logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Łk 1, 62. Dlaczego Zachariasza pytano na migi?
Autor: Estera (---.13.234.6.koba.pl)
Data:   2022-12-23 01:05

"Pytali więc na migi jego ojca (Zachariasza), jak by chciał go nazwać"

Zastanawia mnie, dlaczego Zachariasza pytano na migi. Według Łk 1, 20 miał on zostać niemy, nie głuchy.
Czy ktoś zna wyjaśnienie?

 Re: Łk 1, 62. Dlaczego Zachariasza pytano na migi?
Autor: Aneta (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2022-12-23 09:56

Może ludzie z doświadczenia wiedzieli, że osoby nieme często bywają też głuche, a Zachariasz w całym zamieszaniu nie wpadł na to, żeby dać im znak, że słyszy? Też mnie zawsze to zastanawiało.

 Re: Łk 1, 62. Dlaczego Zachariasza pytano na migi?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2022-12-23 11:14

Wydaje mi się, że nie wiemy, jaki był stan słuchu Zachariasza, zanim stał się on niemy.

 Re: Łk 1, 62. Dlaczego Zachariasza pytano na migi?
Autor: B. (---.184.239.231.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2022-12-23 16:32

To chyba podobnie, jak było w przypadku Zbyszka. Zasugerowanie się :)
Zbyszek leżał w szpitalu, tuż po operacji wycięcia migdałków. Nie mógł mówić, więc do ojca, który go właśnie odwiedził, napisał na kartce. Ojciec przeczytał, i... odpisał mu. :) W następnej części korespondencji Zbyszek napisał ojcu, żeby mówił, w odpowiedzi, że nie trzeba, aby tata pisał...

 Re: Łk 1, 62. Dlaczego Zachariasza pytano na migi?
Autor: Estera (---.231.60.253.koba.pl)
Data:   2022-12-23 21:16

Dziękuję za odpowiedzi. Tak, inni mogli myśleć, że Zachariasz nie słyszy albo robić to "z rozpędu", ale.. nauczyłam się już, że w Biblii każde słowo, wyrażenie jest nieprzypadkowe. W tym fragmencie Łukasz szczególnie podkreśla to "na migi"/"znakami" - w zależności od tłumaczenia. Mógł napisać po prostu, że Zachariasza pytano. A krewni i sąsiedzi, którzy zeszli się na obrzezanie Jana, zapewne widywali Zachariasza często w ciągu tych 9 miesięcy z hakiem od czasu poczęcia Jana do jego narodzin i raczej mogli się zorientować, że Zachariasz słyszy, choć nie mówi.
Łukasz w swojej wersji Ewangelii przedstawia wydarzenia param, czasem przeciwstawnymi. Co tu ma być parą? Czy to, że Zachariasz nie widział Boga w znaku anioła i dlatego zamilkł a potem potrzebował pytania znakami, żeby przemówić?
Czy może Maryja, która słuchała tak bardzo Boga, że znaków nie potrzebowała?
A może sam Jan, który był znakiem przepowiadającym Mesjasza?

 Re: Łk 1, 62. Dlaczego Zachariasza pytano na migi?
Autor: Marek Piotrowski (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2022-12-23 23:34

Pamiętaj, że czytasz tłumaczenie. W oryginale jest nie "na migi" tylko "eneneuon" co może znaczyć, że "dawali znaki", ale równie dobrze np "skinęli". Zatem prawdopodobnie było po prostu tak, że spytali św.Elżbiety o imię, ona odpowiedziała "Jan", oni stwierdzili, że to trochę dziwne i zwrócili się do Zachariasza (prawdopodobnie gestem).

W tym kierunku wydaje się iść tłumaczenie ks. Wujka:
"I dawali znać ojcu jego, jakoby go chciał nazwać."

Oczywiście, możliwe i prawdopodobne, że spytali na migi, ale byłbym ostrożny.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: