logo
Wtorek, 19 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Dzienniczek 1641 - co to znaczy 'tamują łaski'?
Autor: Aleksandra (---.nux.net)
Data:   2023-01-10 15:31

Nie daje mi spokoju następujący fragment „Dzienniczka” św. Faustyny:

„Na adoracji w czasie czterdziestogodzinnego nabożeństwa powiedział mi Pan: Córko Moja, napisz, że uchybienia dusz mimowolne nie powstrzymują miłości Mojej względem nich ani nie przeszkadzają Mi jednoczyć się z nimi, ale uchybienia chociażby najdrobniejsze, a dobrowolne – te tamują łaski Moje, i takich dusz nie mogę obsypywać swymi darami” (nr 1641).

Co to znaczy „tamują łaski”? Czy oznacza to utratę łaski uświęcającej?
Przecież żeby był grzech ciężki, muszą zostać spełnione 3 warunki: ciężka materia, pełna świadomość i pełna dobrowolność. Jak rozumiem, chodzi o 3 warunki spełnione równocześnie.

Wierzcie mi, takie słowa w sercu skrupulanta budzą niepokój...

 Re: Dzienniczek 1641 - co to znaczy 'tamują łaski'?
Autor: Aneta (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2023-01-12 09:26

Moim zdaniem odpowiedź jest w pozdrowieniu anielskim: "bądź pozdrowiona, pełna łaski" (Łk 1,28). Maryja, jako wolna od wszelkiego grzechu, otrzymała pełnię łaski od Pana. Coś znacznie więcej, niż stan łaski uświęcającej. Taką samą pełnią Jezus chce obdarzyć nas wszystkich, ale grzechy czynią nas niezdolnymi do przyjęcia tej pełni. Zauważ, że Jezus użył liczby mnogiej - łaski, dary. Powiedział też, że drobne przewinienia nie przeszkadzają Mu jednoczyć się z duszą - zatem nie traci ona łaski uświęcającej, ale czyni się niezdolną do przyjęcia wielu innych łask lub darów, którymi Jezus tak bardzo chce nas obdarzać.

 Re: Dzienniczek 1641 - co to znaczy 'tamują łaski'?
Autor: Mateusz (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2023-01-12 16:09

Z łaską Bożą powinno się współpracować, to znaczy starać się być na nią jak najbardziej otwartym poprzez możliwie pobożne życie. Więcej nie mogę powiedzieć, ponieważ użyłaś pewnego słowa - klucza. Czy wiesz, o które chodzi, Olu?

 Re: Dzienniczek 1641 - co to znaczy 'tamują łaski'?
Autor: Aleksandra (---.nux.net)
Data:   2023-01-12 21:12

Aneto, dziękuję. To ciekawe spojrzenie. Nie pomyślałam o tym w ten sposób. Pan Jezus mówi jednak, że dobrowolne, choć najdrobniejsze uchybienia tamują jednak łaski. A przecież człowiek nie może być od razu doskonały. Miałam taki czas na początku mojego bardziej świadomego życia wiarą, że do wielu kwestii podchodziłam perfekcyjnie, trochę mi to zostało, więc muszę się pilnować. I czasem trzeba odpuścić, bo inaczej się nie da. Nie chodzi o grzechy ciężkie, ale o to, że nie da się, będąc początkującym, np. krzywd cierpliwie znosić. To przychodzi z czasem, z łaską Bożą, ale samemu się tego nie zrobi. Można sobie wyrządzić krzywdę, tłumiąc jakieś złe odczucia w imię źle rozumianej pokory. I wtedy pojawia się pytania: czy to drobne, ale świadomie uchybienie, tamuje łaski? Może patrzę ze złej strony, nie wiem.

Mateuszu, nie mam pojęcia. Może chodzi o dobrowolność? O pierwszym napisałam wyżej. A niepokój wiąże się z brakiem zaufania, brak zaufania zaś uniemożliwia otwarcie się na łaskę.

 Re: Dzienniczek 1641 - co to znaczy 'tamują łaski'?
Autor: Joanna (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2023-01-12 21:56

Olu, myślę, że Mateuszowi chodziło o słowo: skrupulant.

 Re: Dzienniczek 1641 - co to znaczy 'tamują łaski'?
Autor: Mateusz (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2023-01-12 22:02

Dokładnie tak. A skrupulant powinien być w stałym kontakcie z kapłanem, który będzie miał czas, aby w razie potrzeby go wysłuchać i coś poradzić. Bo skrupuły to nie katar, nie mijają raczej same po siedmiu dniach. Czy taki ktoś posługuje w Twojej parafii, Olu? Jeśli tak, to zwróć się do niego.

 Re: Dzienniczek 1641 - co to znaczy 'tamują łaski'?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2023-01-12 23:01

Szukać stałego wsparcia kapłana można i należy także poza parafią. Internet skrupulantowi nie pomoże.

 Re: Dzienniczek 1641 - co to znaczy 'tamują łaski'?
Autor: Hela (---.10.82.159.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2023-01-12 23:04

Olu, myślę, że źle rozumiesz słowo "tamowanie" i stąd problem. Dla ciebie chyba tamowanie to UNIEMOŻLIWIENIE przepływu łaski, prawda? Tak działa tylko grzech ciężki. Natomiast "tamowanie" to może być także "przeszkadzanie" w przepływie. Jak w zlewie jest dużo kamienia, albo czymś przytkane, to woda źle spływa, choć powoli jakoś leci. Jeśli nie masz grzechu ciężkiego, to "jakoś leci". Ale mogłyby łaski płynąć wielkim strumieniem, szybko, gdyby lekkich grzechów było mniej. Piszesz: "A przecież człowiek nie może być od razu doskonały". Człowiek, z wyjątkiem Maryi, nigdy nie będzie doskonały. Ale może się bardzo starać, żeby lekkich grzechów było jak najmniej. I tyle.

Jako skrupulant tym bardziej musisz pamiętać o słowie "dobrowolne" w tekście. Tamują ruch łaski tylko te całkiem dobrowolne grzechy, grzeszki, niedociągnięcia. Dobrowolne, czyli to, na co sama się zgodziłaś.

Ten tekst z Dzienniczka jest bardzo ważny, bo ludzie często sobie lekceważą grzechy lekkie. Jak tylko mogą iść do komunii, to reszta nieważna. Nawet nie próbują walczyć z lekkimi, nie pracują nad sobą. A Jezus mówi tutaj jakie to jest ważne. On wtedy nie może nas obdarować tak, jakby tego chciał. Rozumiesz? On chciałby dać więcej.

 Re: Dzienniczek 1641 - co to znaczy 'tamują łaski'?
Autor: Aleksandra (---.ip-51-178-130.eu)
Data:   2023-01-13 13:54

Mateuszu i Hanno, mam świadomość problemu, jakim są skrupuły i gdyby tylko istniała możliwość znalezienia dobrego księdza, skorzystałabym z niej. Niestety, moje doświadczenia sprawiły, że czuję się tak, jakby po mnie przejechał walec i straciłam zaufanie do ludzi na tyle, by otwierać się przed nimi. Miałam co prawda stałego spowiednika, to on zauważył mój problem, ale nie potrafił mi pomóc w innych sprawach, raczej kręciłam się w kółko i rezygnacja z tego stałego spowiadania się u niego była jak powiew świeżego powietrza. Skrupuły to wierzchołek góry lodowej i domyślam się, gdzie leży ich przyczyna. Ale miło, że spojrzeliście na moje pytania od innej strony.

Helu, prawdę mówiąc, trochę podejrzewałam, że takie może być znaczenie tych słów Pana Jezusa, ale moje skrupuły dały mi się we znaki i jednak dopuściłam do głosu inną interpretację. ;-)

Dziękuję za wyjaśnienia.

 Re: Dzienniczek 1641 - co to znaczy 'tamują łaski'?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2023-01-13 14:17

Gdyby tylko istniała możliwość? Przecież jest. Aleksandro, szukaj dalej w realu kogoś, kto Ci potowarzyszy.
Internet tego nie załatwi. Uwierz mi. Obawiam się, że będziesz się tu miotać od opinii do opinii i prawdopodobnie przyjmować tylko te, które będą po Twojej myśli. Inne, nawet najcelniejsze, uruchomią problemy.
A skoro domyślasz się, gdzie leży przyczyna skrupułów, to idź za ciosem i zrób coś mądrego z tą wiedzą, ale w realu, pozwól się wyprowadzić osobie kompetentnej.

 Re: Dzienniczek 1641 - co to znaczy 'tamują łaski'?
Autor: Aleksandra (---.cust.tzulo.com)
Data:   2023-01-13 15:05

Hanno, w realu też miałam „od opinii do opinii” i jestem tym wyczerpana. Nawet nie mam sił, by o sobie opowiadać. Zresztą, nie pytam tutaj przecież o moje grzechy (w ogóle nie pytam o to w internecie), chodziło mi tylko o niezrozumiały fragment. Ale wiem, skąd się wzięło to niezrozumienie i to nie jest pierwsza taka sytuacja. Zwykle jakoś to idzie i sama radzę sobie ze skrupułami. Kiedyś było gorzej. Pomógł mi trochę czas pandemii, kiedy nie było tak oczywiste, że pójdę do spowiedzi z każdą błahostką.

 Re: Dzienniczek 1641 - co to znaczy 'tamują łaski'?
Autor: Hanna (150.254.99.---)
Data:   2023-01-16 09:57

No ale w realu można się chyba łatwiej ze sobą umówić, że trzymasz się opinii jednej, JEDNEJ zaufanej kompetentnej osoby, a nie tłumu niesprawdzalnych anonimów w internecie.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: