logo
Wtorek, 19 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Lubię iść do kościoła w niedzielny poranek.
Autor: Ola (---.centertel.pl)
Data:   2023-01-17 12:06

Zaciekawiły mnie Wasze odpowiedzi w wątku (klik). Z tego co pamiętam czytałam kiedyś, że jeśli jest możliwość iść w niedzielę do kościoła na Mszę to wybór Mszy sobotniej jest grzechem. Czy ja coś źle zrozumiałam wtedy czy zaszły jakieś zmiany i już teraz można dokonać wyboru. Pytam czysto z ciekawości bo akurat lubię iść do Kościoła w niedzielny poranek, od razu lepszy dzień 😃

 Re: Lubię iść do kościoła w niedzielny poranek.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2023-01-31 15:42

Nie wiem, co, gdzie, kiedy czytałaś, więc się nie odniosę do tego, czy źle zrozumiałaś.
W każdym razie prawo kościelne jest takie, że liturgicznie niedziela zaczyna się w sobotni wieczór (późne popołudnie, tu też niestety można dzielić włos na czworo) i osoba, która uczestniczy wtedy we mszy świętej, wypełnia obowiązek udziału w niedzielnej mszy, bez względu na formularz mszy. Prawo kościelne nic nie mówi o grzechu "jeśli jest możliwość iść w niedzielę na mszę". Z punktu widzenia prawa przyczyny są obojętne, dowolne.
"Nakazowi uczestniczenia we mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego” (KPK kan. 1248 §1).

A tak poza tym... ja akurat bardzo, ale to bardzo nie lubię iść do kościoła w niedzielny poranek. Lubię w niedzielę o późnych porach. I ani Twoje, ani moje "lubię" nie ma tu zupełnie nic do rzeczy :)

 Re: Lubię iść do kościoła w niedzielny poranek.
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2023-01-31 21:44

Olu,

Zwykle uczestniczę w Mszy św. wieczornej w każdą sobotę. Przenoszę się myślami do ówczesnej Jerozolimy i wraz z chrześcijanami słucham słów Pana Jezusa - Ewangelii.
To wielkie przeżycie zasłuchać się w Jego słowa, tak jak Maria z pobliskiej Betanii, która siedziała u stóp Pana i nie opuściła Go nawet na jedną chwilę... :)

Pozdrawiam

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: