logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jeśli zapamiętam treść Biblii to będę zwolniony z czytania?
Autor: Karol (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2022-01-25 15:41

Niech będzie uwielbiona Trójca Święta, szczęść Boże!

Czy jeśli będę pamiętał dokładnie co jest napisane w Piśmie Świętym to jestem zwolniony z czytania Biblii? Zamierzam sobie zrobić szczegółowy plan wydarzeń z Pisma Świętego i nie wiem czy jest sens czytania Biblii ponownie czy wystarczy, że sobie przeczytam ten szczegółowy plan wydarzeń. Zamierzam sobie napisać ten szczegółowy plan wydarzeń Biblii, aby w pełni zapamiętać Pismo Święte.

Z góry dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam

 Re: Jeśli zapamiętam treść Biblii to będę zwolniony z czytania?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2022-01-25 16:28

W lekturze Pisma św. nie chodzi wcale o to, aby pamięciowo opanować wydarzenia w danej kolejnosci, ucząc się ich niczym historii danego kraju, na pamięć.

To nieporozumienie. Nie da się całości biblijnego tekstu objąć amatorskim planem wydarzeń. Wiele ksiąg nie ma charakteru fabularnego - to znaczy, nie są to chronologicznie opowiadane prawdziwe historie, lecz np. opowieści alegoryczne, pouczenia moralne, wskazówki, jak żyć, modlitwy, przekaz uczuć i doświadczeń.
Nie, sporządzenie i przeczytanie dowolnego planu nie zastąpi poznawania Pana Boga, szukania Go, słuchania, dążenia do kontaktu.

Jeśli opublikowałabym tu mój życiorys, to i tak nie miałbyś żadnych podstaw, by powiedzieć, ze mnie znasz. Poznałbyś formalną notkę. Nic więcej.
Wolisz spotykać się i zaprzyjaźnić się z kartką z encyklopedii czy z osobą?

PS Jest sens czytania Pisma św. do końca życia, codziennie.

 Re: Jeśli zapamiętam treść Biblii to będę zwolniony z czytania?
Autor: Ona (---.205.129.130.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2022-01-25 19:23

Pismo Święte to nie książka, tylko żywe Słowo Boga do Ciebie. To On przez nie mówi. Żadne notatki, komentarze tego nie zastąpią. To trochę tak, jakbyś swojej ukochanej dziewczynie napisał piękny, długi wiersz. A ona zrobiłaby z niego krótką notatkę dotyczącą treści.

 Re: Jeśli zapamiętam treść Biblii to będę zwolniony z czytania?
Autor: Aneta (77.87.0.---)
Data:   2022-01-25 20:45

Czy jeśli pamiętasz wiele wydarzeń z życia ukochanej osoby, to już nie musisz z nią rozmawiać?

 Re: Jeśli zapamiętam treść Biblii to będę zwolniony z czytania?
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-01-25 21:50

Zwolniony z obowiązku czytania Biblii nie będziesz, bo formalnie nie ma takiego obowiązku, więc nie ma z czego zwalniać (no chyba że czytanie Biblii polecił Ci spowiednik, ale to musisz już z nim ustalić). A jeśli chcesz nauczyć się Biblii na pamięć to próbuj, na pewno Ci to nie zaszkodzi.

 Re: Jeśli zapamiętam treść Biblii to będę zwolniony z czytania?
Autor: Kasia (---.146.37.225.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2022-01-25 22:13

Wydaję mi się Karolu, że albo jesteś skrupulantem albo możesz mieć zespół Aspergera, znałam taką osobę i miała bardzo podobne rozterki jak Ty. Nie starała się nawiązać osobistej relacji z Bogiem, tylko właśnie tak schematycznie podchodziła do wiary, bez spontanicznej modlitwy. Z Biblią jest tak samo. Traktujesz ją jak materiał do nauki na sprawdzian, tak przedmiotowo. A to tymczasem żywe Słowo Boże. Może staraj się czasem coś zrobić spontanicznie, modlitwa. Myślę że Bóg czy Anioł Stróż nie będzie miał Ci za złe jeśli zwrócisz się do Nich swoimi słowami, bo te Twoje ciągłe pytania o drobne rzeczy mogą zamęczyć i Ciebie i forumowiczów.

 Re: Jeśli zapamiętam treść Biblii to będę zwolniony z czytania?
Autor: Alicja (---.nwrknj.fios.verizon.net)
Data:   2022-01-25 22:58

Biblia to list miłosny Boga do mnie ciągle aktualny.
Bez czytania Biblii to jakbyś chciał chodzić z zamkniętymi oczami.
Obowiązku kochania też nie ma. Jak kochasz to jesteś; nie kochasz - nie jesteś.
"Twoje słowo jest lampą dla moich kroków i światłem na mojej ścieżce" (Ps 119, 105)
"Słuchaj Izraelu!" (Pwt 6,4). Żyd czyta Pisma codziennie i modli się tym tekstem.
Jak nie słuchasz regularnie to co to za miłość?
Czy można mieć relację z Chrystusem bez Biblii?
Czytając Biblię za każdym razem poznaję Boga bardziej i bardziej. I to jest niesamowicie fascynujące.
Żywe Słowo, to nawet trudno wyrazić. Słowo które ma moc:
"Żywe bowiem jest słowo Boże, skuteczne i ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy i ducha, stawów i szpiku, zdolne osądzić pragnienia i myśli serca. Nie ma stworzenia, które by było przed Nim niewidzialne, przeciwnie, wszystko odkryte i odsłonięte jest przed oczami Tego, któremu musimy zdać rachunek." (Hbr 4, 12-13)
"«Któż jest moją matką i [którzy] są braćmi?» I spoglądając na siedzących dokoła Niego rzekł: «Oto moja matka i moi bracia. Bo kto pełni wolę Bożą, ten Mi jest bratem, siostrą i matką» (Mk 3, 33-35)
Żyć Słowem na co dzień, modlić się i medytować to Słowo.
"A Słowo stało się ciałem i zamieszkało9 wśród nas. I oglądaliśmy Jego chwałę, chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca, pełen łaski i prawdy." (J 1,14) ❤
A co my robimy? Stawiamy Słowo na półce żeby kurz się zbierał a żyjemy tv/internetem.

 Re: Jeśli zapamiętam treść Biblii to będę zwolniony z czytania?
Autor: Kordian (---.hosted-by-worldstream.net)
Data:   2022-01-26 12:36

Karolu,

Koniecznie znajdź sobie spowiednika i jego pytaj o podobne sprawy. Słowo Boże jest żywe, a czytanie Biblii to fascynująca podróż, która powinna trwać przez całe życie. To podróż, w której masz przewodnika - Ducha Świętego.

Może spróbuj czytać czytania liturgiczne na dany dzień? Łatwiej wtedy dotrzeć do komentarzy np. na kanale dominikanie.pl lub Maskacjusz TV lub (klik). Wtedy żyjesz Słowem, którym żyje Kościół.

Pozdrawiam i pokoju życzę.

 Re: Jeśli zapamiętam treść Biblii to będę zwolniony z czytania?
Autor: maryla (---.dsl.bell)
Data:   2022-01-27 18:19

Karolu moge cie podziwiac ze potrafisz zapamietac tyle tresci.
A czy to dobrze czy nie to inni juz ci powiedzieli.

 Re: Jeśli zapamiętam treść Biblii to będę zwolniony z czytania?
Autor: Bea (---.centertel.pl)
Data:   2022-01-28 18:06

Szukasz wymówki dla siebie, by uniknąć potrzeby czytania Pisma Świętego.

 Re: Jeśli zapamiętam treść Biblii to będę zwolniony z czytania?
Autor: A. (---.toya.net.pl)
Data:   2022-02-06 13:49

1 Kor 13,11
"Gdy byłem dzieckiem, mówiłem jak dziecko, czułem jak dziecko, myślałem jak dziecko. Kiedy zaś stałem się mężem, wyzbyłem się tego, co dziecięce."

Czytając dziś całe Pismo Święte zrozumiesz je jako człowiek młody, z jego perspektywy. Jeżeli znowu przeczytasz za lat dziesięć, dwadzieścia, trzydzieści, twoja percepcja się zmieni. Zrozumiesz rzeczy, które mimo szczerych chęci będą dla Ciebie dziś niedostępne ze względu na obiektywne ograniczenia.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: