościele. Wyrzucić - zgroza -Najświętszy Sakrament do śmieci. Sam widzisz: mówienie o braku szacunku jest tu łagodnym określeniem.
Wyrazem bliskoznacznym dla profanacji jest bezczeszczenie i znieważanie.

 Re: Profanacja Mszy św. to brak szacunku?
Autor: Alina (---.nwrknj.fios.verizon.net)
Data:   2021-12-20 00:17

Profanacja (łac. profanatio – „zbezczeszczenie, znieważenie”) – pojęcie odnoszące się do naruszania sfery sacrum, powodujące pozbawienie poświęconych rzeczy lub konsekrowanych miejsc wartości kultowej oraz potraktowania bez należytego szacunku rzeczy, wartości otoczonych powszechnie czcią.

W szczególności może to być zbezczeszczenie przedmiotów i miejsc praktyk religijnych (łac. sacrilegium). W szerszym znaczeniu, profanacja to także znieważenie przedmiotów i wartości powszechnie szanowanych.

Definicja szacunku jest na przyklad tu: https://www.researchgate.net/publication/348301267_Co_to_znaczy_szanowac_Szkic_semantyczny

Na podstawie definicji, powinienej sam sobie odpowiedziec.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: