logo
Wtorek, 23 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Pierwsza w życiu spowiedź prawosławnego. Chce w KK.
Autor: Piotr (---.centertel.pl)
Data:   2022-12-20 15:32

Szczęść Boże, mój prawosławny kolega z Ukrainy chciałby się wyspowiadać. Był w polskiej cerkwi zapytać o spowiedź, ale coś w zachowaniu księdza mu się tam nie spodobało i powiedział mi, że się tam nie wróci. Dzisiaj chciał iść do spowiedzi u księdza katolickiego, ale na razie mu odradziłem (czym się przejął), bo nie wiem jak takie przyjmowanie sakramentów w KK przez prawosławnych jest odbierane przez Cerkiew. Bardzo proszę o pomoc, bo chciałbym mu pomóc, ale nie wiem do końca jak. Zaznaczam, że będzie to jego pierwsza spowiedź w życiu.
Tutaj znalazłem jak to wygląda ze strony Kościoła katolickiego, ale nadal nie wiem co zrobić:
https://katecheza.diecezja-pelplin.pl/aktualnosci/2590/

 Re: Pierwsza w życiu spowiedź prawosławnego. Chce w KK.
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2022-12-20 17:03

Proponuję najpierw udać się do kancelarii parafialnej i tam porozmawiać z księdzem. On powie, czy spowiedź w tym wypadku jest możliwa i pod jakimi warunkami.

 Re: Pierwsza w życiu spowiedź prawosławnego. Chce w KK.
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2022-12-20 17:45

Wątek z podobnym pytaniem i odpowiedziami: (klik).

 Re: Pierwsza w życiu spowiedź prawosławnego. Chce w KK.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2022-12-20 22:00

Oprócz zastosowania rady Estery proponuję inne jeszcze rozwiązanie: poszukać innego prawosławnego księdza. Po prostu. Prawosławnego. Jest ich w Polsce przecież co nieco. Także baaardzo sensownych :) Co piszę z pełną odpowiedzialnością, mimo że jest trochę spraw, co do których - jako katoliczka posłuszna mojemu Kościołowi - mam inne poglądy niż prawosławni.

Z jakiegoś powodu konkretny prawosławny prezbiter zraził wspomnianego mężczyznę (albo i nie zraził, ale ów pan poczuł się zrażony i się zablokował). Przez ponad 5 lat pracowałam w środowisku prawosławnym, wśród duchownych, i to jest bardzo dobre doświadczenie. Ale gdybym się, powiedzmy, zraziła do dowolnego księdza katolickiego, to jednak nie wybierałabym się do spowiedzi do księdza prawosławnego. Szukałabym innego kapłana Kościoła rzymskiego. No chyba że w obliczu realnego zagrożenia szybką śmiercią, to może... Ale nie rozmawiamy o ekstremach.

Mamy wzajemne uznawanie chrztu. Ale nie, nie ma tak po prostu dowolności co do korzystania z innych sakramentów. Choć strasznie mi szkoda i rozdarcie mnie boli. Obawiam się, że ów Ukrainiec może wpakować się w kłopoty. Nie, niekoniecznie w Kościele katolickim (o stanowisku Kościoła katolickiego mozna przeczytac w miejscu linkowanym przez Piotra), ale w Cerkwi, do której by kiedyś wrócił.

To skomplikowane. Gdybym jako katoliczka przystąpiła do Komunii św. w Cerkwi, to mogłoby to być zinterpretowane przez prawosławnych jako przejście do Cerkwi. Zmiana wyznania. Nie wiem, jak traktowane jest skorzystanie ze spowiedzi.
Można o to zapytać w internecie. Na oficjalnej stronie prawosławnej.
https://www.cerkiew.pl/zapytaj/?page_id=44
Odpowiadają księża prawosławni. Podpisują się imieniem i nazwiskiem. To podnosi wiarygodność.

Co więcej. Znalazłam tam chyba interesującą nas odpowiedź. Niestety tamto forum jest tak skonstruowane, że jeśli podam sam link, to odeślę nie do jednego tematu, lecz do mnóstwa pytań i odpowiedzi. Dlatego pozwolę sobie skopiować. Prawosławny Piotr pyta tam: "Czy mogę pójść do spowiedzi w polskim kościele katolickim?". Całość poniżej:

"21-06-2021
Mieszkam w UK, od dłuższego czasu nie byłem u spowiedzi i nie przyjmowałem komunji Świętej. Potrzebuję spowiedzi, w mieście gdzie Mieszkam znajduje się polski kościół katolicki. Ze względu ze ma to być spowiedzi, jest możliwość odbycia jej w języku polskim, w tym kościele. W języku angielskim, nie był bym w stanie wyznac wszystkich grzechów z których muszę się wyspowiadać. Czy mogę pójść do spowiedzi w polskim kościele katolickim? Piotr
W UK są również cerkwie, w których nabożeństwa sprawowane są po cerkiewnosłowiańsku, a z duchownymi można porozumieć się po rosyjsku. Jeśli rosyjski też jest barierą, radziłbym, abyś do spowiedzi po angielsku przygotować się ze słownikiem. Spowiedź w ścisłym tego słowa znaczeniu to ujawnianie Bogu naszych grzechów w obecności świadka, którym jest duchowny. Wysłuchawszy spowiedzi duchowny zapytuje czy żałujemy, że popełniliśmy te grzechy i usłyszawszy potwierdzenie, wypowiada nad nami modlitwę rozgrzeszającą. Jeśli oczkujesz przy jakiejś porady, która może towarzyszyć spowiedzi, może być trudniej, ale z nazywaniem grzechów po imieniu i po angielsku przy pomocy słownika (są łatwo dostępne w internecie…) nie powinno być problemu… Spowiedź w kościele tylko dlatego, że jest polski, nie jest w tym kontekście rozwiązaniem Twego problemu. Brak jedności wiary (różnice dogmatyczne pomiędzy rzymskimi katolikami a prawosławnymi chrześcijanami) powoduje, że nie sprawujemy wspólnie nabożeństw, a do sakramentów przystępujemy tylko „u siebie”.

Kategorie: Ks. Włodzimierz Misijuk, liturgika, wiara, życie duchowe"

Zwróćmy uwagę na konkluzję! "Brak jedności wiary (różnice dogmatyczne pomiędzy rzymskimi katolikami a prawosławnymi chrześcijanami) powoduje, że nie sprawujemy wspólnie nabożeństw, a do sakramentów przystępujemy tylko „u siebie”."
https://www.cerkiew.pl/zapytaj/?s=spowied%C5%BA&paged=2

Dodam, że na stronie https://prawoslawie.uwb.edu.pl/kontakt jest publicznie podany kontakt do ojca Misijuka, prezbitera prawosłanego, który odpowiadał na pytanie na prawosławnym forum.

 Re: Pierwsza w życiu spowiedź prawosławnego. Chce w KK.
Autor: Hela (---.49.138.174.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2022-12-21 01:21

A u nich przed PIERWSZĄ spowiedzią dorosłego człowieka nie obowiązuje katechumenat? U nas przecież też nie można tak przyjść "prosto z ulicy", do pierwszych sakramentów konieczne jest przygotowanie. Jesteś pewien, że właśnie nie to było czymś, co "w zachowaniu księdza mu się tam nie spodobało"? Przecież jego życie bardziej było podobne do życia człowieka niewierzącego. Bez spowiedzi, bez komunii. Tylko chrzest dziecka jest bez przygotowania. Tu nie jest sprawa jedynie innego wyznania.

 Re: Pierwsza w życiu spowiedź prawosławnego. Chce w KK.
Autor: Hanna (150.254.99.---)
Data:   2022-12-21 13:01

Komunii św. udziela się w prawosławiu maleńkim dzieciom. Bez przygotowania w katolickim znaczeniu. Wystarczy chrzest. Komunię św. podaje się niemowlętom. Zaraz po chrzcie. Tak właśnie.
W związku z czym bardzo często nie ma żadnego sensu używanie w analizie sytuacji osób prawosławnych analogii do katolicyzmu. To zawodzi.
Dlatego z pełnym przekonaniem odsyłam z pytaniami do Cerkwi i cerkwi. Nie do naszych katolickich intuicji.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: