logo
Czwartek, 18 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak przenieść się do poprzedniej parafii?
Autor: Anna (176.122.214.---)
Data:   2022-12-27 03:01

Witam, mam pytanie jak to formalnie załatwić, po AF 2 lata temu przeprowadzilismy się do sąsiedniej wsi - i to już inna parafia, jednak moja rodzina (2+4) aktywnie działa w poprzedniej parafii, ta parafia posiada kościół i kaplice która jest oddalona od naszego domu ok. 450 m, od wielu lat w Róży, córki w DSM, a najmłodszy syn jest aspirantem. Od wielu lat pomagamy w przygotowaniu ołtarza na Boże Ciało, córki prowadzą różańce i majówki w kaplicy. Wszystkie sakramenty przyjmowane były i będą w poprzedniej parafii - szkoła podstawowa do jej przynależy. No i przede wszystkim zawsze uczestniczymy w nabożeństwach w poprzedniej parafii czy to w kościele czy w kaplicy. Ze względu na pandemie to do dnia dzisiejszego nie zostało jakoś uregulowane, czy że względu na taką sytuację - z nową parafią tak na prawdę nic nas nie wiąże - poza adresem. Czy możemy straciłam się o przynaleznosc do parafii gdzie się angażujemy?

 Re: Jak przenieść się do poprzedniej parafii?
Autor: Dorota (---.rev.kpsi.pl)
Data:   2022-12-27 09:28

Nie wiem, jaka jest odpowiedź na Twoje pytanie. Osobiście udałabym się do proboszcza parafii z którą od lat jesteście związani i zadała tam pytanie.

 Re: Jak przenieść się do poprzedniej parafii?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2022-12-27 10:51

Anno,

Uważam, ze najlepiej takie sprawy należy załatwiać nie przez internet, ale w swoich parafiach - osobiście.
Tam na miejscu pomogą Ci je rozwiązać. Powinniście się jakoś wspólnie dogadać, porozumieć (wg obowiązujących przepisów) i podjąć optymalną decyzję w powyższych kwestiach. Zachęcam.

 Re: Jak przenieść się do poprzedniej parafii?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2022-12-27 17:41

Proszę spróbować porozmawiać z oboma proboszczami. Niemniej trzeba się liczyć także z tym, że być może działać będziecie nadal w dawnej, parafii - a należeć jednak tam, gdzie mieszkacie.
W warunkach polskich, o ile mi wiadomo, parafie są generalnie terytorialne. To znaczy mieszkasz na danym terenie - należysz do parafii, która swym zasięgiem Twoje nowe miejsce zamieszkania obejmuje. Bez względu na to, gdzie się przyjmowało sakramenty (to mało istotne, ludzie się przemieszczają i statystycznie nie tak wielu dorosłych, nie "przywiązanych do ziemi", należy do parafii urodzenia), gdzie się chodzi na msze, gdzie się działa we wspólnocie itp.
Przeczytaj to (jest przywołany konkretny kanon prawa kanonicznego):
https://www.jozeftorun.pl/pl/pytanie-odpowiedz/parafianin

 Re: Jak przenieść się do poprzedniej parafii?
Autor: llll (---.43.4.109.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2022-12-29 17:06

Przynależność do parafii w Polsce jest terytorialna, wyjątek stanowią parafie personalne np. wojskowe.
Nie da się formalnie należeć do parafii jeżeli nie mieszka się na jej terytorium. Natomiast angażować możecie się gdziekolwiek.

 Re: Jak przenieść się do poprzedniej parafii?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2022-12-29 21:52

Anno,
Wydaje mi się, że ten artykuł powinien być pomocny w Twojej sprawie: (klik).

 Re: Jak przenieść się do poprzedniej parafii?
Autor: BibiLu (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2022-12-30 14:06

Do parafii należy się tam gdzie się mieszka.
Natomiast uczestniczyć w liturgii, modlić się, działać, należeć do wspólnot można tam gdzie się chce.

 Re: Jak przenieść się do poprzedniej parafii?
Autor: Kasia (195.47.201.---)
Data:   2023-01-12 10:38

Czy można przepisać się do innej parafii, jeśli moja jest zbyt daleko od domu i od dawna chodzę do bliżej położonego kościoła, w którym dobrze się czuję? Do swojej parafii w ogóle nie uczęszczam.

--------

O tym nie decydują wyniki ankiety internetowej. Pytanie należy postawić w kancelarii parafialnej, w realu.
moderator

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: