logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy żal niedoskonały może działać jak doskonały?
Autor: Karoll (---.stansat.pl)
Data:   2022-08-06 15:25

Szczęść Boże
Mam pewne wątpliwość odnośnie żalu doskonałego i niedoskonałego
Ze stron, które czytałem wynika, że żal doskonały to stan, w którym ktoś bardzo żałuje za grzechy, ponieważ bardzo kocha Boga. Podobno w tym stanie wystarczy już tylko samemu spełnić resztę warunków spowiedzi i pragnąć normalnej spowiedzi tak szybko jak to możliwe, żeby uzyskać rozgrzeszenie.
Moje niepewności zaczynają się przy żalu niedoskonałym. Podobno, wynika on ze strachu przed karą (rozumiem że chodzi tu o lęk przed pójściem do piekła) i z tego co wyczytałem, jest wystarczający, żeby uzyskać rozgrzeszenie. Kocham Boga, ale moja miłość nie jest na tyle duża, żebym mógł z serca żałować za grzechy, bo zraniłem Boga. Szczerze mówiąc, niestety nie czuję, żeby moja relacja z Panem była na tyle bliska, żebym z czystej miłości, a nie obawy przed potępieniem żałował za grzechy. Jednak czy żal niedoskonały może wystarczyć, żeby samemu otrzymać rozgrzeszenie bez spowiednika (oczywiście na tych samych zasadach co z żalem doskonałym, tylko w wyniku obawy przed potępieniem). Czy zuchwałość może zostać w ten sposób odpuszczona?

 Re: Czy żal niedoskonały może dziać jak doskonały?
Autor: Mateusz (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2022-08-06 23:09

"Jednak czy żal niedoskonały może wystarczyć, żeby samemu otrzymać rozgrzeszenie bez spowiednika"?
Nie, Panie Kombinatorze, nie wystarczy. Żal niedoskonały wystarcza jedynie do godnego przystąpienia do sakramentu pokuty. Czyli do spowiedzi w konfesjonale. Myślisz, że mając świadomość grzechu ciężkiego możesz po prostu pomyśleć sobie "w sumie to źle zrobiłem, no trochę mi z tym niewygodnie, bo to chyba nie do końca w porządku przystąpić teraz do Komunii" i sprawa będzie załatwiona? NIE, nie będzie. I nawet nie wypowiadaj takich myśli głośno, bo to brzmi tak, jak chciał kpić z sakramentu pokuty z jednej strony, a Bożego Miłosierdzia z drugiej, bo coś byś sobie pomyślał albo powiedział i Pan Bóg miałby obowiązek (!) odpuścić Ci wszystko.

 Re: Czy żal niedoskonały może dziać jak doskonały?
Autor: Estera (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2022-08-07 14:05

Widzę w Twojej wypowiedzi jedna nieścisłość: Ty nie pragniesz jak najszybszej spowiedzi. Ty w ogóle nie chcesz z tego sakramentu skorzystać, a jednocześnie mieć odpuszczone grzechy. Nie tędy droga.

 Re: Czy żal niedoskonały może dziać jak doskonały?
Autor: Hania (---.icpnet.pl)
Data:   2022-08-08 19:17

Żal doskonały i niedoskonały gładzi grzechy powszednie. Wzbudzamy go np. na początku mszy św., aby móc przystąpić z czystym sercem do Komunii Św. Grzechów ciężkich bez spowiedzi nie gładzi żaden żal - ani niedoskonały, ani doskonały i do Komunii Św. uzyskania rozgrzeszenia w Sakramencie Pokuty pójść nie można.
Choć z grzechów powszednich nie musimy się spowiadać. Warto poddać je rozeznaniu spowiednika w konfesjonale, aby pomóc sobie w walce z nimi.
A co do grzechów ciężkich, jest wyjątek - w obliczu śmierci, gdy nie ma możliwości wyspowiadania się, żal za grzechy może nas uchronić przed potępieniem wiecznym.
Radzę Ci tak jak wyżej wypowiadający się: nie kombinuj jak samemu sobie odpuścić grzechy, bo nie masz takiej mocy. Nawet te lekkie, za które żałujemy w spowiedzi powszechnej odpuszcza nam Bóg, a nie my sami.
Regularnie klękaj w konfesjonale.

-----------

od moderacji, z Katechizmu Kościoła Katolickiego:

Żal za grzechy

KKK 1492 Żal za grzechy (nazywany także skruchą) powinien wypływać z motywów wynikających z wiary. Jeśli jego źródłem jest miłość do Boga, nazywamy go "doskonałym"; jeśli opiera się na innych motywach, nazywamy go "niedoskonałym".

KKK 1451 Wśród aktów penitenta żal za grzechy zajmuje pierwsze miejsce. Jest to "ból duszy i znienawidzenie popełnionego grzechu z postanowieniem niegrzeszenia w przyszłości" (Sobór Trydencki: DS 1676).

KKK 1452 Gdy żal wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko, jest nazywany "żalem doskonałym" lub "żalem z miłości" (contritio). Taki żal odpuszcza grzechy powszednie. Przynosi on także przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe (Por. Sobór Trydencki: DS 1677).

KKK 1453 Także żal nazywany "niedoskonałym" (attritio) jest darem Bożym, poruszeniem Ducha Świętego. Rodzi się on z rozważania brzydoty grzechu lub lęku przed wiecznym potępieniem i innymi karami, które grożą grzesznikowi (żal ze strachu). Takie poruszenie sumienia może zapoczątkować wewnętrzną ewolucję, która pod działaniem łaski może zakończyć się rozgrzeszeniem sakramentalnym. Żal niedoskonały nie przynosi jednak przebaczenia grzechów ciężkich, ale przygotowuje do niego w sakramencie pokuty (Por. Sobór Trydencki: DS 1678; 1705).

http://www.katechizm.opoka.org.pl/


Kodeks Prawa Kanonicznego, kanon 960:

"Indywidualna i integralna spowiedź oraz rozgrzeszenie stanowią jedyny zwyczajny sposób, przez który wierny, świadomy grzechu ciężkiego, dostępuje pojednania z Bogiem i Kościołem. Jedynie niemożliwość fizyczna lub moralna zwalnia od takiej spowiedzi. W takim wypadku pojednanie może się dokonać również innymi sposobami."

http://www.intratext.com/IXT/POL0025/_P2L.HTM

 Re: Czy żal niedoskonały może dziać jak doskonały?
Autor: Pax (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2022-08-10 09:31

Żal doskonały nie zastępuje spowiedzi. To nie jest sakrament pokuty, lecz możliwa forma pojednania z Bogiem w sytuacjach ekstremalnych (wojna, epidemia) zagrożenia życia i braku możliwości skorzystania z posługi kapłana. Opiera się na osobistej relacji z Bogiem, szczerej miłości i żalu - Pan Bóg może wysłuchać Twoją modlitwę z prośbą o przebaczenie grzechów i przebaczyć bez posługi kapłana. Tu potrzebna jest szczera czysta miłość, strach przed karą to za mało - dlatego żal niedoskonały nie wiąże się z przebaczeniem i pojednaniem bez spowiedzi. "W prawdziwej miłości nie ma lęku" (1 J 4,18). Nie jest to tak, że zrobię sobie żal doskonały i idę do Komunii św.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: