logo
Sobota, 28 stycznia 2023
Szukaj w

Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony

Jak uwielbiać Boga w ciszy przed Sanctissimum?
Autor: Inga (---.centertel.pl)
Data:   2023-01-13 21:18

Ostatnio zastanawiam się nad uwielbianiem Boga i zauważyłam, że dzisiaj często uwielbienie kojarzy się z głośnym śpiewem piosenek popularnym w środowisku ruchu charyzmatycznego. Chodzę na takie uwielbienia, czasem mnie to porywa, a czasem czuję się przytłoczona, bywa różnie, ale głównie chodzi o to, że nie potrafię uwielbiać Boga inaczej.

Z jednej strony wydaje mi się, że im bardziej ekspresyjne, tym większe uwielbienie, z drugiej coraz częściej myślę o tym, że święci też uwielbiali Boga, a przecież przez niemal 2000 lat w Kościele nie było ruchu charyzmatycznego (niektórzy mogliby się oburzyć na takie stwierdzenie, ale to prawda). Jak w ciągu historii Kościoła wyglądało więc uwielbienie Boga?

Nie chodzi mi o Eucharystię i Liturgię Godzin, bo to się rozumie samo przez się, że to uwielbienie. Chodzi mi o inne formy modlitwy. Czy modląc się w ciszy przed Najświętszym Sakramentem można uwielbiać Boga? Pewnie napiszecie, że tak, ale jak? Wydaje mi się, że nie muszę w myślach mówić: „Bądź uwielbiony, Panie Boże”, chyba że poczułabym takie natchnienie, ale co jeśli nie?

Czy uwielbiać można postawą serca? A jeśli tak, to jak?

Wiem, trochę komplikuję problem, ale od pewnego czasu widzę, że szukam prawdziwego uwielbiania, a nie tylko takiego, kiedy głośno grają i śpiewają...

Re: Jak uwielbiać Boga w ciszy przed Sanctissimum?
Autor: SallyDin (---.172.184.186.static.3s.pl)
Data:   2023-01-16 14:00

Po prostu być z Bogiem. "Zmarnować" dla Niego czas. Nie trzeba nic mówić.

Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2023-01-16 18:39

Uwielbienie to bezinteresowna koncentracja na Bogu, Jego wielkości i przymiotach. Piosenki w tym pomagają, ale nie są koniecznością, no i istnieje czasem obawa, że to piosenka i nasze samopoczucie czy emocje staną się ważniejsze niż Bóg.
Jak już napisał/a SallyDin, uwielbienie to bycie. To poddanie wszystkiego Jemu - Stwórcy, Najlepszemu Ojcu, Zbawicielowi i Temu, który daje życie. To marnowanie dla Niego czasu.
Jeśli trudno Ci trwać w milczeniu, możesz w tym czasie np. czytać i rozważać Pismo Święte albo odmawiać i kontemplować tajemnice różańca.
Osobiście lubię hymn "Ciebie Boga wysławiamy". To kwintesencja uwielbienia. Też go można odmawiać.
Uwielbienie to też styl życia, kiedy wszystko, co robimy, oddajemy Bogu i robimy to na Jego chwałę: "Przeto czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek innego czynicie, wszystko na chwałę Bożą czyńcie" (1Kor 10,31)

Autor: Danusia (178.219.104.---)
Data:   2023-01-16 19:52

Prawdopodobnie Pan Bóg Cię przywołał do tego miejsca zastanowienia. Każdy człowiek modlitwy jest prowadzony przez Ducha Świętego, który prowadzi w nas modlitwę.
Piszesz "Chodzę na takie uwielbienia, czasem mnie to porywa, a czasem czuję się przytłoczona, bywa różnie, ale głównie chodzi o to, że nie potrafię uwielbiać Boga inaczej."
Miłość Boża przejawia się wciąż inaczej, nie ma w niej jednostajności. Jako ludzie narzucamy sobie pewne "rytuały" które powszednieją, bo są one nasze ludzkie.
Bóg jednak w Duchu Świętym nie jest niczym ograniczony. Przychodzi, nawiedza różnie.
Myślę, że to co zauważyłaś w sobie jest dojrzałością, nowością i odpowiedź nie przyjdzie z zewnątrz, bo to byłoby jakby ze świata. Odpowiedź masz w sobie bo tam mieszka Bóg. Uwielbiaj więc Obecnego w Tobie. To są już Wasze tajemnice i tego nie jest w stanie nikt po ludzku ocenić.
Jeszcze zaryzykuję takie stwierdzenie.
Uwielbienie Boga na spotkaniu charyzmatycznym czy poprzez media- płyta jest, może być pomocna tym, którzy poprzez muzykę i słowa mają namiastkę wspólnoty, jedności z nią mimo iż są na peryferiach. Ale dla osoby, która tworzy ten zewnętrzny "pokaz" jest niezwykle trudne by nie zaprogramować siebie jak w takich słowach, że tancerz tańczy na sali myśląc że jest w parze a w w pewnej chwili spostrzega że jest sam. Tańczy solo bez Boga.

I może naszła Cię wewnętrzna tęsknota do Boga, którego niestety tylko w cierpieniu swoim i bliźnich widzimy i uwielbiamy najmocniej.
Szczęść Boże

Autor: Joanna (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2023-01-28 21:38

Jak? Po prostu będąc z Nim. Patrząc na Niego. Jakby wchodząc w Jego spojrzenie. "Patrzę na Niego, a On patrzy na mnie." Tak po prostu. Nie trzeba nic więcej. Najważniejsza jest Twoja obecność.

Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: