logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jakiemu imieniu patronuje św. Jan Paweł II?
Autor: Wojt (---.147.96.88.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2022-01-06 10:14

Tradycyjnie nadaje się imię danego świętego, aby był on patronem dziecka. Osoba ta zwykle obchodzi imieniny w dniu wspomnienia tego świętego.

Jak nadać na imię chłopcu, jeśli chce się aby jego patronem był św. Jan Paweł II? (najlepiej tylko jedno)
Jan? Paweł? Jan Paweł? Karol? Na dodatek żadne z tych imienin nie przypadają na 22 października (wspomnienie św. Jana Pawła II).

 Re: Jakiemu imieniu patronuje św. Jan Paweł II?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2022-01-06 16:12

Superciekawe.
Wg mojej intuicji, tylko, bo pewnie trzeba pytać liturgistów.
Wykluczyłabym wersje pojedyncze: Jan, Paweł, ponieważ odnoszą się do innych świętych, tych "jednoimiennych", czczonych z jednym imieniem. Nie odsyłają do papieża Polaka. Nie mam aż takiej jasności co do Karola, ale jednak wspominamy św. Jana Pawła II, a nie tak jasno św. Karola Wojtyłę. No i ks. Karol Wojtyła obchodził imieniny w dniu św. Karola Boromeusza.
Wydaje mi się, że św. Jan Paweł (o dowolnym numerze) jest patronem dowolnego Jana Pawła.
Sądzę, że imieniny Jana Pawła mogłyby wypadać w dniu wspomnienia Jana Pawła II. Tylko jeszcze tego nie ma w zwyczaju (kalendarze świeckie tu nie są żadnym argumentem, w kościelnym wspomnienie jednak 22 października jest). Obchodzenie imienin jest dla katolika związane z patronem (o ile taki istnieje).

Analogia. Patronką mojej mamy jest św. Maria Magdalena. Nie św. Maria (imienin mnóstwo) i nie św. Magdalena inna, dowolna. Imieniny 22 lipca.

No ale proste to nie jest. Święta Edyta Stein czy św. Teresa Benedykta?
Sporo jest nawet w necie kontekstów w obu wersjach, liczne także z nazwiskiem "świeckim", św. Edyta Stein. Natomiast wersji: św. Karol Wojtyła raczej się nie używa.

Rozumiem, jako właścicielka jednego imienia (nie, nie z nicka), że wolałabyś jedno imię dla dziecka. Mam jedno, podobnie jak moje rodzeństwo, bo podwójne imię mojej "przedwojennej" mamy wywołuje do dziś 100 państwowych problemów formalnych.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: