logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 'Kochany Jezu'? 'Kochany Panie Jezu'?
Autor: Karol (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2022-01-17 16:39

Niech będzie uwielbiona Trójca Święta, szczęść Boże,

Czy nie będzie grzechem jeśli będę się zwracał do Jezusa per ,,Kochany Jezu''?
Czy może jednak to grzech i powinienem zwracać się per ,,Kochany Panie Jezu''?

Z góry dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam

 Re: 'Kochany Jezu'? 'Kochany Panie Jezu'?
Autor: Aneta (77.87.0.---)
Data:   2022-01-17 17:13

Samo Imię Jezusa jest najwyższym "tytułem":
"Bóg Go nad wszystko wywyższył i darował Mu imię ponad wszelkie imię" (Flp 2,9), zatem pominięcie słowa "Pan" w niczym Jezusowi nie uchybi i z pewnością nie jest grzechem.

 Re: 'Kochany Jezu'? 'Kochany Panie Jezu'?
Autor: Ona (---.205.147.180.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2022-01-17 18:44

Karol, a jak masz porozmawiać z mamą, tatą, dziewczyną, żoną, przyjacielem, kimś innym bliskim, to też pytasz wszystkich wokół, czy możesz tak się do nich zwracać?

 Re: 'Kochany Jezu'? 'Kochany Panie Jezu'?
Autor: Marek (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-01-17 19:41

Chyba skupiasz się nie na tych aspektach modlitwy, które są rzeczywiście ważne, Karolu.

 Re: 'Kochany Jezu'? 'Kochany Panie Jezu'?
Autor: Karol (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2022-01-17 19:54

Dla mnie jest bardzo ważne jak zwracam się do osoby, którą kocham, lubię albo szanuję.
A dlaczego to są nieważne aspekty modlitwy?

 Re: 'Kochany Jezu'? 'Kochany Panie Jezu'?
Autor: Joanna (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2022-01-17 19:57

A może Karol po prostu lubi tutaj pisać. Ciekawe, że zawsze otrzymuje odpowiedź. I to niejedną.

 Re: 'Kochany Jezu'? 'Kochany Panie Jezu'?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2022-01-17 19:58

Ty tak serio pytasz?

 Re: 'Kochany Jezu'? 'Kochany Panie Jezu'?
Autor: Karol (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2022-01-17 20:26

Na serio pytam

 Re: 'Kochany Jezu'? 'Kochany Panie Jezu'?
Autor: Joanna (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2022-01-17 20:31

Ja kiedyś jak napisałam, to nawet pytanie nie przeszło. A co dopiero mówić czy marzyć o jakiejś odpowiedzi. Choćby niewielkiej. Masz, Karolu, naprawdę wielkie szczęście. Albo po prostu umiesz zadawać pytania. Ja najwidoczniej nie umiem. Albo może nie zasługuję na żadną odpowiedź.

 Re: 'Kochany Jezu'? 'Kochany Panie Jezu'?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2022-01-17 21:04

To na serio odpowiadam, że nie ma żadnej potrzeby ubierania modlitwy prywatnej w dopieszczone formuły. Skupiasz się niepotrzebnie na opakowaniu. Wartość i waga modlitwy nie zależy od tych wszystkich pozytywnych przymiotników (i innych części mowy). Tytulatura zbędna. Naturalność kontaktu ważniejsza. Modlitwa nie jest redagowaniem wypracowania ani podania. Tracisz istotę. A doszukiwanie się grzechu Cię umęczy albo zamęczy.

 Re: 'Kochany Jezu'? 'Kochany Panie Jezu'?
Autor: HalinaMR (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2022-01-17 21:22

Joanno, myślę, że jest inny powód. Prawdopodobnie dzisiaj ma dyżur inny Moderator niż wtedy, gdy Ty zadawałaś pytanie. Nie warto wszystkiego brać do siebie. Pozdrawiam.

 Re: 'Kochany Jezu'? 'Kochany Panie Jezu'?
Autor: Karol (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2022-01-17 22:03

Joanno, dziękuję za komplement ;)

 Re: 'Kochany Jezu'? 'Kochany Panie Jezu'?
Autor: Jasna (---.wieszowanet.pl)
Data:   2022-01-17 23:06

Autor: Aneta (77.87.0.---)
Data: 2022-01-17 17:13

Samo Imię Jezusa jest najwyższym "tytułem":
"Bóg Go nad wszystko wywyższył i darował Mu imię ponad wszelkie imię" (Flp 2,9), zatem pominięcie słowa "Pan" w niczym Jezusowi nie uchybi i z pewnością nie jest grzechem.

To akurat błąd. Najwyższe imię Jezusa w Flp 2 to PAN.
"aby wszelki język wyznał, że Jezus Chrystus jest PANEM"
Jezusów na świecie może być dużo. Lecz tylko jeden jest PANEM.

 Re: 'Kochany Jezu'? 'Kochany Panie Jezu'?
Autor: Aneta (77.87.0.---)
Data:   2022-01-18 09:16

Jasna, dlaczego tak myślisz? Masz jakieś źródło, które by na to wskazywało? Bo jak dla mnie, jest oczywiste, że jednak chodzi o imię "Jezus", wszak już następny wers (Flp 2, 10) mówi: "aby na imię Jezusa zgięło się każde kolano istot niebieskich i ziemskich i podziemnych. I aby wszelki język wyznał, że Jezus Chrystus jest PANEM
ku chwale Boga Ojca.". Argument, że Jezusów jest dużo (zwłaszcza w Ameryce Łacińskiej), jest moim zdaniem nie do obronienia, bo Panów jest jeszcze więcej: Pan Profesor, Pan Doktor, Pan Marian... W zasadzie każdego dorosłego przedstawiciela ludzkości można tytułować "Pan", a niejeden dorosły Latynos to nawet Pan Jezus. Powiedziałabym, że Pan to w kontekście tego listu raczej funkcja - ten, który panuje, ale z całą pewnością ten akurat Pan ma na imię Jezus, nazwał go tym imieniem archanioł przy Zwiastowaniu: "Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna i nadasz Mu imię Jezus" (Łk 1, 26-31). Ponadto Kościół Katolicki czci Najświętsze Imię Jezusa (3 stycznia), nie słyszałam zaś o czci imienia "Pan". Jakie źródła wskazują Twoim zdaniem, że to rzeczownik pospolity "Pan" należy uznać za imię Chrystusa, nie zaś jego własne imię "Jezus"? Pierwszy raz spotykam się z taką interpretacją i chętnie bym coś więcej na ten temat poczytała. Z góry dziękuję.

 Re: 'Kochany Jezu'? 'Kochany Panie Jezu'?
Autor: Marek (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-01-18 10:16

No nie, koncepcja, ze Pan (Kyrios) to imię, nie jest prawdziwa.
Imię to imię, wiemy, jak Pan Jezus miał na imię, niezależnie od tego, że jest Panem.

Natomiast w Flp 2,9 ("Dlatego też Bóg Go nad wszystko wywyższył i darował Mu imię ponad wszelkie imię") oczywiście nie chodzi o "imię" w znaczeniu brzmienia (jak wiadomo, wiele osób nosi to imię).
"Imię" w tym fragmencie oznacza po prostu Jezusa jako takiego.

Analogicznie:
* Czy jeśli Juliusz Cezar mówił "ta bitwa rozsławi moje imię" to miał na myśli swoją sławę jako osoby czy sławę imienia "Juliusz"?
* Czy jeśli poeci polskiego Romantyzmu pisali "W imieniu Bonapartego jest odrodzenie Polski" to mieli na myśli wypowiadanie imienia "Napoleon" ?
?
* Czy jeżeli powiem "Nie będzie mnie na zebraniu, podziękuj proszę w moim imieniu" to czy chodzi o wymienienie imienia "Marek" czy o podziękowanie "jako ja" ?

W Biblii jest analogicznie.
Jeżeli czytamy:
Rz 10,13 BT5 "Albowiem każdy, kto wezwie imienia Pańskiego, będzie zbawiony." to, nawet gdy w modlitwie wzywamy imienia Jezus*, to przecież nie chodzi o to, ze kto wypowie to słowo, będzie magicznie zbawiony, tylko o to, że wzywamy Boga, że się do Niego odwołujemy.

Albo, jeżeli czytamy ""Będziecie w nienawiści u wszystkich z powodu mego imienia"/Mt 10,22a/, to przecież nie z powodu wypowiadania imienia Jezus wierzący są w nienawiści (wszak imię Jezus było dość popularne), tylko z powodu odwoływania się do tego konkretnego, jedynego, będącego Panem Jezusa.

Podobnie zawiódł by się ktoś, kto by myślał, że wyrzucanie złych duchów czy czynienie cudów "mocą Imienia Jezusa" (Mt 7,22) oznacza po prostu wypowiadanie tego imienia. Przekonali się o tym dobitnie wędrowni egzorcyści żydowscy:

"Ale i niektórzy wędrowni egzorcyści żydowscy spróbowali wzywać imienia Pana Jezusa nad opętanymi przez złego ducha.
Zaklinam was przez Pana Jezusa, którego głosi Paweł - mówili.
Czyniło to siedmiu synów niejakiego Skewasa, arcykapłana żydowskiego.
Zły duch odpowiedział im: Znam Jezusa i wiem o Pawle, a wy coście za jedni?
I rzucił się na nich człowiek, w którym był zły duch, powalił wszystkich i pobił tak, że nadzy i poranieni uciekli z owego domu."/Dz 19:13-16/

Dlatego wszystkie spory na temat "jak wymawiać imię Jezusa, żeby działało" (trywializuję), tak chętnie podejmowane przez różne sekty, są jałowe i udowadniają magiczne podejście o wiary.

 Re: 'Kochany Jezu'? 'Kochany Panie Jezu'?
Autor: Bea (---.centertel.pl)
Data:   2022-01-18 10:39

Karol
Oczywiście nie znam Cię i mogę się mylić, lecz po Twoich kilku pytaniach odnoszę wrażenie, że albo jesteś skrupulantem, albo wpadłeś w dewocję. Zgadzam się z Markiem, niepotrzebnie występuje tu przerost formy nad treścią.

 Re: 'Kochany Jezu'? 'Kochany Panie Jezu'?
Autor: Joanna (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2022-01-18 17:29

Halino, dziękuję. Tak, masz rację, nie warto. Tylko że czasem to bardzo przykre. I trudno sobie z tym poradzić.

 Re: 'Kochany Jezu'? 'Kochany Panie Jezu'?
Autor: Jasna (---.wieszowanet.pl)
Data:   2022-01-20 12:25

J. Flis, Komentarz do Flp

https://edycja.pl/pismo-swiete/komentarze/nowy-komentarz-biblijny/nkb-list-do-filipian-nt-xi-1320010016.html

s. 256-7 Jaki imię otrzymał wywyższony? W. 9 nie daje jasnej odpowiedzi. Zdecydowana większość badaczy widzi tu imię Kyrios. Inne możliwości podawane: Jezus, Jezus Chrystus, Syn, Bóg.

Imię w tej kulturze, więc i w Biblii to nie (tylko) nazwa własna. Chodzi o istotę osoby. Wywyższenie Jezusa wskazuje na Jego godność jako Pana.


Witkowski, S. (2008). Upokorzony i uwielbiony Chrystus (Flp 2, 6-11). Ruch Biblijny I Liturgiczny, 61(1), 29–38. https://doi.org/10.21906/rbl.314
s. 36
"Nowe imię Jezusa brzmi kyrios („Pan” – por. w. 11) i pochodzi od czasownika
kyriein („panować, dominować”). Wyraża ontologiczną godność oraz funkcję powszechnego panowania. W LXX tytuł kyrios był odpowiednikiem JHWH (por. Am 5, 8; Ps 68 [67]; 83 [82], 19; Iz 42, 8). Ukrzyżowanemu i wywyższonemu ponad wszystko Chrystusowi została więc przyznana wielkość Boga Izraela".

Oczywiście, jak widać, są inne opcje, ale czemu nie iść za powszechną opinię biblistów?

Co do reszty, zgadzam się z Tobą, Marku, jak najbardziej.

 Re: 'Kochany Jezu'? 'Kochany Panie Jezu'?
Autor: Aneta (77.87.0.---)
Data:   2022-01-20 16:34

Jasna, dzięki. Chętnie zapoznam się z tą interpretacją.

 Re: 'Kochany Jezu'? 'Kochany Panie Jezu'?
Autor: Jasna (---.wieszowanet.pl)
Data:   2022-01-20 17:37

Aneto, jeszcze jedno.
Oczywiście "pan" to rzeczownik pospolity, tak samo jak "bóg". Ale przecież mówiąc "Bóg" nie to mamy na myśli. Tak samo ze słowem "Pan" w kontekście teologicznym. To zupełnie inny sens niż "pan Jan", "przyszedł jakiś pan". "Pan" teologicznie ani nie określa płci, ani nie jest grzecznym sposobem zwracania się do osoby.
"Pan Jezus Chrystus" to wyznanie wiary, a nie analogiczne wyrażenie do "pan Jan kowal [kowal jako zawód]".

 Re: 'Kochany Jezu'? 'Kochany Panie Jezu'?
Autor: Ζ (---.res.spectrum.com)
Data:   2022-01-21 03:04

Przypisy do Biblii Tysiąclecia:

Flp 2, 9 - "Wywyższył" przez zmartwychwstanie i wniebowstąpienie; "imię" najwznioślejsze to PAN (zob. Flp 2,11).

https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=1040#P7

 Re: 'Kochany Jezu'? 'Kochany Panie Jezu'?
Autor: Ζ (---.res.spectrum.com)
Data:   2022-01-22 00:33

"Ja kiedyś jak napisałam, to nawet pytanie nie przeszło."
"Ja najwidoczniej nie umiem. Albo może nie zasługuję na żadną odpowiedź."
"Tylko że czasem to bardzo przykre. I trudno sobie z tym poradzić."

Joanno, może Cię z kimś mylę, ale wydaje mi się, że otrzymałaś na forum wyjaśnienie, dlaczego Twoje pytanie nie przeszło, i jeszcze coś ponadto. Czy widzisz tu często takie odpowiedzi? Chyba nie. Czy nie lepiej więc uznać, że zostałaś potraktowana wyjątkowo, ale w pozytywnym znaczeniu tej wyjątkowości? :)

Te same zdarzenia można interpretować na różne sposoby. Jedne nam służą, inne nie. Te Twoje - odruchowe, raczej Ci nie służą. Podsunęłam powyżej inną możliwość. Pomyśl, czy nie byłoby dobrze, gdybyś zaczęła pracować nad zmianą swojego myślenia (interpretowania zdarzeń)?

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: