logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 'Kto nie chce pracować, niech też nie je!'
Autor: Adamus (---.24.150.25.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2022-11-13 13:14

Dlaczego święty Paweł powiedział: "kto nie chce pracować to niech nie je" (2 Tes 3,10). Co to ma znaczyć? Może nie każdy potrafi być zaradny? Jeśli był temat to sory. Ale na pewno nie znajdę tam odpowiedzi.

 Re: 'Kto nie chce pracować, niech też nie je!'
Autor: Mateusz (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2022-11-13 13:35

Ganieni w podanym fragmencie są jedynie ci, którzy nie chcą pracować, a nie jacyś, jak Ty to określasz "niezaradni". Każdy do czegoś się nadaje, ale wołami nikt go do pracy nie zaciągnie. Sam musi chcieć być przydatny dla innych i skuteczny dla samego siebie.

 Re: 'Kto nie chce pracować, niech też nie je!'
Autor: Bartek (---.204.108.113.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2022-11-13 17:23

Historycznie:
Część mieszkańców Tesaloniki mówiła coś w tym stylu: "Wkrótce Chrystus znów przyjdzie i świat się skończy. Więc skoro zaraz będzie koniec świata, to nie ma sensu pracować.". Paweł zabiera głos przeciwko takiej postawie, tym bardziej, że on sam także pracował, aby zarobić na swoje utrzymanie i nie być ciężarem dla innych.

Co do dzisiejszych czasów, myślę, że odnoszą się one do osób, którym nie chce się pracować i wolą żyć na czyjś koszt, czy to państwa czy fundacji. Nie odnosi się do takich osób, które nie mogą pracować (np. choroba), opiekują się kimś, czy po prostu nie wiedzie im się i mimo, że szukają to nie mogą znaleźć stałej pracy.

 Re: 'Kto nie chce pracować, niech też nie je!'
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2022-11-13 17:31

Przepraszasz, że nie poszukałeś tematu? I nawet jeśli taki jest, wiesz z góry, że tam nie ma odpowiedzi? Skąd? Jasnowidzenie? Jeśli tak, to zrezygnuję z odpowiadania, no bo i tak wiesz lepiej i nie szanujesz naszego czasu.

 Re: 'Kto nie chce pracować, niech też nie je!'
Autor: Kalina (213.134.179.---)
Data:   2022-11-13 18:08

W końcówce roku liturgicznego Czytania wzywają do nawrócenia w oczekiwaniu paruzji.
Sięgnij do kolejnego wersu 2 Tes 3 "11 Słyszymy bowiem, że niektórzy wśród was postępują wbrew porządkowi: wcale nie pracują, lecz zajmują się rzeczami niepotrzebnymi."
Św. Paweł wzywa, by nie popaść w lenistwo, apatię, wygodnictwo, chęć żerowania na innych. Pewnie słyszałeś powiedzenie, że praca uszlachetnia. Wydźwięk tego powiedzenia jest taki, że każdy człowiek jest powołany do budowania wspólnego i osobistego dobra czy to intelektualnie czy fizycznie. Każdy według talentów i możliwości. Zawsze można znaleźć sposób by to powołanie wypełnić. Jeżeli brak zaradności życiowej, to można podjąć pracę najprostszą, która będzie stanowiła źródło utrzymania, można prosić o wsparcie w pokonywaniu bezradności. W ramach pojęcia "praca" można służyć bliźnim przez bezinteresowną posługę.
Ileż ludzie przeżywają dramatów tracąc pracę, źródło utrzymania, popadają w depresję czują się bezwartościowi, niekiedy dyskryminowani. A na drugim biegunie bywa cwaniactwo, wykorzystywanie innych, przestępczość, lenistwo.
Do tych drugich zwraca się św. Paweł słowami
"12 Tym przeto nakazujemy i napominamy ich w Panu Jezusie Chrystusie, aby pracując ze spokojem, własny chleb jedli.
13 Wy zaś, bracia, nie zniechęcajcie się w czynieniu dobrze!
14 Jeżeli ktoś nie posłucha słów naszego listu, tego sobie zaznaczcie i nie obcujcie z nim, aby się zawstydził.
15 A nie uważajcie go za nieprzyjaciela, lecz jak brata go napominajcie!"
2 Tes 3

 Re: 'Kto nie chce pracować, niech też nie je!'
Autor: BibiLu (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2022-11-14 18:29

Kluczowe jest tu słowo "chce".

 Re: 'Kto nie chce pracować, niech też nie je!'
Autor: -ela- (---.multi.internet.cyfrowypolsat.pl)
Data:   2022-11-15 11:22

Witaj Mateusz
Nigdy nie byłam specjalnie obrotna czy zaradna. Dlatego poszukałam pracy na "państwowej posadzie" i zostałam nauczycielką. Wyszłam za mąż, urodziłam dzieci. Potem jednak przyszła choroba i po 26 latach pracy w szkole musiałam przejść na rentę. Obecnie moje dzieci są już dorosłe, studiują, a ja od 6 lat mam rentę. Dalej jednak -pracuję- ponieważ zajmuję się domem. A to, zwłaszcza w mojej sytuacji nie jest łatwa sprawa. Uważam więc, że w sumiennie wypełniam biblijną przestrogę. Pozdrawiam Ciebie i wszystkich z tego wątku :)

 Re: 'Kto nie chce pracować, niech też nie je!'
Autor: Adamus (---.24.119.136.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2022-11-17 08:28

Ok. Dziękuję choć nie wiem czy do końca o to mi chodziło. Ale ok

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: