logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Planuję seminarium. Czy zaprzestać z nią kontaktów?
Autor: Jakub (---.184.145.204.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2022-08-06 20:07

Jestem teraz w klasie maturalnej i rozeznaje co robić dalej. Czuję, że Bóg powołuje mnie do seminarium i tam również planuje iść. Mam jednak bardzo dobrą koleżankę i często spędzamy razem czasem, chodzimy na jakieś wycieczki, oglądamy coś, no po prostu fajnie się bawimy. Ostatnio jak była smutna to mówiłem jej jakieś miłe rzeczy i chciałem przytulić. Czasem zdarza mi się rzucić jakimś tekstem flirtowym, ale oboje wiemy, że to żarty.

I moje pytanie jest taki. Czy czując takie powołanie powinienem zaprzestać z nią kontaktów/spotkań? Czasami się martwię, że ona może pomyśleć, że ja chce czegoś wiecej aniżeli zwykłej koleżeńskiej relacji i się zakochać. Aczkolwiek ja jej nic nie obiecywałem otwarcie nigdy jeśli chodzi o związek, wielekrotnie jak na te tematy rozmawialiśmy mowiłem, że nikogo nie szukam, ale boję się, że może czasem coś źle powiem co może zostać jakoś dwuznacznie odebrane albo coś. A nie chce jej robić nadziei.

 Re: Planuję seminarium. Czy zaprzestać z nią kontaktów?
Autor: nowy (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-08-06 21:23

Pamiętaj, że komunikacja między ludźmi odbywa się nie tylko poprzez słowa, ale również niewerbalnie. Często to co wyrażamy swoim zachowaniem ma większy wpływ na odbiorcę niż nasze słowa.

 Re: Planuję seminarium. Czy zaprzestać z nią kontaktów?
Autor: Akittm (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2022-08-06 23:12

To może powiedz jej o swoich planach. Lepiej tak, niż zrywać kontakt znienacka i "bez powodu", bo to, że Ty sobie myślisz, że ona sobie pomyśli, to trochę słabo... Chociaż jeśli sam naruszasz granice, to weź za to odpowiedzialność - zapytaj ją jak ona to widzi, żeby nie naruszać jej wrażliwości jakimś zachowaniem. Zresztą czy Ty się nie boisz swoich uczuć? Nawet gdyby się dziewczyna zakochała, to nie przekreśla Twojej drogi do seminarium. Najlepiej o tym z nią porozmawiaj - o tym czy traktujesz ją w porządku.

 Re: Planuję seminarium. Czy zaprzestać z nią kontaktów?
Autor: Jola (---.centertel.pl)
Data:   2022-08-07 00:13

To skoro dobra koleżanka, to chyba wie o seminarium?

 Re: Planuję seminarium. Czy zaprzestać z nią kontaktów?
Autor: Mira (---.securex.cc)
Data:   2022-08-07 00:51

Rozeznawaj dalej, a jeśli nie chcesz zrobić tej dziewczynie krzywdy, to faktycznie urwij kontakt.

 Re: Planuję seminarium. Czy zaprzestać z nią kontaktów?
Autor: Anonima (---.customer.tom-net.pl)
Data:   2022-08-07 11:08

Kontaktów nie musisz zrywać, ale powiedz jej o swoich planach aby wiedziała na czym stoi.

 Re: Planuję seminarium. Czy zaprzestać z nią kontaktów?
Autor: Aneta (77.87.0.---)
Data:   2022-08-07 12:42

Powiedz jej wprost o swoim powołaniu i życiowych planach. Jeśli Twoje intencje są czyste, a ona zaakceptuje Twój wybór, to nie widzę powodu, by zrywać kontakt. Księża mogą przyjaźnić się z kobietami, należy jednak bardzo dbać o jasność sytuacji i unikać zgorszenia (np. wyjazd tylko we dwoje może nie być do końca właściwy, ze względu na możliwość zgorszenia). Tylko jak najszybciej powiedz jej o swoim powołaniu, inaczej możesz zrobić jej wielką krzywdę. Nawet jeśli nic jej nie obiecywałeś, to ona może domyślać się niestworzonych rzeczy.

 Re: Planuję seminarium. Czy zaprzestać z nią kontaktów?
Autor: Marcin (---.centertel.pl)
Data:   2022-08-07 13:11

Tu potrzebna jest daleko idąca ostrożność, bo jesteś odpowiedzialny nie tylko za swoje uczucia, ale też drugiej osoby.

 Re: Planuję seminarium. Czy zaprzestać z nią kontaktów?
Autor: Agata (---.play-internet.pl)
Data:   2022-08-07 17:01

Jeśli to dobra koleżanka, to może po prostu podziel się z nią wątpliwościami co do powołania. Powiedz, że rozważasz seminarium. Zobaczysz, jaka będzie jej reakcja, a ona będzie wiedzieć na czym stoi. To na pewno lepsze wyjście niż nagle zerwanie kontaktu bez wyjaśnienia o co chodzi. Takie zerwanie byłoby dość okrutne i skrzywdziłbyś ją tylko bardziej.

 Re: Planuję seminarium. Czy zaprzestać z nią kontaktów?
Autor: Hania (---.icpnet.pl)
Data:   2022-08-07 20:14

Jeśli zostaniesz księdzem, będziesz współpracował i układał relacje z różnymi osobami, w różnym wieku, w tym także z dziewczynami i młodymi kobietami. Potraktuj znajomość z ową koleżanką na obecnym etapie jako ćwiczenie odpowiedniego zachowywania się wobec młodej osoby płci przeciwnej, aby być kolegą, kumplem na wycieczki, do kina, do dyskusji na palące tematy. Może przyjacielem.
Przecież jako kleryk nie zerwiesz wszelkich znajomości sprzed seminarium. Niejeden kolega i nie jedna koleżanka może być dla Ciebie podporą podczas tej wieloletniej formacji.
Dwóch moich kolegów wybrało drogę życia osoby duchownej, a nasze koleżeństwo przetrwało, w jednym wypadku zmieniło się w kilkudziesięcioletnią już przyjaźń.
Ja bym radziła Ci nie zrywać z nią kontaktu, jeśli chcesz być księdzem blisko ludzi i ich życia, to musisz uczyć się funkcjonować układać relacje z każdym w Twoim otoczeniu.
Powodzenia w rozeznawaniu powołania.

 Re: Planuję seminarium. Czy zaprzestać z nią kontaktów?
Autor: hanna (---.147.8.30.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2022-08-07 23:16

"Czasami się martwię, że ona może pomyśleć, że ja chce czegoś więcej aniżeli zwykłej koleżeńskiej relacji i się zakochać." Słusznie. Może się tak stać. I niekoniecznie będziesz szybko o tym wiedział. To zależy od osobowości tej dziewczyny.

"Czasem zdarza mi się rzucić jakimś tekstem flirtowym, ale oboje wiemy, że to żarty." Masz 110% pewności, że dla niej to tylko i wyłącznie żart? Powiedzieliście to sobie bardzo poważnie, w twarz? Nie wydaje mi się, żeby zabawa we flirt była w tym momencie zupełnie bezpieczna. Nie jesteś (ja też nie) w skórze tej dziewczyny.

Zrywanie kontaktu nie jest natychmiastowo konieczne, ale uczciwość nakazuje porozmawiać o tym, jaką drogę - seminaryjną - bierzesz pod uwagę. Bardzo dobrze, że masz wątpliwości co do tego, co może przeżywać lub odczuwać koleżanka. Odpowiadasz za tę relację. Młoda kobieta może reagować inaczej niż ktoś sądzi, bardziej emocjonalnie, ale jeśli się zakocha, niekoniecznie sama to szybko ujawni. Zapobiegnij jej ewentualnym rozczarowaniom. Możesz dziewczynę skrzywdzić, nawet niecelowo, nie ujawniając swoich potencjalnych planów. Ona ma prawo wiedzieć, na czym stoi.
I uwaga na wyrost: oby ta dziewczyna nie poczuła się nigdy traktowana jako "wersja awaryjna", plan B.

 Re: Planuję seminarium. Czy zaprzestać z nią kontaktów?
Autor: maryla (---.dsl.bell)
Data:   2022-09-16 19:25

"Czasem zdarza mi się rzucić jakimś tekstem flirtowym, ale oboje wiemy, że to żarty."
Chyba jej powiedziales ze zamierzasz oddac sie Bogu? Nigdy nie wiesz co dziewczyna mysli, tylko ty wiesz co ty myslisz, chociaz moze niekoniecznie.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: