logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak wytrwać w małżeństwie?
Autor: Monika (---.kol-net.pl)
Data:   2022-08-09 22:10

Jak wytrwać w małżeństwie, kiedy mąż nie chodzi do kościoła. Nasze rozmowy ograniczają się do spraw organizacyjnych. Kiedyś chodził do kościoła i modliliśmy się razem, ale przestał. Starszy syn ma autyzm. Mamy jeszcze w domu niemowlę. Podsunęłam kiedyś mężowi książkę o pięciu językach miłości, ale nie chciał czytać. Czuję się niezrozumiana, do niczego, niekochana, niedowartościowana, nieszczęśliwa. Często wywołuję kłótnie i chodzę co tydzień do spowiedzi - męczy mnie to ciągle spowiadanie się. Ale nie umiem żyć, funkcjonować, unoszę się gniewem, denerwuje, gdy mąż nie "współpracuje" że mną. Mamy swoje światy. Uważam, że on mnie prowokuje do złych zachowań.

 Re: Jak wytrwać w małżeństwie?
Autor: hanna (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2022-08-09 22:26

Cóż, nawet jeśli nas ktoś prowokuje, to my decydujemy, czy damy się sprowokować. To bardzo trudne, ale jednak to od nas zależy, jak reagujemy.
Nie daj się więc prowokować - i nie zrzucaj całej winy na męża.

"Ale nie umiem żyć, funkcjonować, unoszę się gniewem, denerwuje, gdy mąż nie "współpracuje" że mną." Właśnie. Nie umiesz żyć, trzeba byłoby zacząć się uczyć... Masz szansę zmienić siebie. Czy kogokolwiek innego - nie ma najmniejszej gwarancji.

Awanturami, wywoływaniem kłótni nic dobrego nie zdziałasz. A i dzieciom szkodzisz.

 Re: Jak wytrwać w małżeństwie?
Autor: AsiaK (---.dynamic-2-waw-k-3-0-0.vectranet.pl)
Data:   2022-08-09 23:43

Myślę że twoje rozterki biorą się z niezaspokojonych potrzeb. Skoro masz niemowlę i dziecko z autyzmem to pewnie jesteś przemęczona obowiązkami i zmartwieniami. Oczekujesz od męża równego poświęcenia, jednak nie wygląda to tak jakbyś chciała. Mężowi też może być ciężko odnaleźć się w tej sytuacji, dodatkowo presja z twojej strony może działać na niego przytłaczająco. Współczuję ci bo sama miałam męża leżącego 3 miesiące po wypadku, niemowlaka i noworodka, który później okazał się dzieckiem z autyzmem. Jak wytrwać w małżeństwie? Pielęgnując wasze relacje. Może poproście o pomoc przy dzieciach rodzinę a sami wyskoczcie czasem na kawę, zrelaksujcie się razem, okazujcie bezinteresowną czułość i miłość. Może zamiast biegać co tydzień do spowiedzi jak po magiczny sposób zagłuszenia sumienia, zrób szczere postanowienie poprawy, i wróć do Boga dopiero gdy wyczerpiesz wszystkie możliwości by tą sytuację zmienić.

 Re: Jak wytrwać w małżeństwie?
Autor: Danusia (178.219.104.---)
Data:   2022-08-10 08:09

Moniko, może spróbuj zamilknąć, by dać mężowi przestrzeń do obserwacji. Słowa w jakimś momencie się dewaluują i dlatego mąż już przestaje reagować, a Ty się nakręcasz i masz poczucie winy.
Opieka nad dziećmi i w ogóle ludźmi potrzebującymi pomocy wymaga siły psychicznej i duchowej.
Spróbuj sobie jednak wyobrazić, że od męża nie otrzymasz pomocy i organizuj się sama. Tak to, oprócz dwójki dzieci, dochodzi Ci "trzecie dziecko"-mąż. Wiesz to taki skrót myślowy, byś sobie pomogła, skoro Twoje oczekiwania nie są zaspokojone.

Każdy wypracowuje swój złoty środek, i w zasadzie mogą być tylko podpowiedzi ale życie musisz przeżyć sama.
Dla mnie osobiście Bóg jest i był, największą siłą, miłością, ucieczką i wędrowaniem w codzienności i do Niego się zwracałam. "Panie Boże kompletnie sobie nie radzę, widzisz to, Panie, uczyń coś :)"

Człowiek jest w swoich możliwościach ograniczony i nie ma sensu stawiać takich wymagań wobec siebie i innych kosztem swojego zdrowia.

Twój niepokój udziela się dzieciom i mężowi. Może Ci się uda wprowadzić element humoru, wiesz że Pan Bóg ma poczucie humoru i daje nam zabawne sytuacje, kiedy zbytnio chcemy mieć wszystko pod kontrolą. Uśmiechnij się i wołaj zwykłymi słowami do Boga by, Ci pomógł tak konkretnie. Nie jesteś sama, pamiętaj.

Mąż na pewno do Ciebie dołączy jak zobaczy Twoją zmianę. Zamilknij i tylko mów to co organizacyjnie potrzebne i w tonie miłosnym:)
Szczęść Boże, Moniko.

 Re: Jak wytrwać w małżeństwie?
Autor: Tomasz (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-08-10 09:12

"Może zamiast biegać co tydzień do spowiedzi jak po magiczny sposób zagłuszenia sumienia, zrób szczere postanowienie poprawy, i wróć do Boga dopiero gdy wyczerpiesz wszystkie możliwości by tą sytuację zmienić"
- to trochę niebezpieczne słowa. Można je odczytać jako zachętę do czasowego zawieszenia relacji z Bogiem, a to na pewno nie jest dobre. Częsta spowiedź nie jest zła, ale w tej sytuacji bardzo wskazany byłby stały spowiednik, kierownik duchowy.
Do Autorki wątku: Spróbuj poszukać stałego spowiednika, a jeśli już masz takiego, ale nie znajdujesz w nim skały, na której się możesz oprzeć to spróbuj poszukać innego.

 Re: Jak wytrwać w małżeństwie?
Autor: Pax (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2022-08-10 09:33

Trzeba szczerze rozmawiać co leży na sercu, co mi się podoba co nie, co mnie boli a co denerwuje, w czym potrzebuje pomocy itd. Budować więzi. Małżeństwo i miłość jak ognisko, jak nie dołożysz do ognia to zgaśnie.

 Re: Jak wytrwać w małżeństwie?
Autor: Estera (---.146.70.96.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2022-08-10 11:41

Sugeruję zrezygnować ze swojej wizji małżeństwa na rzecz wspólnej. Mąż nie ma obowiązku życia po Twojemu, a tego, mam wrażenie, oczekujesz.
Za swoje zachowanie dorosła osoba odpowiada sama. Na tym polega dojrzałość.
Wywoływanie kłótni to rodzaj przemocy psychicznej. Mam w bliskim otoczeniu osobę, która robi podobnie i wiesz co? W ogóle nie mam ochoty na kontakty z nią, a co dopiero na rozumienie jej, dowartościowywanie uszczęśliwianie. Kontakty ograniczam do minimum. Myślę, że Twój mąż przyjął podobną strategię.
Pamiętaj, że innej osoby nie zmienisz. Za to możesz zmienić siebie.

 Re: Jak wytrwać w małżeństwie?
Autor: marysia (---.icpnet.pl)
Data:   2022-08-10 18:53

Moniko, musi Ci być bardzo ciężko wychowywać dziecko autystyczne i opiekować się niemowlakiem. Co znaczy "mąż nie 'współpracuje' ze mną"? Czyżby nie pomagał w terapii syna? Jeśli tak, to może nie umie zaakceptować zachowanie syna i potrzebna u pomoc psychologa chrześcijańskiego, żeby pokochać syna i wrócić do Boga.
Wracając do Ciebie, Twoje ciągłe kłótnie to może oznaka przemęczenia, potrzebujesz po prostu odpoczynku. Może jest ktoś kto pomoże w opiece nad dziećmi.

 Re: Jak wytrwać w małżeństwie?
Autor: Jacek (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-08-28 12:17

Zasugeruj mężowi, że jego życiowym zadaniem jest być ojcem autystyka bo może się buntuje. Z tego zadania będzie rozliczane przez Boga. A jeśli wybierze coś innego to nie wiadomo dla kogo? Czy dla Boga?

 Re: Jak wytrwać w małżeństwie?
Autor: justyna (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-09-08 10:53

Mój mąż ma podobnie. Też mam autystyka. W sumie czasem go jeszcze poproszę żeby poszedł ale rzadko idzie, właściwie ze dwa razy w roku. Postanowiłam go nie zmuszać, kłótnie nie mają sensu bo można się ranić i niewiele wynika, to tylko krzyk "zauważ mnie" Można za to spróbować uśmiechnąć się i dobrocią coś zmienić.
Warto wziąć dzieciaki na msze ze sobą, chociaż wiem że z autystykami różnie na tej mszy bywa. MI pomagają w wyciszeniu się adoracje Najświętszego Sakramentu, wybranie sie na rower, do lasu... znalezienie chwili dla siebie w tym chaosie dnia codziennego. Może spróbuj Ty sama przytulić się spontanicznie do męża, powiedzieć dobre słowo?

 Re: Jak wytrwać w małżeństwie?
Autor: Monika (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2022-09-13 17:08

Mąż zachowuje się inaczej w domu i inaczej w domu swojej matki, w którym mieszka jeszcze jego siostra z mężem i dziećmi. Pomogło rozmawianie o sprawach organizacyjnych, ale znów doszlo do kłótni między nami. Generalnie boję się jeździć do jego rodziny - jeździmy razem w weekendy. Mąż często opowiada o szwagrze i szuka z nim kontaktu - szwagier lubi zajrzeć do kieliszka, mąż też. Mąż wie, że ja jestem przeciwna piciu alkoholu i zakrapianym imprezom. I tu się bardzo rozjeżdżamy :(

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: