logo
Niedziela, 29 stycznia 2023
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 Czy każdy odpust zupełny może być dla zmarłego?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2023-01-10 19:37

Na stronie
https://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=363880&t=363879

jest przytoczony wykaz odpustów zupełnych. Chciałam się upewnić w jednej sprawie. Czy każdy odpust zupełny z wykazu można przyjąć albo dla siebie, albo dla zmarłej osoby? Dla przykładu, jeśli kapłan uzyska odpust w związku ze swoją prymicją, to czy może go ofiarować za osobę zmarłą, czy raczej nie, bo w tym punkcie można przeczytać, że odpust jest dla prymicjanta?

"21. W dniu Prymicji kapłańskich: Prymicjant zyskuje odpust zupełny za celebrowanie Mszy świętej prymicyjnej z ludem w wyznaczonym dniu (n. 27 § 1, 1o) i wierny za uczestniczenie w takiej Mszy świętej prymicyjnej (n. 27 § 1, 2o) ."

Rozumiem, że odpusty z punktów 32. i 33. można przyjąć tylko za zmarłych i nie można ich stosować do siebie:

32. Za nawiedzenie kościoła lub kaplicy w dniu Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych (2 listopada). Za zgodą Ordynariusza odpust ten może być przeniesiony na niedzielę poprzednią lub następną lub na uroczystość Wszystkich Świętych. (n. 29 § 1, 2o). Odpust ten można ofiarować tylko za zmarłych.

33. Za pobożne nawiedzenie cmentarza w dniach 1-8 listopada połączone z modlitwą choćby myślą za zmarłych. (29 § 1, 1o). Odpust ten można ofiarować tylko za zmarłych.

 Re: Czy każdy odpust zupełny może być dla zmarłego?
Autor: bdk (---.unknown.vectranet.pl)
Data:   2023-01-19 23:05

Są pewne odpusty, które można przeznaczyć tylko w określonej intencji (np. odpusty uzyskiwane od 1-8 listopada.
W podany przez Ciebie przypadku z prymicjantem - prymicjant uzyskuje dla siebie, ale osoby uczestniczące w prymicji - mogą przeznaczyć ten odpust za siebie bądź za zmarłego, gdyż nie można zyskiwać odpustu dla innych żyjących.
Co do reszty - dobrze rozumiesz.

 Re: Czy każdy odpust zupełny może być dla zmarłego?
Autor: Ja2 (---.10.195.48.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2023-01-20 00:23

Proszę o podanie gdzie jest napisane, że prymicjant nie może uzyskanego odpustu ofiarować za zmarłego?

 Re: Czy każdy odpust zupełny może być dla zmarłego?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2023-01-21 18:36

Niedawno rozmawiałam z praktykującą i pobożną osobą z Polski, już będącą w podeszłym wieku, na temat ofiarowania odpustów za zmarłych. Z rozmowy wynikało, że ta osoba wie, że można ofiarować odpusty za zmarłych wymienione w punktach 32. i 33.. Usłyszała o tym u siebie w kościele, ale nigdy nie słyszała, że można byłoby ofiarować za zmarłych inne odpusty zupełne. Wydaje mi się, że podobne zrozumienie przejawiło się w pytaniu
https://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=428338&t=428264

Zastanawia mnie, z czego może wynikać. Przepisy dotyczące zyskiwania odpustów wskazują, że
"4. Każdy wierny może zyskiwać odpusty czy to cząstkowe, czy zupełne albo dla siebie, albo ofiarowywać za zmarłych na sposób wstawiennictwa."
Rozumiem, że dotyczy to każdego odpustu, chyba że przy danym odpuście jest zastrzeżenie "tylko" i tak jest w przypadku odpustów tylko dla zmarłych wymienionych w punktach 32. i 33. Oznacza to, że akurat te odpusty są "tylko za zmarłych" i nie można ich stosować do siebie, a inne mogą być i "za siebie" i "za zmarłych". Ale może źle rozumiem przepis? Może odpusty z punktów 32. i 33. są "za zmarłych" a reszta jest dla żyjących?

 Re: Czy każdy odpust zupełny może być dla zmarłego?
Autor: Ja2 (---.10.69.11.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2023-01-21 21:15

Dobrze rozumiesz, bo tak głosi dokument kościelny Konstytucja apostolska "Indulgentiarum doctrina"
https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/pawel_vi/konstytucje/indulgentiarum_doctrina_01011967.html

N. 3. Odpusty czy to cząstkowe czy to zupełne mogą być zawsze ofiarowane za zmarłych na sposób wstawiennictwa.

Tłumaczę: Słowo "zawsze" oznacza "zawsze", gdyby ktoś nie rozumiał.

Ale jako osoba starsza powiem tak: w kościele praktycznie o odpustach mówi się prawie tylko na początku listopada, więc nam w głowie została pamięć o odpustach za zmarłych właśnie tylko w tym czasie. Cudem tylko niektórzy wiedzieli jeszcze o innych odpustach za siebie, cudem takim był rozumny proboszcz, który o tym mówił. Myślę, że teraz większa świadomość jest dzięki wspólnotom kościelnym i oczywiście internetowi.

 Re: Czy każdy odpust zupełny może być dla zmarłego?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2023-01-23 22:17

Dziękuję za rozwianie moich wątpliwości. Pozdrawiam :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: