logo
Wtorek, 19 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Gdzie umieścić siebie w hierarchii wartości?
Autor: Elżbieta (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2023-01-15 14:54

Dzień dobry. Tak mnie dzisiaj zastanawia. 😊 Jaka jest hierarchia. Dotychczas.. Najpierw Bóg, potem mąż, następnie dzieci i reszta. I teraz się zastanawiam, gdzie umieścić siebie? Po kilku naukach umieściłabym siebie po Panu Bogu, ale moje odczucia mają z tym zgrzyt. Czy moje potrzeby są ważniejsze od potrzeb męża, dzieci?

 Re: Gdzie umieścić siebie w hierarchii wartości?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2023-01-15 15:30

Czy i dlaczego to miałaby być hierarchia w sensie: jedno pięterko tylko na jedną kategorię?
Na jednym poziomie tej "drabinki" (skoro ma być) można pomieścić więcej...

 Re: Gdzie umieścić siebie w hierarchii wartości?
Autor: Akittm (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2023-01-15 16:33

Myślę, że faktycznie na twoim miejscu (i na swoim) umieściłabym siebie po Panu Bogu. Potrzebuję siebie samej, żeby być w relacji (-ach). Umieszczenie kogokolwiek wyżej niż siebie, prowadzi do patologii, chociaż czasami może brzmieć wzniośle.

 Re: Gdzie umieścić siebie w hierarchii wartości?
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2023-01-15 17:37

A dlaczego uważasz, że potrzeby męża są ważniejsze niż Twoje? Co za tym stoi?
Czy Twoje potrzeby są dla męża ważniejsze niż jego potrzeby? Czy on Cię stawia wyżej niż siebie?
Tak, najważniejszą osobą dla siebie masz być Ty. Niemniej warto się przyjrzeć dlaczego uważasz inaczej.

 Re: Gdzie umieścić siebie w hierarchii wartości?
Autor: Mateusz (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2023-01-15 23:10

Proponowałbym następującą hierarchię: najpierw Pan Bóg, gdyż On jest najważniejszy i od Niego pochodzą wszelkie talenty i umiejętności, dzięki którym w ogóle jesteś w stanie służyć innym. Potem Ty, bo jeśli się zaniedbasz, nie będziesz mogła ze wspomnianych darów korzystać, dla dobra innych. Następnie ludzie, za których jesteś odpowiedzialna - niby na jednym poziomie, ale z jednoczesnym przyznaniem pierwszeństwa potrzebom dzieci. Dlaczego? Dlatego, że Twój mąż, zanim nim został, był dorosłym, samodzielnym człowiekiem. Nie potrzebował nikogo po to, aby przeżyć, a Twoim mężem został w drodze wyboru. Bo chciał, a nie musiał. Co innego dzieci: to dzięki Wam są na świecie, była to Wasza decyzja i efekt działania łaski Bożej. A za każdą podjętą decyzję człowiek dojrzały ponosi odpowiedzialność. Chociaż tutaj w grę powinna wchodzić również miłość do nich, a nie tylko strach przed tym, że jeśli coś im się stanie, może to skutkować karą taką, czy inną. Podsumowując: Twoje potrzeby mają być na pierwszym miejscu o tyle, o ile ich zaspokojenie pozwala Ci żyć dla innych. Jeśli spodziewałaś się czegoś w rodzaju: "tak, oczywiście, wszyscy mają być na każde Twoje skinienie i odgadywać pragnienia zanim jeszcze je wypowiesz", to przepraszam - zły adres.

 Re: Gdzie umieścić siebie w hierarchii wartości?
Autor: Hania (---.icpnet.pl)
Data:   2023-01-15 23:21

Myślę, że taka hierarchia - jeśli już chcesz ją sobie ułożyć - nie może być cały czas taka sama. Moim zdaniem powinna być ruchoma, dostosowana do różnych sytuacji, możliwości Twoich i Twego otoczenia, rozmaitych potrzeb Twoich i Twoich najbliższych.
Codzienność i Ty w niej w różnych rolach: jako matka, żona, córka, siostra ... nie wiem teściowa, babcia, sąsiadka, szefowa czy podwładna w pracy... Dziecko zachoruje, mąż i pozostałe dzieci schodzą na jakiś czas na drugi plan. Planujesz doskonalenie zawodowe, trzeba będzie ustalić z rodziną, że będziesz potrzebowała więcej czasu dla siebie. Jakiś wypadek w dalszej rodzinie lub sąsiedztwie, może spowodować, że i tam zaangażujesz się na jakiś czas bardziej, niż we własnym domu.
Trzeba w tym wszystkim pamiętać, że Bóg jest na pierwszym miejscu i to On stawia Cię w określonej sytuacji, w której nie powinnaś zatracić siebie.
Sztuką jest znaleźć złoty środek, kiedy samemu postawić się wyżej niż potrzeby innych, a kiedy innym pozwolić na czasowe schowanie własnych potrzeb do kieszeni. Chyba wszyscy szukamy tego złotego środka i doświadczamy jak trudno go odnaleźć i wyważyć w życiu.

 Re: Gdzie umieścić siebie w hierarchii wartości?
Autor: H. (---.chello.pl)
Data:   2023-01-16 20:09

Kochaj bliźniego swego, jak siebie samego - jesteś na tej samej "półeczce", co inni :) W konkretnych przypadkach trzeba będzie oceniać, czyja potrzeba na ten moment jest pilniejsza i ważniejsza do spełnienia. Nie da się powiedzieć, że zawsze Twoja albo zawsze męża/dzieci.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: