logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Nie wiem jaka jest moja rola w społeczeństwie.
Autor: kuba9131 (---.v37.interkam.pl)
Data:   2023-05-24 20:20

Brakuje mi własnej tożsamości. To znaczy nie wiem jaka jest moja rola w społeczeństwie. Są osoby które osiągają wielkie rzeczy dla społeczeństwa a przynajmniej pełnią jakąś funkcję społeczną.
Ja jestem nieznaczącą osobą bez wpływu na nic. Jak powinienem starać się wychodzić ze swojego letargu skoro nic nie mogę.

 Re: Nie wiem jaka jest moja rola w społeczeństwie.
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2023-05-24 22:00

Kuba, najpierw ogarniasz swoje życie, a potem zajmujesz się społeczeństwem. Odwrotnie się nie da. Spróbuj zacząć od planowania swojego dnia: wpisz tam czas na modlitwę, pracę, naukę, rzeczy ważne. Na jeden dzień dokładnie jedna ważna rzecz. Ucz się też planować swoje finanse. Zastanów się, jakie są Twoje cele życiowe, co jest dla Ciebie ważne, gdzie widzisz się za kilka lat- to może brzmieć banalnie, ale jeśli nie będziesz znać celu, to nie będziesz wiedział dokąd idziesz. Pomyśl o tym w jaki konkretnie sposób chcesz działać na rzecz społeczeństwa, najlepiej lokalnego. To nie muszą być wielkie i wzniosłe rzeczy. Może np. masz sąsiadkę, dla której problemem są zakupy czy skoszenie trawnika. Może świetlica środowiskowa szuka pomocy w nauce dla dzieciaków. Lokalne schroniska zwykle szukają chętnych na spacery z psami. Nie wiem, co lubisz robić (marudzenia i szukania dziury w całym nie liczę), więc trudno mi powiedzieć w co konkretnie mógłbyś się zaangażować. Jeśli chcesz działać w samorządzie, to też zastanów się w jakim konkretnie kierunku pójść: kultura, sport czy coś jeszcze innego. W najbliższych wyborach może nie będziesz mieć wielkich szans ale w kolejnych... Dlaczego nie?

 Re: Nie wiem jaka jest moja rola w społeczeństwie.
Autor: sini (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2023-05-24 23:39

Niektórzy faktycznie dostają powołanie do pełnienia jakiejś zauważalnej roli, niemniej nie jest ona wcale ważniejsza od jakiejkolwiek innej. Kto wie, może to i Twoje powołanie?

Niemniej skup się na jednym: odnalezieniu Miłości w swoim życiu - a tę miłość odnajdziesz w Bogu. Kiedy już znajdziesz Boga, zaufasz Mu - On Cię poprowadzi we właściwym kierunku.

Pomyśl też sobie, jak Ty definiujesz "wielkie rzeczy dla społeczeństwa" - jeśli podoba Ci się to i czujesz, że w ten sposób mógłbyś realizować swoją relację z Bogiem, może warto spróbować. Może jakiś wolontariat, staż? Warto też prześledzić to, o czym mówi św. Teresa z Lisieux -> w tym kontekście też zostały poprowadzone rekolekcje, które możesz znaleźć na kanale Teobańkologii na YouTube, zachęcam.

 Re: Nie wiem jaka jest moja rola w społeczeństwie.
Autor: lubie_burgery (---.play-internet.pl)
Data:   2023-05-25 07:54

Spokojne życie jest najlepsze, nie musisz być matka Teresa z Kalkuty :) poza tym Jezus zrobił najwięcej dla społeczności wśród której wtedy żył i zobacz jak mu się odwdzięczyli... ;) No chyba ze Ci się marzy bycie wójtem albo innym politykiem :D

 Re: Nie wiem jaka jest moja rola w społeczeństwie.
Autor: nkt (---.centertel.pl)
Data:   2023-05-25 08:07

Poznawanie Boga i odkrywanie Jego miłości oraz woli pozwala odkrywać własną tożsamość a w dodatku przeżyć życie w pełni, bez frustracji i niezadowolenia, odkrywając cel dla którego zostałem stworzony i realizując zarazem siebie. Bo wolą Boga jest byśmy żyli w relacji, dla innych. To dlatego mówi się, że im bardziej człowiek zbliża się do Boga, tym bardziej zbliża się do innych.
Zobacz jednak czy gdzieś w tobie nie kryje się fałszywe oczekiwanie lub aspiracja by być kimś wielkim, zrobić coś wielkiego dla społeczeństwa, być podziwianym przez innych. Jeśli tak, dobrze by było to odrzucić, bo albo będzie powodować to smutek i rozgoryczenie- gdy nie będzie się realizować, albo będzie skutkować pychą i samoadoracją w przypadku gdy się zrealizuje. Żadna z tych postaw nie ma nic wspólnego z chrześcijaństwem...

 Re: Nie wiem jaka jest moja rola w społeczeństwie.
Autor: Annna (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2023-05-25 09:47

Nikt nie jest nieznaczącą osobą bez wpływu na nic.
Bardzo dużo zależy od tego kim jesteś. Bardzo dużo zależy od tego jakim będziesz/jesteś człowiekiem, synem, bratem, kolegą, przyjacielem, parafianinem, uczniem, pracownikiem, mężem, ojcem, wujkiem, chrzestnym, dziadkiem, itp. itd.
Do wielkich rzeczy dochodzi się przez małe. Nawet nie wiesz kiedy zaczynasz robić te wielkie rzeczy.
Najważniejsze, żebyś robił wszystko z Bogiem i dla Boga. Żebyś pozwolił Mu się prowadzić.

 Re: Nie wiem jaka jest moja rola w społeczeństwie.
Autor: Mateusz (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2023-05-25 14:04

W takim razie staraj się więcej modlić, choćby kosztem pisania na forum.

 Re: Nie wiem jaka jest moja rola w społeczeństwie.
Autor: Adam (101.187.134.---)
Data:   2023-05-26 08:11

Jak ja sie nad tym zastanawiam, to moaj tozsamosc nie jest wyznaczana przez moja rola w spoleczenstiwe. Praktyczne rozwiazanie jest takie zeby przestac o sobie myslec ze jest sie nikim (skupiac na tym czego sie nie ma) tylko pomyslec o tym co mozna zrobic tu i teraz, chocby to mialoby byc cos super malego. Trzeba zaczac jak kregi na wodzie, najpierw od malych spraw – ktore dotycza Ciebie (slynne scielenie wlasnego lozka codziennie, potem najblizszych Ci ludzi, w rodzinie, gronie znajomych, w pracy, w szkole itd. W miare jak zacznie Ci na mala skale isc coraz lepiej i staniesz sie w takich malych sprawach choc troche kompetentny, wowczas powiekszasz krag ludzi i zadan, i zaczynasz dzialac w najblizeszej Ci malej spolecznosci – np. parafii. I tak dalej. Gdzie Cie to zabierze – sam zobaczysz. Nikt tak po prostu nie wychodzi pewnego dnia z pokoju i w magiczny sposob robi „wielkie rzeczy dla spoleczenstwa” za tym zawsze stoi praca i czesto lata wysilku na mniejsza skale o ktorym zwyczajnie malo kto wie. Ja 17 lat temu czyscilem kible za granica, bez znajomsci jezyka itd. ale nie zaprzatalem sobie glowy mysleniem ze jestem nieznaczacy, bo bylem de facto calym swiatem przynnejmnej dla 2 osob – Boga i siebie, a liczac ze Bog jest w Trojcy to moze i moge liczyc ze dla 4 😉. Wiec skupialem sie zeby te kible sprzatac jak najlepiej... reszta to juz piekna historia na kiedy indziej

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: