logo
Niedziela, 01 października 2023
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 Dlaczego w Biblii sandały nakłada się na nogi?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2023-09-04 03:37

W Biblii można znaleźć fragmenty, w których jest mowa o nakładaniu sandałów. Czasami sandały po prostu nakłada się (np. Dz 12, 8), ale częściej nakłada się je na nogi lub zdejmuje z nóg. Może ktoś spotkał się z wytłumaczeniem dlaczego relatywnie często w Biblii za sandałami zaraz idą nogi, chociaż wygląda to na redundantne połączenia wyrazowe? Czyżby ludzie Biblii często nosili sandały przerzucone przez ramię? Wydaje mi się, że w dawnych czasach obuwie było relatywnie wartościowe i bywało, że ludzie tak je szanowali, że używali go dopiero w ważnych dla nich momentach.

Ez 24, 17
17 Wzdychaj w milczeniu, nie przywdziewaj żałoby jakby po umarłym, zawiąż sobie zawój dokoła głowy, sandały włóż na nogi, nie przysłaniaj brody, nie spożywaj chleba żałoby!»

Łk 15, 22
Lecz ojciec rzekł do swoich sług: "Przynieście szybko najlepszą szatę i ubierzcie go; dajcie mu też pierścień na rękę i sandały na nogi!

Dz 7, 33
33 "Zdejm sandały z nóg - powiedział do niego Pan - bo miejsce, na którym stoisz, jest ziemią świętą.

Dz 12, 8
8 «Przepasz się i włóż sandały!» - powiedział mu anioł. A gdy to zrobił, rzekł do niego: «Narzuć płaszcz i chodź za mną!»

 Re: Dlaczego w Biblii sandały nakłada się na nogi?
Autor: Marek Piotrowski (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2023-09-04 10:56

Forma retoryczna. Jak "zawój na głowę".

Klasyczny tekst:
„Stójcie tedy, opasawszy biodra swoje prawdą, przywdziawszy pancerz sprawiedliwości i obuwszy nogi, by być gotowymi do zwiastowania ewangelii pokoju, a przede wszystkim, weźcie tarczę wiary, którą będziecie mogli zgasić wszystkie ogniste pociski złego; weźcie też przyłbicę zbawienia i miecz Ducha, którym jest Słowo Boże. W każdej modlitwie i prośbie zanoście o każdym czasie modły w Duchu i tak czuwajcie z całą wytrwałością i błaganiem za wszystkich świętych.” (List do Efezjan 6;14-18)

 Re: Dlaczego w Biblii sandały nakłada się na nogi?
Autor: hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2023-09-04 12:08

Wiesz, nie znam języka oryginału, ale obawiam się, że rzecz może polegać na specyfice języka i kultury, i wnioskowanie np. z polskiego czy innych europejskich nie zawsze nam we wszystkim pomoże - to akurat domysł.
A po wtóre: polskie mamy też mawiają: załóż czapkę na głowę! (wiadomo, że nie na nogi, ale tak się często mówi i tropienie redundancji może przegrać z uzusem, znaczy: z praktyką językową).

Co do praktyki zaś używania przedmiotów: w krajach, gdzie klimat bywa gorący, przynajmniej okresowo, nie zawsze da się chodzić boso, bo ziemia - piach - kamień bywa zbyt nagrzany. Już we Włoszech tak bywa (bezmyślnie usiadłam kiedyś na nagrzanej kamiennej ławce, uaaaaa). Kiedy zaś kręcono starsze "W pustyni i w puszczy", ponoć europejskim psom grajacym Sabę trzeba było szyć "buty", bo parzyły im się bardzo łapki.

 Re: Dlaczego w Biblii sandały nakłada się na nogi?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2023-09-04 20:32

Dziękuję za pomoc. Wygląda na to, że jednym z wyjaśnień jest to, że słowo נעל (but/sandał) użyte w języku hebrajskim jest także używane w odniesieniu do rękawicy (np. do jazdy konnej), dlatego trzeba podać czy jest to nakładane na nogi czy na ręce. Myślałam, że jest to zabieg językowy w jakimś określonym celu, ale wydaje się, że tłumaczenie jest bardziej prozaiczne.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: