logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak działa pokuta?
Autor: Pokutowicz (---.dynamic.dsl.as9105.com)
Data:   2022-05-29 18:57

Pytanie, chodze do spowiedzi co miesiac, jezeli np popelnie grzech ciezki i jestem bez łaski uswiecajacej to czy modlitwy pokutne, post, jalmuzna dzialaja jako że pokuta i mniej w czyscu sie bedzie siedziec? Czy pokuta dziala tylko w stanie łaski uswiecajacej?

 Re: Jak działa pokuta?
Autor: nowy (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-05-29 21:07

Bardzo podoba mi się fakt, że myślisz o tym co zrobić aby jak najkrócej być w czyśćcu. Poszedłbym krok dalej i zrobił plan jak w ogóle nie trafić do czyśćca - pójść prosto do nieba.
Ludzie mają plany na wszystko - edukacje, karierę zawodową, pomnażanie majątku, założenie rodziny a mało kto planuje aby pójść prosto do nieba.

Jeśli dobrze wszystko rozumiem to gdy jesteśmy w stanie łaski uświęcającej to nasze dobre uczynki przysparzają nam łask, które się zapisują w naszym skarbcu w niebie.
Gdy utracimy stan łaski uświęcającej to nie otrzymujemy łask za nasze dobre uczynki - nasze łaski się marnują. Kiedy jednak pójdziemy do spowiedzi to te wszystkie "zmarnowane" łaski trafiają do naszego skarbca w niebie. Z tego powodu nie należy zaprzestawać modlitw, postów, jałmużny itp. gdy popełnimy grzech ciężki.

Jeśli zależy Ci na uzbieraniu dużej ilości łask (aby pójść prosto do nieba, albo być krócej w czyśćcu) to sugeruję podczas każdej niedzielnej Mszy być w stanie łaski uświęcającej i przystąpić do Komunii. Nic nie daje nam tak wielu łask co udział we Mszy z przystąpieniem do Komunii. Nie przystąpić do Komunii w niedzielną Mszę to ogromna strata.

Gloria Polo w swoim świadectwie napisała, że dusze, które trafiły prosto do nieba osiągnęły to dzięki częstemu udziałowi we Mszy (w domyśle łącznie z przyjęciem Komunii) oraz adoracji.

 Re: Jak działa pokuta?
Autor: Marek Piotrowski (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-05-29 21:28

Dobre uczynki są ZAWSZE z Boga:
„Ja jestem krzewem winnym, wy - latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić” /J 15,5/

Sobór Trydencki wyraził to stwierdzeniem, brzmiącym mniej-więcej tak: „Bóg chce, aby naszą zasługą było to co jest Jego darem”.

Uczynki stoją za każdym na sądzie, nawet gdy człowiek je czyniący o Bogu nie słyszał - napisano bowiem „odda każdemu według uczynków jego” (Rz 2,6).

Uczynki byłyby bezowocne gdyby były czynione w pysze typu „wyczynię sobie zbawienie” - upatrywanie zbawienia w swoich uczynkach jest naiwne, gdyż nie mogą one wysłużyć nam Łaski zbawienia (w tej sprawie są rzeczywiście „jak skrwawiona szmata”)

Nawet czyny pogan są ważne na sądzie:
„Bo gdy poganie, którzy Prawa nie mają, idąc za naturą, czynią to, co Prawo nakazuje, chociaż Prawa nie mają, sami dla siebie są Prawem. Wykazują oni, że treść Prawa wypisana jest w ich sercach, gdy jednocześnie ich sumienie staje jako świadek, a mianowicie ich myśli na przemian ich oskarżające lub uniewinniające.” /Rz 2, 14-15/

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: