logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Kto może zwolnić z przyrzeczenia ZHR?
Autor: Piotr (---.centertel.pl)
Data:   2022-08-17 23:39

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Ponad rok temu złożyłem przyrzeczenie harcerskie w ZHR, które przynajmniej w części, tak jak prawo harcerskie, bazuje na Bogu i religii. Wydaje mi się, że była to decyzja podjęta niejako pod wpływem impulsu, pod presją. Takie wydarzenie wymaga trochę organizacji która odbywa się bez wiedzy składającego przyrzeczenie i jest dla niego niespodzianką - nie wypadało odmówić. Od tamtej sytuacji, przez wiele czynników, oddalałem się od harcerstwa i stąd moje pytanie. Czy ktoś może zwolnić z takiego przyrzeczenia i jak to się odbywa? Najlepiej jakby odpowiedział ktoś związany z tym, ale będę wdzięczny za wszelką pomoc.

 Re: Kto może zwolnić z przyrzeczenia ZHR?
Autor: Hania (---.icpnet.pl)
Data:   2022-09-14 17:41

Przysięga, którą złożyłeś nie jest wiążąca na całe życie (w odróżnieniu od przysięgi małżeńskiej czy ślubów zakonnych) tylko na czas przynależności do organizacji, więc myślę, że składasz deklarację o rezygnacji z przynależności do ZHR i wtedy jesteś zwolniony z przysięgi.
To trochę jak w wojsku, po zakończeniu służby przysięga przestaje żołnierza obowiązywać.
Nie należę do ZHR. Mam taką refleksję.

 Re: Kto może zwolnić z przyrzeczenia ZHR?
Autor: hanna (---.net.wi-lan.net.pl)
Data:   2022-09-14 19:45

W słusznie minionych czasach z niebacznie złożonych przez nastolatki przyrzeczeń harcerskich (ZHP, służyć wiernie socjalistycznej Polsce itd. ) zwalniał spowiednik. Zwalniał tym samym z konfliktu sumienia. To miało większe znaczenie niż zwykłe: nie jestem już harcerzem, więc uznaję za niebyłe.

Myślę, że warto się zastanowić, co Ci przeszkadza w treści przyrzeczenia ZHR. Co stoi w sprzeczności z Twoim sumieniem. Bo np. znaleziony przez mnie fragment "całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim" wydaje mi się niekontrowersyjny.

"Takie wydarzenie wymaga trochę organizacji która odbywa się bez wiedzy składającego przyrzeczenie i jest dla niego niespodzianką" - rety, to jakoś beznadziejne. Bez odpowiedzialnego przygotowania? Co z odpowiedzialnością za innych i za siebie? Niespodzianka, dziś ślubujesz... Jak to działa?

 Re: Kto może zwolnić z przyrzeczenia ZHR?
Autor: Natalia (---.icpnet.pl)
Data:   2022-09-22 03:05

Czuwaj! :D Też jestem byłą harcerką (harcerzem jest się zawsze, mam nadzieję, że wiesz co mam na myśli). Chociaż nigdy nie odeszłam z harcerstwa oficjalnie, to po prostu z biegiem lat coraz częściej przestawałam chodzić na zbiórki i to wszystko się jakoś rozleciało. Też zastanawiałam się nad treścią przyrzeczenia. Co z nim skoro już się w harcerstwie nie udzielam? Ale przemyślałam to sobie i wydaje mi się, że nie ma żadnego powodu dla którego ktokolwiek miałby mnie zwalniać z tego przyrzeczenia. Złożyłam je jako osoba świadoma i chcę je wypełniać przez całe życie. Bo przez całe życie chcę pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłuszną Prawu Harcerskiemu. Prawo Harcerskie uważam za bardzo mądre i tak naprawdę uniwersalne - każdy mógłby przyjąć wartości, które reprezentuje, a w zasadzie wydaje mi się, że każda osoba starając się być dobrym człowiekiem mimowolnie je wypełnia. W tym świetle uznałam, że to przyrzeczenie chcę wypełniać. Jeśli jednak nie masz takich samych przemyśleń wydaje mi się, że możesz się zgłosić do przełożonego, który wydał rozkaz o przyznanie Ci stopnia po którego zdobyciu złożyłeś przyrzeczenie. Być może ona będzie w stanie powiedzieć Ci coś więcej. Jeśli ta osoba sama w harcerstwie się już nie udziela to zawsze możesz porozmawiać z innym swoim przełożonym.
Mam nadzieję, że pomogłam :)
Pozdrawiam serdecznie

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: