logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Dlaczego wizerunek Jezusa różni się od naturalnego wyglądu?
Autor: Jola (---.centertel.pl)
Data:   2022-05-11 20:18

Dlaczego wizerunek Jezusa Miłosiernego, który on sam opisał siostrze Faustynie, zlecając namalowanie siebie (niebieskie oczy, jasna karnacja, blond włosy), tak diametralnie różni się od naturalnego wyglądu Jezusa (z pochodzenia Żyda, gdzie oprawa oczu, karnacja, włosy są z reguły ciemne)?

 Re: Dlaczego wizerunek Jezusa różni się od naturalnego wyglądu?
Autor: Alina (---.hsd1.nj.comcast.net)
Data:   2022-05-11 21:18

W 1934 roku Eugeniusz Kazimirowski namalował obraz Jezusa Miłosiernego według wskazówek świętej siostry Faustyny. Oblicze Chrystusa z tego wizerunku jest tym samym obliczem, które widnieje na Chuście z Manoppello i Całunie Turyńskim. Tego niezwykłego odkrycia dokonała siostra Blandina Paschalis Schlömer, niemiecka trapistka. Zakonnica nałożyła komputerowo obraz Jezusa Miłosiernego na 2 całuny i dowiodła, że wszystkie wizerunki przedstawiają tę samą osobę – Jezusa Chrystusa!

http://idziemy.pl/wiara/oblicze-jezusa-milosiernego/63907

 Re: Dlaczego wizerunek Jezusa różni się od naturalneogo wyglądu?
Autor: nowy (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-05-11 21:47

Polecam poniższy film, który dosyć dokładnie opowiada jak powstał obraz. Dodatkowo analizowane są podobieństwa pomiędzy wizerunkiem Jezusa Miłosiernego oraz Całunem Turyńskim.

MIŁOŚĆ I MIŁOSIERDZIE - oficjalny zwiastun filmu: (klik).

Niedawno film był dwukrotnie wyświetlany w TVP1.
MIŁOŚĆ I MIŁOSIERDZIE
Pasjonujący dokument fabularyzowany o Bożym Miłosierdziu i misji Siostry Faustyny Kowalskiej.
(Miłość i Miłosierdzie) Reż. Michał Kondrat, Prod. Polska 2019. Obecnie jest dostępny u salwatorianów na katoflix.pl: (klik).

 Re: Dlaczego wizerunek Jezusa różni się od naturalneogo wyglądu?
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2022-05-11 21:54

Sam Jezus powiedział: "Nie w piękności farby ani pędzla jest wielkość tego obrazu, ale w łasce Mojej” (Dz 313).
Nie znalazłam informacji o której piszesz, tzn. że Jezus ma mieć na obrazie konkretny kolor oczu i włosów. Miał mieć spojrzenie jak z krzyża, miał przyjść i mieć rękę wzniesiona jak do błogosławieństwa.

 Re: Dlaczego wizerunek Jezusa różni się od naturalneogo wyglądu?
Autor: Danusia (178.219.104.---)
Data:   2022-05-11 22:17

To co piszesz to uogólnienie. Obraz Jezusa miłosiernego chyba nie jest fotografią Pana. Szczerze Ci powiem, że wizerunek z Całunu Turyńskiego, Oblicza Pana Jezusa Zmartwychwstałego jest mi najbliższy. Naukowcy znaleźli także podobieństwo z Chusty z Manopello. Co do karnacji to król Dawid miał też niebieskie oczy i był o rudym kolorze włosów.
Nie ma co spekulować. Myślmy i róbmy wszystko by zbliżyć z podobieństwem serca nasze z Chrystusowym.

1 Sm 16:
10 I Jesse przedstawił Samuelowi siedmiu swoich synów, lecz Samuel oświadczył Jessemu: «Nie ich wybrał Pan».
11 Samuel więc zapytał Jessego: «Czy to już wszyscy młodzieńcy?» Odrzekł: «Pozostał jeszcze najmniejszy5, lecz on pasie owce». Samuel powiedział do Jessego: «Poślij po niego i sprowadź tutaj, gdyż nie rozpoczniemy uczty, dopóki on nie przyjdzie».
12 Posłał więc i przyprowadzono go: był on rudy6, miał piękne oczy i pociągający wygląd. - Pan rzekł: «Wstań i namaść go, to ten».
13 Wziął więc Samuel róg z oliwą i namaścił go pośrodku jego braci. Począwszy od tego dnia duch Pański opanował Dawida. Samuel zaś udał się z powrotem do Rama.

Nie wiem skąd ja te niebieskie oczy wytrzasnęłam?

 Re: Dlaczego wizerunek Jezusa różni się od naturalneogo wyglądu?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2022-05-11 22:55

Trzeba byłoby sprawdzić, własnej pamięci nie ufam, nie pamiętam, żeby w "Dzienniczku" były jakikolwiek wskazówki co do koloru oczu i włosów Pana Jezusa.
Wiemy, że siostra Faustyna z obrazu zadowolona nie była. Wizerunków Jezusa Miłosiernego jest zresztą kilka, różnych, różnego autorstwa...

Nie tylko Miłosiernego. Niektórych obrazów nie lubię. Niektóre bardzo mi się podobają. Szalenie mnie ciekawi prawdziwa Twarz. Obeszłam dziesiątki galerii ze sztuką religijną, prześwietnych i najzwyczajniejszych kościołów. I wiesz, mimo tych wszystkich wrażeń, stylów, zdziwień, wzruszeń i wstrząsów wiem, że nic nie wiem o rzeczywistym fizycznym wizerunku Pana... Jeśli pozwoli, kiedyś zobaczę. To zresztą fascynująca perspektywa, zobaczyć Tego, dla którego się żyje.

https://deon.pl/po-godzinach/czy-wolno-przedstawiac-jezusa-w-taki-sposob-wideo,435770 Obejrzyj. Mądre.

Faktem jest, że co kultura, to inny obraz (w sensie wizualnym) Jezusa. Maryi też (np. https://misyjne.pl/10-wizerunkow-maryjnych-o-ktorych-wiedziales/
Malujemy, jak umiemy. Jak serce podpowiada. Jak nam bliżej.
Nic nie wiemy o rysach Jezusa poza tym, co może np. sugerować całun z Turynu, ale i on nic nie mówi o kolorach itp.
Bo to najwyraźniej nie jest ważne. Ani ćwierć słowa o tym w Ewangelii, zauważ.

 Re: Dlaczego wizerunek Jezusa różni się od naturalneogo wyglądu?
Autor: Marek Piotrowski (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-05-11 22:56

Odpowiem na dwa sposoby:
1
Byłaś w Izraelu?
Na ulicy chodzą ludzie o KAŻDYM wyglądzie. Nie inaczej było w czasie Cesarstwa Rzymskiego, gdzie wymiana genów była równie szybka jak dziś (sam byłem zdumiony, gdy o tym czytałem, wydawało mi się, że jednak dziś, gdy mamy podróże lotnicze jest szybciej - okazuje się jednak, że fakt, że dziś jest wielokrotnie więcej ludzi na Ziemi nieco zwalnia tę wymianę.

2
Obraz Jezusa Miłosiernego to ikona, malowana na podstawie opisu słownego. Przy czym opis ten zajmował się rzeczami istotnymi przy "pisaniu" Ikony, a nie elementami o których piszesz (kolor oczu, karnacja, kolor włosów). Mimo tego, co napisałem w punkcie 1, wątpię, by Jezus miał taki wygląd. Tyle, że to nie ma żadnego znaczenia.

 Re: Dlaczego wizerunek Jezusa różni się od naturalneogo wyglądu?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2022-05-16 23:17

Jolu,

Pan Jezus na obrazie jest bardziej Europejczykiem niż Semitą. To prawda. Myślę, ze na pewno był, jak na tamte czasy i miejsce, bardzo przystojnym mężczyzną - Żydem.
Gromadził i przyciągał do siebie liczne tłumy, mężczyzn i kobiet nie tylko mądrością swoich słów i niezwykłością czynów, ale również wielką swoją delikatnością i urodą. Jestem przekonana, że spośród wszystkich Izraelitów mocno się
wśród nich wyróżniał :)

 Re: Dlaczego wizerunek Jezusa różni się od naturalneogo wyglądu?
Autor: Ona (---.205.144.62.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2022-05-17 06:52

Jak już ktoś zauważył, obraz nie jest fotografią, tylko pewnym wyobrażeniem. Faustynie nie przypadł do gustu. Kiedyś, odnośnie objawień maryjnych, czytałam komentarz, że Maryja dostosowuje swój wygląd do percepcji odbiorcy, dlatego powstają tak różne wizerunki. Często trafiały one do ludzi prostych, którym łatwiej było przyjąć Maryję o wyglądzie takim jak oni, niż jako Żydówkę. Bóg zniża się do naszych ograniczeń.

 Re: Dlaczego wizerunek Jezusa różni się od naturalneogo wyglądu?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2022-05-21 15:10

Powinnam dodać :)

"Tyś najpiękniejszy z synów ludzkich
wdzięk rozlał się na twoich wargach
przeto tobie pobłogosławił Bóg na wieki" (por. Ps 45,3 )

"Oczy twe ujrzą króla w całej jego krasie". (por. Iz 33,17)

 Re: Dlaczego wizerunek Jezusa różni się od naturalneogo wyglądu?
Autor: Robert (---.w.knc.pl)
Data:   2022-05-24 09:19

I jeszcze: "Tam przemienił się wobec nich: twarz Jego zajaśniała jak słońce, odzienie zaś stało się białe jak światło." Mt. 17:2

 Re: Dlaczego wizerunek Jezusa różni się od naturalneogo wyglądu?
Autor: Jakub (---.warszawa.vectranet.pl)
Data:   2024-03-18 17:51

Błędem jest mylenie Żydów aszkenazyjskich i ich wyglądu z Żydami mieszkającymi w Palestynie ponad dwa tysiące lat temu. To właśnie współczesne spojrzenie na cechy "typowego Żyda" zaciemnia nam obraz. Ewentualne podobieństwo może dotyczyć Sefardyjczyków. Pan Jezus mógł mieć więc niebieskie oczy. Wielu Żydów ma.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: