logo
Wtorek, 29 listopada 2022
Szukaj w

Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony

Bierny Katolik szuka wsparcia i przewodnika duchowego.
Autor: Gosia (---.49.249.31.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2022-11-02 11:24

Od jakiego czasu jestem osob, ktra odsuna si od Kocioa. Wierz w Boga ale nie praktykuj modlitw codziennych, udziau we Mszach itd. Zmagam si z depresj i nerwic lkow. Czsto podczas Mszy w. zmagaam si z omotaniem serca, brakiem powietrza a nawet uczuciem umierania. Przestaam chodzi do Kocioa, a pniej odpuciam wszystko. Czuj jednak, e czego w yciu mi brakuje. Szukam duchowego przewodnika, wsparcia i dlatego tutaj napisaam. Gdzie zwrci si o pomoc?

Re: Bierny Katolik szuka wsparcia i przewodnika duchowego.
Autor: A. (77.111.247.---)
Data:   2022-11-02 12:06

https://pomoc-duchowa-online.pl
Dodam jeszcze, e przy wymienionych przez Ciebie objawach warto zasign pomocy psychoterapeuty prowadzcego terapi w nurcie poznawczo-behawioralnym (ten nurt dobrze sobie radzi z zaburzeniami lkowymi).

Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2022-11-02 20:54

O... a ja wczoraj id do kocioa i tu nagle taka myl, eby sobie przypomnie, jak sobie radziam w analogicznej sytuacji. Jak wida, natchnienie nie bez przyczyny.
Gosiu, po pierwsze, depresja to choroba, w ktrej oddalenie od Boga to raczej norma ni wyjtek. Choruj emocje i dusza. Nie wiem jakie s u Ciebie objawy poza lkiem, ja w tym najgorszym okresie si czuam totalnie zmczona, do tego dochodzia mga mzgowa, poczucie beznadziei - tu nie byo za bardzo miejsca dla Boga, a trwanie przy Nim, jakiekolwiek, wynikao raczej z rozsdku (o ile tak to mona nazwa) ni z potrzeby.
Zapewne leczysz si i chodzisz na terapi, nie przerywaj tego.
Ataki lkowe s trudne. Co mnie pomagao w kociele:
- urealnianie si, czyli w chwili ataku powtarzanie sobie czego w tym stylu: dzi jest 2 listopada 2022, jestem w kociele, wieci soce, msz odprawia ksidz Piotr, nic zego si nie dzieje; do tego koncentracja na szczegach, typu: przy otarzu stoj rowe kwiatki (mwienie tego do siebie w mylach), a ten obrus w bocznym otarzu ma plamk, a tam le grudki bota. Wiesz zapewne, e te lki nie dotycz tego, co si dzieje tu i teraz, tylko mzg wprojektowa sobie jak sytuacj z przeszoci, ktra si w danym momencie ujawnia, std
- unikanie mszy gdzie jest tum lub duo dzieci - one haasuj i to nasila lk. Teraz widz, e ja byam permanentnie przebodcowana. Moe i Ty jeste, co sprzyja atakom lkowym, dlatego raczej polecam msze ciche i z ma iloci ludzi. Obowizek niedzielny spenisz te bdc na sobotniej niedzielnej mszy, tam zwykle jest mniej ludzi.
- chodzenie pod koci zamiast do kocioa, najlepiej tam, gdzie jest nagonienie zewntrzne
- chodzenie z zaoenia tylko na cz mszy - u mnie byo tak, e wybieraam poow na ktr szam. P mszy byo atwiejsze do zniesienia ni caa msza, mimo, i zwykle nawet po tej poowie byam wykoczona i zbieraam si do pjcia kolejny miesic. Takie ju uroki tej choroby.
- wybierz sobie ulubiony koci i ulubione miejsce, w ktrym bdzie Ci lepiej ni gdzie indziej. Tu nie doradz, bo to dla kadego moe by co innego: pocztek kocioa, kruchta, boczna awka, ten kt pod filarem z ktrego Ci prawie nie wida, lewa cz trzeciej awki od tyu - to nie musi by rozsdne, ma Tobie pomaga
- zwykle bezpieczniej si czowiek czuje chodzc z kim innym, np. kim z rodziny albo z koleank. Dobrze, eby ta osoba bya dla Ciebie wsparciem.

Czego nie praktykowaam, ale z perspektywy czasu polecam i auj, e mi nikt tego nie powiedzia: mdry spowiednik, ktry rozezna, czy w Twoim przypadku mamy do czynienia z grzechem cikim. Moe si okaza, e nie. Choroba i jej objawy nie s grzechem, czyny mog ale nie musz.

Gosiu, jeli chodzi o modlitw, to sprbuj powoli wraca. To nie musi by nic wielkiego i dugiego. Zacznij od znaku krzya, prostego Ojcze nasz czy Chwaa Ojcu, sprbuj powierza Bogu dzie czy dzikowa Mu za drobiazgi i te wiksze rzeczy. Ja wiem, e dla Ciebie teraz to moe truizm, ale On jest obok Ciebie, czeka i przytula.

Nie pamitam ile u mnie trway ataki lkowe na mszy - pewnie co koo roku czy dwch. To byo jakie 10 lat temu. A rok temu, w czasie pandemii, byam w stanie piewa psalmy na Triduum, w tym samym kociele. Bd cierpliwa, te wobec siebie. Ten trudny czas minie. Przytulam mocno.

Autor: Gosia (---.49.249.31.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2022-11-03 12:14

Twoja odpowied, Esterko, mnie wzruszya. Kiedy jeszcze walczyam, eby wytrwa w Kociele liczyam kropki, paski itd na odziey osb bdcych przede mn. Z biegiem czasu si poddaam, odpuciam chodzenie. Ja te w najgorszych dniach czuj zmczenie, zniechcenie, smutek, beznadziej. Mam nadziej, e ten trudny czas minie.
Mdry spowiednik to dobry pomys, niestety mieszkam na wsi, mamy jednego ksidza. A szukanie po ssiednich parafiach nie wiem czy jest dobrym pomysem.
Pozdrawiam serdecznie.

Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2022-11-03 16:53

Gosiu, szukanie spowiednika w innych miejscach, poza Twoj parafi, np. w najbliszym wikszym miasteczku itp., tam, gdzie moesz realnie dotrze, jest zupenie dobrym pomysem. Nawet gdyby ktry ksidz odmwi (jego wite prawo) - szukaj dalej.

Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2022-11-03 16:53

Szukanie po ssiednich parafiach moe by dobrym pomysem. Dobrym pomysem moe te by chodzenie co tydzie do innego kocioa, jeli masz tak moliwo, nawet kilka kilometrw pieszo, bo ruch pomaga w depresji. W nowym miejscu koncentrujesz si na nowociach i ciao nie ma czasu i miejsca na lk.
Moesz te prosi ksidza o sakrament chorych. Naprawd daje si. Tylko przyjmujc ten sakrament trzeba by w stanie aski uwicajcej. Ale spowied moe by dobr okazj do porozmawiania z ksidzem o tym, co si aktualnie w Tobie dzieje i wyjanienia wtpliwoci.
Dodatkowym kopem do spowiedzi w tym czasie moe by fakt, e do 8 listopada mona uzyska odpust za zmarych. Warto, tym bardziej, e oni si niesamowicie odwdziczaj.

Odpowiedz na t wiadomo
 Twoje imi:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: