logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy noszenia krzyża z tyłu jest zgodne z zasadami?
Autor: Magdalena (---.146.204.128.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2022-06-07 20:12

Dobry wieczór, mam pytanie, co znaczy jak ktoś nosi wisiorek z Krzyżem w ten sposób, że Krzyż znajduje się z tyłu. Czy to jest zgodne z zasadami noszenia wisiorka z krzyżem?

 Re: Czy noszenia krzyża z tyłu jest zgodne z zasadami?
Autor: Mateusz (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2022-06-19 21:52

Zacznijmy od tego, że nie ma czegoś takiego, jak "wisiorek z krzyżem". Wisiorki wszelkiego rodzaju nosi się jako ozdoby. A krzyżyk lub medalik po to, aby przypominały osobie noszącej o wyznawanej przez nią wierze. Dlaczego jej? Dlatego, że zwykle nosimy je pod, a nie na ubraniu. Z tego powodu powodu zastanawia mnie na jakiej podstawie stwierdziłaś, że wspomniany krzyż/medalik był noszony tyłem do przodu. Nie powiesz przecież, że zaglądałaś tej osobie pod bluzkę lub koszulę? I jeszcze jedno: jeśli chodzi o krzyżyk, o jego odwrotnym noszeniu mówimy tylko wtedy, gdy mamy do czynienia z miniaturowym krucyfiksem, to znaczy, gdy widnieje na nim wizerunek ukrzyżowanego Pana Jezusa. Jeśli jest on gładki i (najczęściej) płaski, to nie sposób stwierdzić, gdzie jest jego przód, a gdzie tył - nieprawdaż?

 Re: Czy noszenia krzyża z tyłu jest zgodne z zasadami?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2022-06-19 23:32

Co to znaczy: z tyłu? najpierw pomyślalam, że na plecach. No wiesz, pewnych rzeczy się nie da i nie warto ustawicznie kontrolować - i na pewno w nocy albo przy intensywniejszym ruchu zdarza się, że krzyżyk (z pasyjką, z delikatnie wypukłą postacią Chrystusa) ląduje na plecach - noszę go całą dobę pod odzieżą. A skoro pod odzieżą, to naprawdę nie jest najważniejsze, czy ktoś czasem nie założy postacią do ciała. To naprawdę żadna zbrodnia ani nie ma zasady "prawidłowo").

Ale wiem też, że zwłaszcza kobiety noszą niekiedy łańcuszek czy medalik w sposób widoczny, metodą "do sukienki", tak, aby był widoczny w dekolcie. Mnie też się zdarza - na krótszym, delikatniejszym łańcuszku, który w nocy zapewne bym zerwała. I to nie jest - uzupełnię wypowiedź Mateusza - ani POD, ani NA ubraniu, tylko jednak na ciele. Nie widzę absolutnie nic niewłaściwego w tym, że krzyżyk czy medalik widać. Co więcej, to mobilizujące - może i zrobić coś niecnego "pod szyldem" jest trudniej, większy wstyd, bardziej widoczna niespójność czynu i deklaracji.

 Re: Czy noszenia krzyża z tyłu jest zgodne z zasadami?
Autor: Jola (---.centertel.pl)
Data:   2022-06-20 14:46

Ludzie w ostatnich czasach zaczęli produkować, używać i nosić krzyżyki, jako ozdoby - kolczyki, wisiorki, pierścionki, bransoletki, tatuować je lub nosić ubrania z takimi symbolami. Jednak to zwykle krzyże wyzbyte pierwotnej symboliki i używane przez ludzi bynajmniej nie religijnych (lub wierzących, z niską świadomością lub dbałością o sacrum), a chcących zaszpanować, wpisać się w trendy, być "cool" lub celowo wzbudzać kontrowersje.

 Re: Czy noszenia krzyża z tyłu jest zgodne z zasadami?
Autor: Mimi77 (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2022-06-20 21:46

Krzyżyk noszę zawsze na wierzchu, bo to moje wyznanie wiary.

 Re: Czy noszenia krzyża z tyłu jest zgodne z zasadami?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2022-06-20 22:49

Jolu, trudność polega na tym, że nie jest proste odróżnienie, kiedy krzyżyk na bransoletce czy na łańcuszku bądź rzemyku (ów "wisiorek") czy wydrukowany na koszulce jest pustym znakiem, kiedy zaś symbolem religijnym. Myślę, że warto być ostrożnym przy ewentualnym uznawaniu danego przypadku za modę itp. Jeśli kogoś nie znam osobiście, to nie dosć często nie mam żadnych podstaw do szybkiej opinii dotyczącej np. dbałości o sacrum.

 Re: Czy noszenia krzyża z tyłu jest zgodne z zasadami?
Autor: Jola (---.centertel.pl)
Data:   2022-06-20 23:48

Hanna, w większości łatwe
Naszyjniki, łańcuszki z krzyżykiem w poziomie
Koszulki z grafikami heavymetalowymi i w tej stylistyce krzyże, nawet odwrócone
Tatuaże z krzyżami, np.za uchem, na dłoni, placach
Kolczyki z krzyżykiem

 Re: Czy noszenia krzyża z tyłu jest zgodne z zasadami?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2022-06-21 01:29

Z krzyżykiem w poziomie i jednoznaczną wymową nadal byłabym ostrożna. Nie wybrałabym osobiście, ale też nie odrzucam z definicji.
Myślę, że wgląd w intencje osoby jest tu bardzo ważny.
(klik); (klik).

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: