logo
Wtorek, 17 maja 2022
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 Jak rozumieć KKK 2217?
Autor: Marek (---.climaxnet.pl)
Data:   2022-05-07 19:31

KKK 2217:
"Tak długo jak dziecko mieszka z rodzicami, powinno być posłuszne każdej prośbie rodziców, która służy jego dobru lub dobru rodziny. "Dzieci, bądźcie posłuszne rodzicom we wszystkim, bo to jest miłe w Panu" (Kol 3, 20). Dzieci mają także słuchać rozsądnych zarządzeń swoich wychowawców i tych wszystkich, którym rodzice je powierzyli. Jeśli jednak dziecko jest przekonane w sumieniu, iż jest rzeczą moralnie złą być posłusznym danemu poleceniu, nie powinno się do niego stosować.
Wzrastając, dzieci będą nadal szanować swoich rodziców. Będą uprzedzać ich pragnienia, chętnie prosić o rady i przyjmować ich uzasadnione napomnienia. Posłuszeństwo wobec rodziców ustaje wraz z usamodzielnieniem się dzieci, pozostaje jednak szacunek, który jest im należny na zawsze. Ma on bowiem swoje źródło w bojaźni Bożej, jednym z darów Ducha Świętego."


Sporo osób wyjezdza na studia do innego miasta i mieszka w mieszkaniu lub w akademiku bez rodziców, ale rodzice tą osobę utrzymują.
1.Czy wtedy nie musi być już posłuszne rodzicom?

Szczerze mówiąć rozumiem jakby nie było zobowiązane przestrzegać zakazów np zabraniających jakiś typ godziwej rozrywki czy pytać się w jaki sposób może spędzać czas etc,ale uznaje że jeśli rodzice potrzebują aby przyjechać pomóc coś w domu to mam jakieś przekonanie że jest zobowiązane dziecko wtedy pomóc.

2.Czy to moje wyzej opisane przekonanie jest słuszne?

A jeśli chodzi o ten fragment to
3.Czy jak dziecko ma te kilkanascie lat to czy jego posłuszeństwo rodzicom ma być inne od posłuszeństwa rodzicom w wieku lat 5;tzn czy nastolatek gdy np zostanie zabroniony mu np jakis typ godziwej rozrywki to jest grzeszne złamanie tego zakazu?
"ustaje wraz z usamodzielnieniem się dzieci"


4.Jak pogodzić te dwa fragmenty bo ciężko mi uznac że dziecko które już na siebie zarabia ale dalej mieszka z rodzicami musi być im posłuszne...?

"Tak długo jak dziecko mieszka z rodzicami" "ustaje wraz z usamodzielnieniem się dzieci"

 Re: Jak rozumieć KKK 2217?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2022-05-07 23:25

Marku,

Jeżeli otrzymasz dowód osobisty, podejmiesz pracę, wyprowadzisz się z domu i będziesz na własnym utrzymaniu, to można powiedzieć, ze się usamodzielniłeś. Odtąd będziesz odpowiadać prawnie, moralnie za wszystkie swoje czyny. Nie musisz już żyć wg zakazów/nakazów rodziców. Jesteś u siebie.

Natomiast, jeżeli dorosły syn pracuje i mieszka z rodzicami to powinien uzgodnić i ustalić z nimi pewne zasady postępowania, aby nie wchodzić sobie nawzajem w paradę. Np. godziny wyjścia/ przejścia, udział w kosztach utrzymania czy drobne pomoce.

Rodzicom którzy Cie wychowali jesteś winien szacunek, co jest zapisane w Dekalogu: Czcij ojca swego i matkę swoją.
Możesz pomyśleć i o opiece nad nimi, kiedy się zestarzeją i będą nie pełnosprawni.

No chyba nie myślisz osłabić relacji ze swoimi rodzicami po swoim usamodzielnieniu się i wejściu w dorosłe, samodzielnie życie, po wyprowadzce.

Co innego w rodzinach dysfunkcyjnych, patologicznych z których młodzi ludzie chcą się jak najszybciej wyrwać i żyć godnie z dala od toksycznego środowiska rodzinnego. I nie są to jakieś marginalne przypadki. Niestety.

 Re: Jak rozumieć KKK 2217?
Autor: Mateusz (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2022-05-07 23:29

"Tak długo jak dziecko mieszka z rodzicami" "ustaje wraz z usamodzielnieniem się dzieci".

Skoro jesteś samodzielny - oznacza to, że na siebie zarabiasz i stać Cię na to, żeby kupić/wynająć mieszkanie, wprowadzić się do niego, a następnie je utrzymać. Wtedy jesteś w pełni niezależny - sam decydujesz o sobie i ponosisz wszelkie tego ewentualne konsekwencje. A dopóki nie masz swojego lokum i mieszkasz w domu rodzinnym, akceptujesz decyzje swoich rodziców. Choć decyzje te nie zawsze mają na celu ograniczanie Cię - pamiętaj, że nikt na tej ziemi nie chce dla Ciebie lepiej, niż oni. Naprawdę tego nie rozumiesz?

 Re: Jak rozumieć KKK 2217?
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2022-05-08 18:41

Przeczytaj uważnie całość. Tam nie ma mowy o bezwzględnym posłuszeństwie, tylko o:
- dobru dziecka i rodziny
- rozsądnych zarządzeniach.
Rozsądny rodzic nie zabrania godziwej rozrywki, bo wie, że służy ona dobru dziecka. Nierozsądnych zarządzeń dziecko, zwłaszcza dorosłe, nie ma obowiązku słuchać. Rozsądne dorosłe dziecko pomaga rodzicom kiedy tego potrzebują, niezależnie od nakazów.

 Re: Jak rozumieć KKK 2217?
Autor: Marek (---.ds1.agh.edu.pl)
Data:   2022-05-09 15:00

Naprawdę boje się że student który jest utrzymywany przez rodziców ma obowiązek moralny pytać się ich o to co może zrobić itp, a często mam taki lęk że tata bym odpowiedział przecząco na pytanie czy moge np zagrać w coś na komputerze czy obejrzeć film na YT poprzeglądać internet, czy wyjść gdzieś itp.

Ogólnie z jednej strony wydaję mi się to dość absurdalne żeby student mieszkający osobno ale jednak będący na utrzymaniu rodziców musiał się słuchać w tego typu kwestiach ich słuchać ale powyższe odpowiedzi nie nakierowują mnie na ten tok myślenia.

"dobru dziecka i rodziny rozsądnych zarządzeniach"

Odnośnie tego mam wrażenie że są takie np zakazy rodziców które służą dobru dziecka. Ale jeśli tego zakazu by nie było to też by nic złego się nie stało...

 Re: Jak rozumieć KKK 2217?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2022-05-09 16:02

"Naprawdę boje się że student który jest utrzymywany przez rodziców ma obowiązek moralny pytać się ich o to co może zrobić itp."

Ale gdzie jest napisane, Marku, że dorosła osoba ma pytać rodziców o każdy drobiazg? Najwyraźniej osoba ta dorosła nie jest, skoro chce pytać o zgodę na każde wyjście czy film (pomijam sytuację, gdy wiadomo, że jest jakiś pilny rodzinny obowiązek do realizacji w domu albo gdy w domu jest jeden wspólny odbiornik i negocjuje się, co oglądamy), na zajrzenie do internetu itd.

Chyba nie masz wyczucia równowagi. Ani wystarczającego rozeznania, co jest dobre.
Lęki też bywają sygnałem zamętu.

 Re: Jak rozumieć KKK 2217?
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2022-05-09 21:59

Dorastanie to nie bramka logiczna w komputerze, która działa tylko w trybie 0 albo 1. Małe dziecko potrzebuje innych granic niż student. Dobrzy rodzice wychowują do samodzielności, pozwalając w miarę dojrzewania na coraz większą autonomię. Nie jest dobre pozwalanie 5-latkowi na samodzielny pobyt poza domem i powrót o 23, nie jest też dobre mówienie studentowi w co się ma ubrać i jakie gry wybierać.
Jakie zakazy rodzicielskie służą według Ciebie studentowi?

 Re: Jak rozumieć KKK 2217?
Autor: maryla (---.dsl.be)
Data:   2022-05-10 04:46

Mysle ze mowa ze dzieci powinny byc posluszne rodzicom nie jest takie doslowne. Czy nie chodzi przypadkiem o to iz jezeli rodzice utrzymuja studenta to powinien rozmawiac z rodzicami na temat swoich postanowien dotyczacych nawet przyszlych wydatkow ktorymi obdaruje tych starych rodzicow? Studenci powinni czuc to w sercu ze nawet jak to sa starzy niezaradni (ale posiadajacy kase na ich studia) rodzice to powinni byc informowani nie tylko o przyszlych podwyzkach ale rowniez o tym co dzieje sie na studiach aby nie czuli sie odizolowani. Nie musicie wszystkiego mowic ale nie powinniscie ich traktowac jak takich ktorym nie nalezy sie godnosc tylko z tego powodu ze sie zestarzeli. mysle ze czasy sie zmienily i KKK powinien zostac w tym wzgledzie poprawiony.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: