logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak zadośćuczynić, naprawić kradzież sprzed lat?
Autor: Bea (---.centertel.pl)
Data:   2022-01-19 22:43

Naście lat temu pracowałam w małej firmie, byłam młoda, trochę naiwna, by nie rzec - jeszcze głupiutka. Miałam tam znajomą. Kiedyś byłyśmy w magazynie firmowym, gdzie znajdowały się spore zapasy zakupionych przez właściciela przedmiotów, mających zastosowanie użytkowe w biurach, nie bardzo drogich, średniej wartości za sztukę, których nie używało się w głównej działalności firmy, pierwszy raz je widziałam. Może nimi handlował, tego nie wiem, w każdym razie były jego własnością. Koleżanka wtedy zachęciła mnie, bym wzięła sobie kilka sztuk (w domyśle - i tak jest ich tu dużo, to nie zrobi różnicy). Wspomniałam, że byłam naiwna, bo dałam się ponieść jakiejś nonszalancji i skusiłam się. Nie pamiętam, czy ona też to zrobiła. Mimo, że miałam wpojone zasady, dekalog, żyłam tym, itd., nie potraktowałam tego wtedy w kategorii kradzieży, jakieś zaćmienie, beztroska.
Pracowałam tam rok, później w innych firmach, w innych miastach. Teraz kontaktu już nie mam z tamtym miejscem, ani ludźmi.
W każdym razie, po latach przypomniałam sobie to zdarzenie oraz przypadkiem natrafiłam na te przedmioty, którymi jak się okazało *obdarowałam* również kilka osób z rodziny.
Obecnie widzę ostro mój postępek, pytanie brzmi - jak naprawić krzywdę, zadośćuczynić. Najchętniej bym to zwróciła, jednak nie widzę możliwości, by zrobić to anonimowo (bo jak organizacyjnie), ani oficjalnie (z wiadomych przyczyn)... Pieniędzy nie przeleję, bo po danych z konta bankowego mnie rozpoznają.
Nie wiem, jak to robić, by zamknąć tę sprawę. Doradźcie.

 Re: Jak zadośćuczynić, naprawić kradzież sprzed lat?
Autor: Alina (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2022-01-30 12:30

Bea, myślę, że najlepszym rozwiązaniem byłoby oszacowanie wartości tych przedmiotów i przekazanie równowartości na jakiś cel charytatywny.

 Re: Jak zadośćuczynić, naprawić kradzież sprzed lat?
Autor: Bea (---.centertel.pl)
Data:   2022-01-30 13:02

Ale wtedy temu konkretnie przedsiębiorcy nie zrekompensuję szkody

 Re: Jak zadośćuczynić, naprawić kradzież sprzed lat?
Autor: Alina (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2022-01-30 13:25

Tak, ale tak jak piszesz, anonimowo nie da się się tego załatwić. Zrób to, co możesz. Wspomóż finansowo cel charytatywny, wyspowiadaj się i pomódl się za tego przedsiębiorcę (może Msza Św. w jego intencji?). Nie zrekompensujesz mu straty finansowej, ale naprawisz wyrządzone zło w inny sposób. Tak czasem jest, że nie da się naprawić wyrządzonego zła w 100%. Zrób to, co możesz, a resztę pozostaw Bogu i Jego miłosierdziu.

 Re: Jak zadośćuczynić, naprawić kradzież sprzed lat?
Autor: nowy (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-01-30 14:14

W pełni popieram pomysł naprawienia wyrządzonej szkody. W przeszłości zmagałem się z podobnymi problemami.

Jeśli tylko masz nazwę firmy lub nazwisko właściciela lub adres firmy lub NIP lub REGON lub świadectwo pracy masz duże szanse aby namierzyć aktualne dane tej firmy i jej właściciela. Wystarczy google oraz rejestry internetowe:
- Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej,
- Baza REGON

Jak już będziesz miała aktualne dane właściciela oraz firmy możesz:
- odesłać ukradzione rzeczy zwykłą przesyłką lub
- odesłać równowartość zwykłym listem (ważne aby nawet pod mocne światło nie było widać, że w środku koperty są pieniądze. W polskich warunkach może to nie jest przyjęte, ale są zagraniczne firmy, które akceptują gotówkę wysłaną pocztą w celu zapewnienia anonimowości swoim klientom.

Jeśli powyższe nie będzie możliwe możesz równowartość zabranych rzeczy przekazać na dobry cel i pomodlić się za właściciela i/lub pracowników firmy.

 Re: Jak zadośćuczynić, naprawić kradzież sprzed lat?
Autor: Bea (---.centertel.pl)
Data:   2022-01-30 14:23

nowy
Ale ja mam namiary na tę firmę, a w razie potrzeby również wiem jak się szuka.
Interesuje mnie, czy Ty odeslales anonimowo rzeczy lub pieniądze?
Taka firma, gdy otrzyma pieniądze, może zgłosić na policję poszukiwania nadawcy, tak myślę

 Re: Jak zadośćuczynić, naprawić kradzież sprzed lat?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2022-01-30 14:53

Pomysł z anonimowym podrzucaniem // przesyłaniem pieniędzy mi się nie podoba. Taka firma, która dostanie anonimowo pieniądze (nie wiem, jak, wysyłanie w kopercie wrzuconej do skrzynki jest bardzo ryzykowne, wręcz lekkomyślne, nigdy nie będziesz wiedzieć, czy dotarły, czy zginęły), przede wszystkim nie wie, o co chodzi. Jak to niby zaksięgować? I nie będzie wg mnie żadnego efektu zadośćuczynienia. Tylko dziwny prezent. Przy małej kwocie może szef powie sekretarce, by kupiła kawę do ekspresu w sekretariacie; przy większej może się obawiać, że to coś podejrzanego, jakaś prowokacja itp.
Jeśli np. porysujemy komuś auto i uciekniemy, a za 5 lat podrzucimy mu wielki bukiet kwiatów i czekoladki przed drzwi, to ten ktoś naprawdę nie ma podstaw, by odebrać to jako zadośćuczynienie za tamtą krzywdę. Nie skojarzy. I ma nadal prawo wspominać z goryczą tchórza, który uciekł i do dziś nie ma odwagi cywilnej sie przyznać do porysowania auta. A czekoladki wyrzuci, bo będzie się bał, że mogą zaszkodzić.

 Re: Jak zadośćuczynić, naprawić kradzież sprzed lat?
Autor: nowy (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-01-30 15:20

Bea,
Kiedyś moi sąsiedzi wyprowadzając się z budynku podarowali mi dużego kwiata, którego ukradli z klatki schodowej. Przyjmując tego kwiata wiedziałem, że został ukradziony - nie powinienem go przyjąć. Kwiat należał do firmy zarządzającej budynkiem. W pewnym momencie podobnie jak Ty starałem się naprawić błędy z przeszłości no i ten kwiat zaczął mi przeszkadzać. W końcu wystawiłem go na korytarz na moim piętrze i napisałem do firmy zarządzającej emaila. Dokładnie opisałem im co się stało i poprosiłem aby o niego dbali. W odpowiedzi dostałem podziękowanie. Kwiat został na mim piętrze pomimo, że przed kradzieżą stał na innym.
Miałem również problem z niezapłaconymi podatkami. Te, które dało się skorygować to skorygowałem i dopłaciłem. W przypadku tych, których nie dało się skorygować oszacowałem kwotę niedopłaty i przekazałem na dobry cel.

Co do Twojej sytuacji. Nie jestem prawnikiem, ale z tego co wiem to obecnie do 500 zł kradzież jest wykroczeniem, a wykroczenia przedawniają się po 1 roku. Powyżej 500 zł kradzież jest przestępstwem, które przedawnia się po 10 latach.

Pomijając kwestie prawne to trudno mi sobie wyobrazić aby komuś chciało się ścigać kogoś kto naprawił szkodę.

 Re: Jak zadośćuczynić, naprawić kradzież sprzed lat?
Autor: nowy (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-01-30 15:30

@ Hanna
Trzeba napisać list z wyjaśnieniem co to za pieniądze/rzeczy - mogą to być bardzo ogólne informacje. Jeśli się wydrukuje na drukarce to będzie anonimowo - w końcu to było naście lat temu.
Pieniądze trzeba przekazać właścicielowi - jeśli to możliwe. W firmach, które mają wielu właścicieli to niemożliwe.
Jeśli dobrze zrozumiałem zabrane rzeczy to artykuły biurowe. One przydadzą się w każdej firmie - nie trzeba ich księgować.
Co do przesyłki - robimy to co możliwe. Jeśli ktoś ukradnie paczkę/kopertę to cała wina przechodzi na tą osobę.

 Re: Jak zadośćuczynić, naprawić kradzież sprzed lat?
Autor: Bea (---.centertel.pl)
Data:   2022-01-30 15:53

Nowy
Twoja sytuacja jednak była inna, bo nie ty zabrałeś, a kto inny, więc łatwiej było wyjaśnić to u właściciela, nie narażając się na sankcje.
Taki mam zamiar, napisać. To akurat nie art.biurowe, tylko pomocnicze, ale to nieistotne dla kategorii czynu.
Dziękuję za wskazówki.

 Re: Jak zadośćuczynić, naprawić kradzież sprzed lat?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2022-01-30 16:10

"Co do przesyłki - robimy to co możliwe. Jeśli ktoś ukradnie paczkę/kopertę to cała wina przechodzi na tą osobę"
Poczta Polska nie pozwala na przesyłanie pieniędzy itp. w paczkach czy listach bez zadeklarowanej wartości. Obawiam się, że gdy deklarujesz wartość, to musi to być operacja imienna. https://cennik.poczta-polska.pl/plik,1/wzor_adresowania_przesylki_listowej_krajowej_z_zadeklarowana_wartoscia_01042019.jpg
Innych usługodawców można sobie wyguglować, gdy ktoś chętny.
A generalnie lekkomyślność, naiwność, lekceważenie przepisów albo i głupota (pieniądze w kopercie anonimowo słane pocztą) nie są usprawiedliwieniem dla wysyłającego...

 Re: Jak zadośćuczynić, naprawić kradzież sprzed lat?
Autor: Estera (---.147.101.3.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2022-01-30 16:32

Bea, czy to duża kwota? Myślę, że jeśli nie, to faktycznie warto odpuścić zadośćuczynienie właścicielowi, który być może nawet kilku sztuk towaru nie zauważył i wspomóc organizację charytatywną. Jeśli większa - to trzeba by się wykazać odwagą i skontaktować z właścicielem, niech on zdecyduje co robić.

 Re: Jak zadośćuczynić, naprawić kradzież sprzed lat?
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-01-30 17:26

Idź do spowiedzi, przedstaw spowiednikowi całą sytuację i wykonaj zadośćuczynienie tak, jak Ci poleci. Resztę zostaw Bogu. Czasami człowiek nie może naprawić całej wyrządzonej przez siebie szkody, ale Bogu to nie przeszkadza. On może zadośćuczynić poszkodowanemu w Twoim imieniu tak, jak Ty nawet o tym nie pomyślisz.

 Re: Jak zadośćuczynić, naprawić kradzież sprzed lat?
Autor: Bea (---.centertel.pl)
Data:   2022-01-30 19:04

Estera, napisałam o tym więcej, ale admin nie przepuścił mojego komentarza 🙄
Jak sobie sprawdziłam, ile taki przedmiot w przybliżeniu kosztowałby obecnie (bo teraz się tego już nie używa raczej, nawet w sprzedaży nie ma), to ok.50 do 100 zł, wtedy o połowę mniej.
Łącznie za wszystkie sztuki 50-100zł

Tomasz, chyba tak właśnie zrobię

 Re: Jak zadośćuczynić, naprawić kradzież sprzed lat?
Autor: Gośka (---.centertel.pl)
Data:   2022-01-30 20:00

Ani przy dużych ani przy średnich firmach, a już na pewno nie przy urzędach, nie widzę sensu w odsyłaniu pieniędzy, bo trafi do jakiegoś działu, który nic z tym zrobić nie może, a księgowość nie zaksięguje tego - bo niby na podstawie czego? Nie księguje się na podstawie listu czy emaila 😁 ktoś w firmie otworzy taki list i naprawdę nie będzie wiedział, co z tym zrobić, komu niby to dać. To ma sens wyłącznie przy małej firmie, gdzie odbierający korespondencję ma codzienny kontakt z szefem - bo wtedy pójdzie i mu to pokaże. W większych firmach odbierający korespondencję nie ma kontaktu z szefem, a na pewno nie w błahych sprawach typu sto czy 200 zł, więc będzie to tylko ciekawostka i kłopot dla tego, kto list otworzy. W dużych firmach, czy tam urzędach nie widzę też zbytnio szans na ściganie, bo dział odbierający korespondencję to co innego niż dział prawny i już to widzę, że na podstawie listu (z pieniędzmi czy bez) ktoś będzie miał czas na chodzenie z tym na policję 😅 to jest jedna z takich rzeczy, ktora się w takich firmach "nie mieści w żadna rubryka" i twój list pozostanie ciekawostką.

Skoro na podpowiedzi masz nadal tylko więcej pytań, to zapytaj o to spowiednika. Tak bym zrobiła na twoim miejscu.

 Re: Jak zadośćuczynić, naprawić kradzież sprzed lat?
Autor: nowy (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-01-30 20:08

Katechizm Kościoła Katolickiego

Zadośćuczynienie
1459 Wiele grzechów przynosi szkodę bliźniemu. Należy uczynić wszystko, co możliwe, aby ją naprawić (na przykład oddać rzeczy ukradzione, przywrócić dobrą sławę temu, kto został oczerniony, wynagrodzić krzywdy). Wymaga tego zwyczajna sprawiedliwość. Ponadto grzech rani i osłabia samego grzesznika, a także jego relację z Bogiem i z drugim człowiekiem. Rozgrzeszenie usuwa grzech, ale nie usuwa wszelkiego nieporządku, jaki wprowadził grzech 49 . Grzesznik podźwignięty z grzechu musi jeszcze odzyskać pełne zdrowie duchowe. Powinien zatem zrobić coś więcej, by naprawić swoje winy: powinien "zadośćuczynić" w odpowiedni sposób lub "odpokutować" za swoje grzechy. To zadośćuczynienie jest nazywane także "pokutą".

1460 Pokuta, którą nakłada spowiednik, powinna uwzględniać sytuację osobistą penitenta i mieć na celu jego duchowe dobro. O ile to możliwe, powinna odpowiadać ciężarowi i naturze popełnionych grzechów. Może nią być modlitwa, jakaś ofiara, dzieło miłosierdzia, służba bliźniemu, dobrowolne wyrzeczenie, cierpienie, a zwłaszcza cierpliwa akceptacja krzyża, który musimy dźwigać. Tego rodzaju pokuty pomagają nam upodobnić się do Chrystusa, który raz na zawsze odpokutował za nasze grzechy 50 ; pozwalają nam stać się współdziedzicami Chrystusa Zmartwychwstałego, "skoro wspólnie z Nim cierpimy" (Rz 8,17) 51 :

Zadośćuczynienie, które spłacamy za nasze grzechy, nie jest do tego stopnia "nasze", by nie było dokonane dzięki Jezusowi Chrystusowi. Sami z siebie nic bowiem nie możemy uczynić, ale "wszystko możemy w Tym, który nas umacnia" (Flp 4, 13). W ten sposób człowiek niczego nie ma, z czego mógłby się chlubić, 2011 lecz cała nasza "chluba" jest w Chrystusie... w którym czynimy zadośćuczynienie, "wydając owoce godne nawrócenia" (Łk 3, 8), mające moc z Niego, przez Niego ofiarowane Ojcu i dzięki Niemu przyjęte przez Ojca 52 .

 Re: Jak zadośćuczynić, naprawić kradzież sprzed lat?
Autor: Jasna (---.wieszowanet.pl)
Data:   2022-01-30 21:45

Jak już ktoś podpowiadał - zadośćuczynieniem może być zamówienie mszy za tę osobę. To uważam za lepszy pomysł niż na cele charytatywne. Chyba że wiesz, że ta firma wspomaga jakąś konkretną organizację i tam się dołożysz. Inaczej ma się to nijak do wynagrodzenia krzywdy.
Poza tym nie potępiałabym siebie za ten czyn jakoś niemiłosiernie [nie wiem, czy tak robisz; użyłaś słowa "ostro", co mi dało taką ewentualną sugestię]. Nie było to planowane, nie była wielka wartość [dla tej osoby]. Owszem, kradzież i zło, ale z głupoty, a nie wyrachowania i chęci zarabiania na życie kradzieżą.

 Re: Jak zadośćuczynić, naprawić kradzież sprzed lat?
Autor: Ona (---.205.129.130.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2022-01-31 10:38

Jeżeli ta firma coś sprzedaje, to możesz zrobić u nich zakupy, za kwotę równą lub wyższą wartości tamtych rzeczy. A zakupione przedmioty przekazać sąsiadce, jakiejś organizacji itp.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: