logo
Wtorek, 23 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak wyglądają seminaryjne zajęcia homiletyczne?
Autor: Radek (---.play-internet.pl)
Data:   2022-12-14 13:21

Witam, mam nadzieję że jest tutaj jakiś ksiądz i może coś podpowie, doradzi. Wiadomo ksiądz księdzu nierówny, jeden ma dar pięknie przekazuje Słowo Boże a drugi jakby mniej. Wiadomo Bóg obdarzył nas talentami, jedni to mają inni trochę mniej i muszą to nadrobić jakimiś lekturami, praktykami, nauką. Jak to wygląda w seminarium? Na pewno jest taki temat: przekazywanie Słowa Bożego dla wiernych. Jakimi księgami, lekturami się posługujecie i uczycie? Tak samo jak wystąpienie przed wiernymi. Co pomaga by nie zjadała Was trema? Jak to wygląda od środka?


 Re: Jak wyglądają seminaryjne zajęcia homiletyczne?
Autor: moderator (---.nyc.res.rr.com)
Data:   2022-12-14 13:55

Panie Radku/Jacku,

Seminarium ukończyłem 30 lat temu. Dzisiaj zajęcia homiletyczne na pewno wyglądają inaczej, zatem nie będę się wypowiadał na temat aktualnie prowadzonych zajęć. Poza jednym - podstawą była, jest i będzie osobista znajomość i zażyłość kaznodziei ze Słowem Bożym (Pismo święte).
Jeśli nie zamierza Pan postawić swoich pytań dowolnemu kaznodziei w realu (np. w pobliskim kościele), to więcej dowie się Pan umawiając się na rozmowę w dowolnym seminarium duchownym.
moderator

Ps. 1. Podczas wakacji polecam Panu dołączenie do dowolnej pielgrzymki pieszej/rowerowej, gdzie spotka Pan seminarzystów/młodych kapłanów i sporo czasu na rozmowy, w nieformalnej, pielgrzymkowej atmosferze.

Ps. 2.

> Wiadomo ksiądz księdzu nierówny, jeden ma dar pięknie przekazuje Słowo Boże a drugi jakby mniej

Jeden z wykładowców seminaryjnych wybrał się w niedzielę do parafii, w której wikariuszem był kapłan wyświęcony kilka miesięcy wcześniej i jego były student. Usiadł w konfesjonale, a wikariusz odprawiał Mszę świętą i głosił kazanie. Nikogo nie było do spowiedzi, zatem wykładowca mógł posłuchać kazania. Nie podobało mu się. Po Mszy świętej, na plebanii zamierzał powiedzieć kaznodziei o swoich zastrzeżeniach, żeby w przyszłości kazania były lepsze. Po skończonym kazaniu do konfesjonału wszedł penitent i swoją spowiedź rozpoczął od słów:
- Proszę księdza, dawno nie słyszałem tak dobrego kazania, dlatego po długim czasie przychodzę do spowiedzi, żeby zmienić swoje życie.

PS. 3.
Pański post w oryginale:
"Witam , mam nadzieję że jest tutaj jakiś ksiądz i może coś podpowie , doradzi .
Wiadomo Ksiądz księdzu nierówny , jeden ma Dar pięknie przekazuje Slowo Boże a drugi jakby mniej , Wiadomo Bóg obdarzył nas Talentami , jedni to mają inni trochę mniej i myszą to nadrobić jakimiś lekturami , praktykami , nauka .
Jak to wygląda w Seminarium , napewno jest taki temat : przekazywanie Słowa Bożego dla Wiernych . Jakimi księgami , lekturami Się posługujecie i uczycie , ? Tak samo jak wystąpienie przed Wiernymi . Co pomaga by nie zjadał Was trema ? Jak to wygląda od środka .??"

 Re: Jak wyglądają seminaryjne zajęcia homiletyczne?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2022-12-14 22:24

Swoje dopowiem

1. Co za niechlujnie napisany (w oryginale post). Fatalnie to wygląda. Ja też coś takiego dawno temu przechodziłam. To się jakoś fachowo nazywa...

2. Jednemu podoba się kazanie ks. Ryśka, innemu ks. Karola. Na to nie ma rady.
To kwestia upodobań wiernych, w wierny wiernemu nierówny :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: